logomanya_kapak

90’lı yılları bu kadar yürekten çağırınca, bir gece ansızın logomanya da dönmeye karar verdi. Geçtiğimiz haftalarda 2018 ilkbahar/yaz koleksiyonlarını takip ettik. Birçok irili ufaklı trendleri gördük. Ama bunların arasında en baskınlarından biri, markaların ürünlerini logoları ile damgalayıp podyuma sürmesi oldu. Yani kısaca “Logomanya”.

Logomanya_Balmain

Logomanya_Christian_Dior

Logomanya son yaşandığında ben bir yandan kalma, geçme hesapları yapıyordum. Almancacı sözlüyü 4 verse, biyolojide kanaatten 5’e yükselse belki matematiğin 1’ini kamufle edebilirim diyordum. Sonra geçmiş yıllara bakıp kendimize güldüğümüzü hatırlıyorum arkadaş çevrelerinde… “Ay hatırlıyor musun? Bööyle eşşek kadar damga ile geziyorduk” diyerek.

Logomanya_Balenciaga

Logomanya_Gucci

Tabii, moda aleminde her şeyin bir geri dönüşü olduğu gibi logoların da tekrar yükselişine şahit oluyoruz. Ama nedeni sadece masum bir nostalji olmayabilir. Değil mi?

Logomanya_Versace

Logomanya_Loewe

Belki de nedeni Instagram’dır. Ne dersiniz? Biliyorsunuz markalar genç neslin konsantrasyon aralığından dolayı çok sıkıntılılar. Artık daha kısa yazılar, daha mini videolar, daha abartılı görsellerle dikkat çekebileceklerini düşünüyorlar. Çünkü araştırmalar böyle söylüyor. Reklamlar, bannerlar, moda çekimleri artık ilgi çekmiyor. O nedenle marka panosu gibi gezmeye gönüllü birilerinin tek bir instagram karesinde işi bitirmesi şart.

İşte böyle… Yani bence.

çağla bingöl (ya da Sermet Erkin Jr.)

Bu yazıyı paylaş

Eki 9, 2017, Jurnal | 2018 ilkbahar yaz koleksiyonları, 2018 ilkbahar yaz trendleri, 2018 yaz modası, 2018 yaz trendleri, balmain, çağla bingöl, çağla bingöl moda yazısı, christian dior, gucci, lanvin, Loewe, logomania nedir, logomanya, moda, moda trendleri, versace,
Diğer Haberler