1 Ocak Sabahı İçin Hangover Savarlar

Şu an "yok canım, bu sene çok farklı. Artık o kadar dağıtmıyorum" diyor olabilirsiniz. Bu yazıyı görmezden gelebilirsiniz. Ama yine de aklınızın bir köşesinde bulunsun. 1 Ocak sabahında ihtiyacınız olabilir. İşte size bizden (bizden size), eğlenceli

hangover_kürü_besinler

Şu an “yok canım, bu sene çok farklı. Artık o kadar dağıtmıyorum” diyor olabilirsiniz. Bu yazıyı görmezden gelebilirsiniz. Ama yine de aklınızın bir köşesinde bulunsun. 1 Ocak sabahında ihtiyacınız olabilir.

İşte size bizden (bizden size), eğlenceli bir yılbaşı gecesinin sonrasında hangover’ınızla savaşacak en iyi besin önerileri!
Yulaf Lapası

Bizim de ilk olarak aklımıza bol karbonhidratlı seçenekler geliyor. Mesela bazı kahvaltıcıların olur olmaz aklımıza düşürdüğü kızarmış hamur a.k.a pişi ya da içi bol malzemeli bir tost ama hangover’ınızı tedavi etmenin yolu beyaz undan ve nişastadan geçmiyor. Çünkü zaten kanınızda şekere dönüşerek glisemik dengenizle oynayan alkolün etkilerini atmaya çalışıyorsunuz, üzerine başka bir şeker ile tuz-biber ekmeyin. Onun yerine bir miktar su ile açarak yulaf lapası hazırlayın. Hatta yerken biraz da probiyotik yoğurt ekleyin. Böylece bağırsaklarınızın hasar gören florasının dengelenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Hangover_savar_besinler

Muz

Tüm bu yorgunluk, içkiler, aşırı yemek ya da hiç yememek bir araya gelerek vücudunuzu fazlasıyla yoruyor ve kaynaklarını tüketiyor. Sizi kendinize getirecek en önemli şeylerden biri de elektrolitler. Muzun içindeki potasyum en önemli elektrolit kaynaklarından biri.

Turşu Suyu

Yok, yanlış anlamayın, lütfen yazıyı kapatmayın. Sabah kalktığınız an şöyleee şarküteri gibi kokan bir bardak turşu suyunu kafanıza dikin demiyoruz. Ama öğle saatlerinde neden olmasın. Turşu suyu, içinde demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi vücut için çok önemli olan mineralleri barındırması ile son dönemde doktorların dilinden düşmüyor. Özellikle çok su kaybetmiş kişilere öneriliyor. Alkolün bir sünger gibi vücudunuzdaki tüm suyu çektiği düşünülürse çok mantıklı bir öneri. Tabii #teamAdileNaşit gibi sirkeli mi olsun yoksa #teamMünirÖzkul gibi limonlu mu olsun size kalmış. Ama ikisi de bir araya gelirse Voltran’ı oluşturabilir.

Yumurta

Bu listenin en bekleneni: YUMURTA! Haklısınız, biz de tatil sabahında yumurta ve varyasyonlarından aldığımız keyfi hiçbir şeyden almıyoruz. Ayrıca yumurtanın bir artısı içindeki amino asitler sayesinde karaciğer fonksiyonlarını düzenlemesi. O zaman gelsin menemen, gitsin Eggs Benedict! Hayır, o kadar değil maalesef. Yine de çırpılmış yumurta, sahanda yumurta, otlu omlet gibi daha ayağı yere basan versiyonlarda fayda var.

hangover-kürü-besinler_hangover-savar

Su

Evet, doğru söylüyorlar. Ne kadar zor gelse de, mideniz bulanıyor gibi olsa da, bir an için listede görmediğiniz için sevinseniz de (başlara koysak belki hiç okumazdınız yazıyı), bol bol su içmeden vücudunuzdaki toksini atamazsınız.

Bal

Buraya kadar geleceğinizi tahmin etmiyorduk. Suyu görünce yazıyı kapatıp gidersiniz diye düşünmüştük. Belki de bu satırları okuyan sayılı şanslıdan birisiniz. Hangover’ınızı yenmenin en tatlı yolu balın müjdesini vermekten gurur duyarız. İçindeki fruktoz, alkol ile aynı hızda sindirilebiliyor. Böylece bir miktar bal yiyerek bünyenizden alkolün daha hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kanda düşen glikoz dengesini de düzenleyebilirsiniz. Yulaf lapası hazırlayacaksınız ya (di mi?) işte onu lezzetlendirmek için bir – bir buçuk tatlı kaşığı bal katabilirsiniz.

bu arada gördüğünüz gibi Kate Moss bile hangover’ı atlattı.

kate_moss_hangover

 

Şimdiden iyi seneler, hangoversız sabahlar dileriz.

Love,

troppodonna