2018’de Stili En Çok Aranan Ünlüler Kim Oldu?

Lyst isimli uygulamayı duymuşsunuzdur hatta belki kullanıyorsunuzdur. Kendisi moda alanında en kapsamlı arama motoru olarak adlandırılabilir. Mesela şu an satışta olan pembe renk takım elbiseleri görmek istiyorsunuz, uygulama tümü arama sonucuna göre etiketlenmiş 12 bin

Lyst isimli uygulamayı duymuşsunuzdur hatta belki kullanıyorsunuzdur. Kendisi moda alanında en kapsamlı arama motoru olarak adlandırılabilir. Mesela şu an satışta olan pembe renk takım elbiseleri görmek istiyorsunuz, uygulama tümü arama sonucuna göre etiketlenmiş 12 bin civarında marka ve tasarımcının ürününü karşınıza getiriyor. Tabii bunların hepsi sezon ürünü.

İşte bu güzel Lyst, bu sene yine bir yıl sonu Z raporu hazırladı. Hangi trendler en çok aranmıştan, hangi ünlüler alışveriş kararlarımızda en çok etkili olmuşa ve hangi markanın hangi parçası Instagram’ı histeri krizine sokmuşa kadar birçok ilginç ve eğlenceli bilgi var.

Bu listeler arasında dikkatimizi çekenlerden biri de 2018 yılında modada en çok ilham aldığımız ünlüler listesi oldu. İşte size ilk 10 isim. (altta 57 resimlik bir galeri var hazır olun)

10 Numarada Ariana Grande Var 

Listeyi girmeyi son anda yakalayan Grande’nin Instagram’da 130 milyon takipçisi bulunuyor. Ariana Grande’nin son büyük aşk acısı öncesinde nişanlısı ile giydiği oversized sweatshirt’ten, davetlerde ve sokak modasında göze çarpan Vera Wang, Burberry, Reebok gibi marka tercihleri de arama motorlarının bu yönde çalışmasını sağladı.

Rihanna 9 Numaraya Geriledi

Geçen sene bu listenin zirvesinde oturan Riri, 2018 yılında Fenty makyaj markasını büyütmek ile meşgul olacak ki biraz gerilerde kaldı. Fakat 30. yaş günü için tercih ettiği fuşya Saint Laurent elbise kısa süre içerisinde “stock out” olmuş. Genç yıldız Coachella’da Gucci marka Balaklava takarak bu garip akıma da ateş vermiş oldu.

8 Numarada Sürpriz Bir İsim Blake Lively 

İki tatlı çocuğu ve anti-hero film kahramanı Ryan Reynolds ile eğlenceli evliliğini son dönemde takip ettiğimiz Lively, Gossip Girl yıllarından beri moda anlamında çok da ses çıkarmamıştı fakat yılın son bölümünde atak yaparak rakiplerinden sıyrıldı. Son filmi “A Simple Favor”ın lansmanı için sürekli takım elbise giymesine bir süre anlam verememiştik. Meğerse düzgün dikkat vermemişiz filmin konusunda varmış, bizim hatamız. Blake Lively’nin tanıtım turunda giydiği mafya çizgili kruvaze takım elbisesi o hafta 4000 civarında benzer aramayı ateşlemiş. 

7. Sıra Chiara Ferragni’nin

Mega influencer olarak anılan Chiara Ferragni Eylül ayında Instagramı felç eden bir düğün ile evlendi. Bu düğünde giydiği Dior gelinlik sonraki hafta markanın aramalarını %109 oranında arttırmış.

6 Numara Kortların Sultanı Serena Williams Oldu 

Serena Williams hiçbir zaman kendi sahnesine sıkıcı kıyafetlerle çıkmamıştı zaten. Wimbledon’ı bile kendine göre yorumlamayı bilen Williams, American Open’da Off-White x Nike ortak yapımı siyahlar içinde maça çıkınca “siyah tenis eteği” ve “siyah tenis elbiseleri” gibi aramalarda %108 artışa neden oluyor.

5. Sırada Queen B var

Geçtiğimiz haftalarda Instagram hesabımızda yine Lyst’ten aldığımız bir bilgiyi paylaşmıştık. Pembe takım elbiseler bu yılın en çok aranan parçaları olmuş. Bu bilgi size garip geldiyse birkaç önceye Beyonce’nin Apeshit videosuna bakın lütfen. Markası Tabii ki Gucci idi. Bunun haricinde Beyonce bu yıl Coachella’nın ilk Afro-Amerikan “headline” kadın şarkıcısı olarak sahne aldı. Orada giydiği özel yapım Balmain Sweatshirt de markanın sweatshirt aramalarında %58’lik sıçrama yaratmış.

4 Numara Rap’in Yeni Kadın Yıldızı Cardi-B

Cardi-B reklam kokan Nicki Minaj kavgası bir tarafa tarzı, müziği ve dobra havası ile çok seviliyor. Tabii dev bir hayran kitlesi olması da bütün markaların ağzını sulandırıyor. Bu nedenle genç rapçi bu sezon New York moda haftasında front row’un müdavimiydi. Hatta Alexander Wang defilesinde Ryan Murphy ile Anna Wintour arasında oturuyordu. #what. Sonuç olarak Cardi-B bu yıl Christian Siriano ve Jeremy Scott gibi isimlerin yanı sıra fast fashion’ın yeni fenomen markası FashionNova’nın da popülerliğini arttırmış.

3. Sırada Meghan Efekt

Meghan Markle ne giyse çok konuşuluyor biliyorsunuz. Tabii kendisinin bir Instagram hesabı olmadığı için tüm bu kıyafetleri gıyabında açılan hesaplardan ya da moda yayınlarından takip ediyoruz. Markle bugüne kadar gelinliğinden tutun da Avustralya’da koala sevmeye giderkene kadar ne giydiyse aramaları otomatik olarak en az %200 oranında artıyormuş. Buna da #markleeffect deniyor. Kate listeye giremedi, göze sokmak gibi olmasın.

2 Numara Kim K

“Kim Kardashian nerede? Yok canım olmaması imkansız” diye düşünüyordunuz ki geldi işte. Tabii ki listede. Geçen sene bisikletçi taytını bile ünlü etmeye başaran Kim Kardashian, Fendi monogramının tekrar çıkışından neon sarının yükselişine ve jean’den fırlayan tanga dekoltesine kadar birçok mikro ve makro trendin sorumlusu.

Zirve Kylie Jenner’ın 

2018 yılında en genç self-made milyarder olma yolunda dev adımlar atan, güzellik imparatorluğunu genişleten ve bu sırada bir de çocuk doğuran 21 yaşındaki Kylie bukalemun gibi değişen imajı ile moda meraklılarına yine birçok malzeme verdi. Jenner yakında geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılında tam 2milyon moda aramasına neden oldu. Doğum gününde giydiği pembe elbise dakikalar içerisinde %109’luk bir artış yakaladı.

Peki sizin ilham periniz kim oldu?

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.