2. El Moda Borsası

Internet üzerinden uzun yıllardır yapılan alışveriş türlerinden biri 2. el marka alışverişi. Öncelikle E-bay'de gördük. Açık artırma misali ürüne bir teklifte bulunduk, sonra internetin içindeki mikro mezat cinleri "satıyorum, satıyorum, sattım" dediler ve bize "tebrikler

screen-shot-2016-10-26-at-17-30-35Internet üzerinden uzun yıllardır yapılan alışveriş türlerinden biri 2. el marka alışverişi. Öncelikle E-bay’de gördük. Açık artırma misali ürüne bir teklifte bulunduk, sonra internetin içindeki mikro mezat cinleri “satıyorum, satıyorum, sattım” dediler ve bize “tebrikler bu ürün sizin oldu” gibi bir haber geldi.

Tabii burada en büyük soru ya da sorun alınan ürünün gerçek olup olmadığını anlamak ki bu noktada sertifikasyon sistemleri ile önemli bir yol alındı. Fakat ikinci bir soru da bir ürünün ikinci el piyasasını doğru bilmek. Yani zamanında iyi bir yatırım parçası olarak aldığınız Chanel Timeless çanta bugün 2. elde kaçtan gider? Bunun için de o sitedeki başka örneklere baktık ki onlar arasında da uçurumlar olabildiğini gördük.

682201_in_xl-1

Bugün Ebay bizi bu 2. el moda borsası ile tanıştıran bir büyüğümüz ve ona ilk adımları attırdığı için çok şey borçluyuz ama kabul etmek lazım ki artık tam olarak neyle karşılaşacağınıza emin olamadığınız dipsiz de bir kuyu gibi. Yani orası ayrı bir dünya ve o dünyanın kurallarını, jargonunu, etiğini iyi bilmek gerekiyor. Kısacası uzmanlaşmak gerekiyor.

Fakat kendinizi bir simsar gibi hissetmiyorsanız gidebileceğiniz daha butik siteler de var. Bunların en önemlilerinden biri The RealReal bir diğeri de Vestiaire Collective. Lokal olarak da Modacruz en popüler olanı.

chanel-on-the-street

Vestiaire Collective geçtiğimiz günlerde 2. el fiyat hesaplama aracını lanse etti. İsmi de “The Resale Calculator”. Şu an sınırlı sayıda marka üzerinden hizmet verse de elinizdeki ürünün detaylarını giriyorsunuz o da size kaça satabileceğinizi hesaplıyor. Tabii bunun için kriterleri de hazırlamış. Girmeniz gereken özellikler ise marka adı, cinsiyeti (kadın/erkek/canavar), ürün tipi, materyali, rengi. Hesapla diyorsunuz içindeki mikro kıymet biçme cini “valla bu çanta xx fiyata gider abla” diyor. Daha doğrusu size bir aralık veriyor. Sonra da “istersen satalım” diyerek seni kısa yola yönlendiriyor.

758967_in_xl-1

Özellikle çanta alırken bir yatırım parçasına yöneleyim diye düşünüyorsanız bu uygulama işinize yarayabilir. En azından bilirsiniz ki sıkıldığınız zaman alıcısı var. Ayrıca bu hesaplamanın sadece Chanel, Louis Vuitton, Hermes, Celine, Balenciaga, Prada, Gucci, Dior, Valentino, Louboutin, Saint Laurent ve Isabel Marant için yapılabiliyor olması da size yatırımı nereye yapmanızın daha iyi olabileceği konusunda bir tüyo veriyor inceden. Çünkü websitesinin 7 yıllık geçmişi üzerinden elinde biriken veriye göre en çok bu markalar işlem görmüş (çok istemiştim hayatımın bir yerinde bu anlamda “işlem görmüş” sözünü kullanmayı, Allah nasip etti. Hatta abartıp mesela bu listeye göre Chloe markasının “tahtasının kapandığını” da analiz edebiliyoruz diyebilirim. Ama demiyorum.)

Siz de şimdi elinizdeki kıymetlerin ikinci el borsasında kaça gideceğini görmek istiyorsanız The Resale Calculator‘a tıklayabilirsiniz.

çağla bingöl