2018 CFDA Gecesinden Notlar

CFDA (Council of Fashion Designers of America) tarafından her yıl moda dünyasının önemli isimlerine ödüller veriliyor. En iyi erkek tasarımcısı, en iyi kadın tasarımcısı, en iyi çıkış yapan isim, onur ödülü gibi birçok kategori bulunuyor.   Fakat

CFDA (Council of Fashion Designers of America) tarafından her yıl moda dünyasının önemli isimlerine ödüller veriliyor. En iyi erkek tasarımcısı, en iyi kadın tasarımcısı, en iyi çıkış yapan isim, onur ödülü gibi birçok kategori bulunuyor.

 

Fakat bu tören MET Gala’nın bir parça gölgesinde kalıyor. Neden derseniz: 1. MET Gala ile zamanlamaları çok yakın ve CFDA sonra geliyor. 2. Ev sahipliğini Anna Wintour yapmıyor. Ayrıca herhangi bir konsept zorunluluğu olmadığından insanlar MET Gala’da en orijinal tasarımı ben giyeceğim hırsıyla Couture evlerine saldırırken bu törende biraz “gazları geçmiş” olarak genç yeni isimlere fırsat veriyorlar. Fakat kırmızı halıya baktığınızda görünen o ki genç tasarımcılar bu imkanı iyi kullanamıyorlar. Sies Marjan, Monse, Altuzarra, Thom Browne bu sene seçilen görece alternatif ve genç modacılardı. Bizim en iyi 5 listemize giremediler.

Ama Bakın Onlar Yerine Kimler Yer Aldı Listemizde

Amber Heard, Michael Kors Collection

Tahminlerimize göre son günlerde Johnny Depp’in halini gazetelerde görüp bizim gibi üzülen eski eşi Amber Heard; çift taraflı payetlerle bezenmiş, bol kesim, 70’ler esintili şık bir takım giymişti. Michael Kors Colletion tasarımı bu takımı, sıkıca arkaya taradığı maskülen saçlarıyla harika tamamlamış.

Naomi Campbell, Calvin Klein

Naomi Campbell, Calvin Klein

Gecenin ödül sahibi isimlerinden Naomi Campbell’ın ateş tonlarında, maksi püsküllü elbisesi Calvin Klein imzalı. Kırmızı halı oyununda var mı, yok mu, yıllardır çizgisini tam olarak çizemeyen marka için harika bir adımdı bu sene atılan “terzi işi” Calvin Klein By Appointment adımı. Raf Simons önderliğinde tabii. Devamını merakla bekliyoruz.

Sara Sampaio, J. Mendel

Sara Sampaio, J. Mendel

Sara Sampaio, J. Mendel kıyafeti ile CFDA kırmızı halısının özenli isimlerindendi. Hatta bu seçimi ile onu rahatça önemli bir Hollywood töreninin kırmızı halısında sanabilirdik.

Kendall Jenner, Alexandre Vauthier

Kendall Jenner, Alexandre Vauthier

Kendall Jenner, kuşkusuz ablası Kim Kardashian West ödül alacağı için geceye katılmaktan ayrı bir mutluluk duyuyordu. Ama bunu belirtmek için neden son dönemde renklerin en üzgünlerinden biri olan “Melankoli Lilası”nı tercih etti bilinmez. (Bu arada Kim Kardashian neden ödül aldı, altta detayları bulabilirsiniz). Fakat Alexandre Vauthier tasarımı tüylerle kabartılmış elbise yakışmış kendisine.

Joan Smalls, Brandon Maxwell

Joan Smalls, Brandon Maxwell

Joan Smalls, Brandon Maxwell elbisesi ile 80’lere hoş bir selam göndermiş. Saçı, aksesuarları ve duruşu ile o dönemin şık Barbie’lerine benzemiş.

Beğendiğimiz isimler böyleyken, anlamakta zorlandıklarımız arasında en öne çıkan Gigi Hadid ve Versace tulumu idi. Kendisi Cat Woman ile Pinokyo’daki sirk görevlileri arasında bir yerlerde geziniyordu. Elbise başta adı geçen genç tasarımcılardan birinden olsa anlayabiliriz belki ama Versace neden bu kostüme imza atmış bilinmez.

Gigi Hadid, Versace

Gigi Hadid, Versace

2018 CFDA Gecesinin Ödül Kazanan İsimlerine Gelelim

En İyi Kadın Giyim Tasarımcısı: Raf Simons (Calvin Klein)

En İyi Erkek Giyim Tasarımcısı: James Jebbia (Supreme)

Swarovski Özel Ödülü: Diane von Furstenberg

En İyi Aksesuar Tasarımı Ödülü: Mary-Kate ve Ashley Olsen

Geoffrey Beene Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Narciso Rodriguez

Founder’s Award: Carolina Herrera

International Award: Donatella Versace

Moda İkonu Ödülü: Naomi Campbell

Influencer Ödülü: Kim Kardashian West

Medya Ödülü (Eugenia Sheppard anısına): Edward Enninful

 

Kuşkusuz en dikkat çeken iki ödülden biri Kim Kardashian’a verilen ve yeni bir kategori olan Influencer ödülü idi. Kendisi esprili bir dil ile bu kadar çok soyunuk gezerken bu ödülü nasıl aldığına şaşırdığını ifade etti. Tabii bu CFDA için daha çok sosyal medya görünürlüğü arayışı gibiydi. İkincisi ise daha yakına kadar tüm moda dünyasının vebalı gibi baktığı Supreme oldu. Sokak kültürünün hası Supreme’in tasarımcısı da kendisini moda oyunu içinde görmediğini ifade etti. Zaten kendisi erkek / kadın diye bir ayrı gayrı da yapmıyor aslında Supreme’de. Kısacası erkek kategorisi için anlamsız oldu. Fakat verilme nedeni büyük olasılık CFDA’in kendini Milenyum jenerasyonuna yakın, genç gösterme çabasıydı.

Sonuç olarak New York moda haftasının can çekiştiği bu dönemde gerçekleşen bu ödül törenine ve seçimlere bakarsak: Yoğun bir çaba var ama atılan adımlar çok tanıdık ve ezbere. New York’un gerçekten tüm bileşenleri ile titizce düşünülmüş, yepyeni bir stratejiye ihtiyacı var. Kendini yeniden var etmenin yolunu daha fazla gecikmeden bulmalı.

 

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.