2018 Golden Globe'da Siyah Giymek

2017 yılı Hollywood'un rönesansa girişi gibiydi. Hem cinsel istismar konuları, hem kadınlara gösterilen eşitsizlikler artık yüksek sesle konuşulur oldu. Aslında beyaz, batılı, erkek kimliği dışında herkes o ya da bu şekilde Hollywood'da kendini dışlanmış hissediyor.

Golden_Globen_2018_Kırmızı_Halı

2017 yılı Hollywood’un rönesansa girişi gibiydi. Hem cinsel istismar konuları, hem kadınlara gösterilen eşitsizlikler artık yüksek sesle konuşulur oldu. Aslında beyaz, batılı, erkek kimliği dışında herkes o ya da bu şekilde Hollywood’da kendini dışlanmış hissediyor. (Onlar bile hissediyordur hatta ama sıra gelmiyordur belki.) İşte geçen sene tüm bunlara karşı ilk defa yüksek ve tek ağızdan ses çıkartılmaya başlandı.

Bu toplu protesto hareketinin bir adımı da ödül törenlerinde verilecek mesajlardı. Bu konuda ünlüler cephesinden Kasım sonlarında bir haber ulaştı. Tepkilerini göstermek için siyah giyeceklerdi. Tabii bu konuda övgü aldıkları gibi çeşitli negatif eleştirilerle de karşılaştılar. Mesela Harvey Weinstein konusunda tüm bu fırtınanın başlamasına sebep isimlerden biri olan Rose McGowan, siyahla yapılan protestoyu çok sessiz ve hafif buldu. Kendi canı yandığı için çıkışında haklı olduğu yanlar vardır.

Tıpkı dünyada tacize maruz kalan birçok kadına olduğu gibi ona da tüm bunlar “içinde gerçekten hissetmeyen” insanların show’u gibi gelmiş olabilir. Evet böyle bir sorun var. Bazı insanlar sadece gösterinin bir parçası olmak istiyor. O nedenle ne protesto ediliyorsa oradalar, daha çok onlar konuşuyorlar. Gerçek kurbanlar buna da sinirleniyorlar. Fakat sonunda kamuoyu doğru ile yanlışı, gerçekle fake’i birbirinden ayırt edebiliyor.

Meryl_Streep_She_Knows_Billboard

Mesela bu anlamda Meryl Streep gibi önemli bir sanatçının bir anda çamur havuzunun içine çekilmesi bana göre büyük haksızlıktı. Ben kendim yaşamadım, yaşayanlardan da haberim olmadı. Onlar adına çok üzüldüm ve onların yanındayım açıklamaları bile kimseyi tatmin edemedi. İş bir anda yine kadının kadına vurmasına dönüştü. Bir sokak sanatçısı da bu konudan nemalanmayı bilerek “She Knew” sticker’ı yapıştırdı. Ben o esnada şöyle küçücük, minicik, hastalıklı bir düşünceye de kapıldım. “Angelina Jolie bile şöyle böyle tacizden nasibini aldığını söylüyordu. O da çok büyük bir yıldız değil mi? Çok göz önünde. Tüm Hollywood kadınlarından “me too” sesleri yükseldi. Ya Meryl Streep içlendiyse, ben çok mu çirkinim, bana neden olmadı hiç yahu dediyse?”.

Dememiştir tabii ama kadın olmak, içinde bir yandan da böyle iki taraflı bir güvensizlik barındırmıyor mu? Bir taraftan kötü bir şeye maruz kalmadığı için sevinen kadınlar, bir taraftan da kim bilir ne yaptı da onu böyle taciz etti adam diye düşünmüyor mu? “İşte tüm rolleri, işleri böyle alıyorlar” diye hemcinslerini kötülerken, bir yandan da ben niye seksapelimle bir yere gelemiyorum demiyorlar mı? Başarı yolunda kadınların içinde hep bir ikilem yok mu? Seçim anı geçtikten sonra hep acaba hata mı yaptım demiyor muyuz? Kolay ya da zor yol diye tanımladığımız seçimler yok mu? Yeri geldiğinde “kolay yolu seçseydim şimdiye…” gibi cümleleri hiç mi kurmuyoruz, hiç mi duymuyoruz?

Tüm bu düşüncelerin de eşliğinde kimin gerçek olup kimin olmadığı konusuna geri dönersek, anlaması zor. Ama eğer gerçekten konuya önem veriyorsanız, protestolara katılacaksanız ve siyah giyecekseniz en azından tüm gerçekleri göz önünde tutarak kıyafetinize karar verebilirsiniz. Mesela Michele Obama’nın da favorisi olan tasarımcı Prabal Gurung, yıllardır birçok ayrımcılık konusunda yaptığı anlamlı çıkışlar ve yer aldığı kampanyalarla böyle bir gecede tercih edilebilecek bir marka. Ama Trump döneminde arada bir “şiddete hayır” yavanlığında tweet’leriyle gördüğümüz Melania Trump’ın destekçisi (ki “grab them by the pussy” konusu unutulmamalı) Dolce&Gabbana giymeseniz de olur…

çağla bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.