2018 Oscar Modası

Tabii ki siyah giyinme konusu Oscar için geçerli olmadı, çünkü yılın en önemli gecesi. Hem sinema endüstrisi için hem de kuzeni moda sektörü adına. Kadın ya da erkek bir oyuncu çıkacak ve Angelina Jolie usülü tüm

s

2018-oscar_modası
Tabii ki siyah giyinme konusu Oscar için geçerli olmadı, çünkü yılın en önemli gecesi. Hem sinema endüstrisi için hem de kuzeni moda sektörü adına. Kadın ya da erkek bir oyuncu çıkacak ve Angelina Jolie usülü tüm ilgiyi yırtmacına ya da farklı bir detaya çekecek. Ful panel dekolte tasarlanmış elbisesi ile yeni bir yıldızcık (starlet) doğacak. Jonny Deep en pasaklı nasıl gelinir dersi verecek. Moda dünyası da tüm yıl çalışıp, didindiği Couture koleksiyonlarının meyvelerini toplayacak. Yani Golden Globe falan tamam da Oscar’da sadece siyah giyim kodu olmazdı…
Bu sezon ödül töreni bazı yıldız isimlerden eksik ve sönüktü. Sanki insanın gözü hep bazı demirbaşları arıyor. Mesela üstte de adı geçen Angelina Jolie, ayrı da olsa Brad Pitt (Angelina asıl aşkı Maddox ile gelseydi mesela, Brad de güzel kızı Shiloh ile takım smokinlerle), Johnny Deep, Matt Damon, Julia Roberts, George Clooney (ki kendisi de uzun zamandır Oscar’da görmedik sanki), yeni olmasa da Beyoncé ailesi, Smith’ler vs vs. Nicole Kidman da olmasaydı oldukça alternatif bir davetli listesine kalacaktık…

2018_Oscar_Saoirse_Ronan_Calvin_Klein_By_Appointment

Saoirse Ronan, Calvin Klein By Appointment


Gecenin en şıkları arasında aradan sıyrılan isim bana göre Lady Bird ile kalpleri kazanan Saoirse Ronan oldu. Calvin Klein by Appoinment marka elbisesi hem rengi hem de modeli ile Gwyneth Paltrow’un Oscar kazandığı seneyi oldukça andırsa da çok başarılıydı. Tabii eline aksesuar olarak bir Oscar heykelciği alamaması hazin oldu. Böyle bir sonuç düşününce bile aslında insan o elbiseyi giymekten vazgeçebilir.
2018_Oscar_Jennifer_Lawrence_Dior

Jennifer Lawrence, Dior


Jennifer Lawrence, Dior tasarımı elbisesi ile bana göre şimdiye kadar en başarılı kırmızı halı seçimini yapmıştı. Biraz daha olgun, daha az prensesvari ve ciddi duruyordu. Gerçi Oscar partisinde elinde şarap bardakları ile masalara çıkıp yine ufak ufak dağıttığı söyleniyor. İyiki de yapmış. İnsanın içinden hepimiz adına eğlen demek geçiyor. Onun kadar içten eğlenen biri olamaz…
2018_Oscar_Laura_Dern_Calvin_Klein_by_Appointment

Laura Dern, Calvin Klein by Appointment


Laura Dern kesinlikle ikinci baharını yaşıyor Hollywood’da. Big Little Lies ona çok iyi geldi. Üzerindeki toprağı silkeleyip attı. Calvin Klein by Appointment bu sezon onu da renklerine bağlamayı başarmış. Calvin Klein by Appointment’ın doğuşunu şurada anlatmıştık. Şimdi görüyorum ki birçok minimalistseverin kalbini kazanmış bile.
2018_Oscar_Margot_Robbie_Chanel

Margot Robbie, Chanel


Margot Robbie, “I, Tonya” filmi ile senenin en çok konuşulan isimlerinden oldu. Filmde de büyük başarı gösterdi. Kendisi Monster filmindeki Charlize Theron (sahi o da yoktu) gibi tekrar güzelleşmiş ve üstüne Chanel’ini çekip gelmişti. Elbise, uzun zamandır uygunsuz etek boyları ve detayları ile gördüğümüz Chanel tasarımlarından sonra gözümüzü okşadı.
2018_Oscar_Meryl_Streep_Dior

Meryl Streep, Dior


Tabii ki Dior, kuşkusuz Dior! Maria Grazia Chiuri ya da diğer adıyla “We Should All Be Feminist tshirtlerini tasarlayan kadın”, Dior’a geldiğinden beri yükselen feminizm dalgasını çok iyi yakaladı. Meryl Streep gibi konunun poster yüzü olan bir kadını da herhalde ondan başkası giydiremezdi. Bu arada derin V yakası, ince kemer detayı ve kırmızının tonu ile kusursuz. Sadece böyle gecelerde Streep’in gözlük yerine lens takması gerektiğini düşünenlerdenim. Araya sınır koyuyor gibi duruyor gözlükle…
2018_Oscar_Paz_Vega_Christopher_Bu

Paz Vega, Christopher Bu


Paz Vega, origamik Christopher Bu marka elbisesi ile bu senenin dikkat çekenlerindendi. Gerek çift taraflı desen seçimi, gerek kol detayları ile birçok sıkıcı meslektaşının arasında sıyrıldı. Ayrıca kısa saç ile uyumu da harikaydı.
Şimdi  karışık notlara geçelim biraz!
2018_Oscar_Allison_Williams_Armani_Privé

Allison Williams, Armani Privé


2018 Oscar adayları arasında neden olduğunu çok da anlayamadığım (evet Trump ve ırkçılık ve herşey biliyorum) “Get Out!” filmindeki zenci-yiyen rolü ile izlediğimiz Allison Williams, Armani Privé elbisesi ile oldukça sıradandı. Onun biraz daha çıtayı yükselterek dikkat çekmeye ihtiyacı var. Mesela Rodarte kendisi için daha doğru bir seçim olabilirdi.
2018_Oscar_Ashley_Judd

Asley Judd


Ashley Judd, gecenin en gereksiz giyinenleri için ilk adayım. Kusura bakmasın ama madem “#metoo” hareketinin öncülerinden biri olarak tüm spot ışıklarını üzerine çektin o zaman işin hakkını vermelisin. Mor rengi kendisine Pantone’den esinlenerek kakalamışlar herhalde. “Bak bu güçlü ve zeki kadının rengiymiş. Sen bunu giy Ashleycim.”
2018_Oscar_Emily_Blunt_Schiaparelli

Emily Blunt, Schiaparelli


Emily Blunt’ın Schiaparelli tasarımı elbisesi Viktoryan tarzı ile oyuncuya oldukça yakışmış. Kendisi güçlü bir dönem filminde harika bir kraliçe portresinde görür gibi oldum. Ayrıca Schiaparelli’nin marka olarak son dönemde oldukça zorlandığı düşünülürse harika bir fırsat olmuş. Şimdi bunun PR’ını iyi yapmalılar.
2018_Oscar_Emma_Stone_Louis_Vuitton

Emma Stone, Louis Vuitton


Emma Stone, OSCAR’a Louis Vuitton’dan takım elbise giymiş. Hem de saten ve bordo ve beli lastikli. Daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.
2018_Oscar_Jennifer_Garner

Jennifer Garner


Jennifer Garner, ben artık Sophia Vergara ya da Jennifer Lopez olmak istiyorum demiş sanırım stil danışmanına. O da tamam o zaman onların gardıroptan herhangi bir elbiseyi alıp küçülttürelim terziye demiş. Jennifer da “tamam o zaman, ben saç-makyaja da haber veriyorum. Aynı modeli yapsınlar bana” diye cevap vermiş. Ya da kızlarından biri “anne bizim bir cici babamız olmayacak mı? Tüm okuldaki kızların var, sen de biraz onlar gibi giyinsene” demiş olabilir.
2018_Oscar_Salma_Hayek_Gucci

Salma Hayek, Gucci


Gucci’nin bu maksimalist tavrı en çok Salma Hayek’in işine yaradı. Artık içindeki Latino kızı gönlünce fırfırlara, payetlere, işlemelere boğabiliyor.
2018_Oscar_Rita_Moreno

Rita Moreno


Son olarak size Rita Moreno’yı sunmak isterim. Kendisi 1962 yılında “West Side Story” filmindeki rolü ile Oscar kazandığı zaman giydiği tuvaleti giymiş. Sadece üst kısmını strapleze çevirmiş ve eldiven eklemiş. Daha bile çok yakışmış. Elbise o zaman Filipinler’de dikilmiş. O nedenle arkada bir moda evi yok.
çağla bingöl