2018 Sonbahar/Kış Trendleri: Bölüm 3 (Balaklava tutar mı?)

2018 Sonbahar/Kış trendlerinin sonuna gelirken irice bir konuyu sona sakladık. O da ekose (ya da tartan diyebilirsiniz). Hiç tartışmaya gerek yok. Ekose Fransızca'dan, Tartan Kıta Avrupası Birleşik Krallık'tan geliyor. Yani Amerikan ve Rus Salatası gibi.

2018 Sonbahar/Kış trendlerinin sonuna gelirken irice bir konuyu sona sakladık. O da ekose (ya da tartan diyebilirsiniz). Hiç tartışmaya gerek yok. Ekose Fransızca’dan, Tartan Kıta Avrupası Birleşik Krallık’tan geliyor. Yani Amerikan ve Rus Salatası gibi. Aralında atkı-çözgü sayısı farkı var diyen çıkarsa lütfen hello@troppodonna.com’a yazmasını rica edin.

Versace

Versace

2018 Kışı Ekoseli Geçecek

Ekose neden yine çok moda diye sorarsanız, size birkaç neden birden sıralayabiliriz. Önce Prens Harry’den başlayalım. Biliyorsunuz bu senenin en büyük düğünü ve sosyal etkinliği kendisinin eski aktris Meghan Markle ile evlenmesiydi. Bu nedenle yine İngiliz kültürünün dünyayı yoğunca etkilediği bir sene geçirdik. Prens William 2011 yılında Kate Middleton ile evlenirken yine böyle bir dönem yaşanmıştı. O zaman da İngiliz çiçek desenleri moda olmuştu. Şimdi ekoseler.

Christian Dior

Christian Dior

Bir de 1990’lı yılların naif notaları peşimizi bırakmıyor biliyorsunuz, 1980’ler rol çalsa da aslında tabii ki sahne sırası kronolojik olarak 90’larda. O dönem Grunge gruplar, kendilerini eski Punk abilerinden emanet ekose desenleriyle ifade ederdi, şimdi Grunge modası geri dönüş yapınca haliyle ekoseler de gerisin geriye döndüler.

Balenciaga

Balenciaga

Bir de moda adına ikonik filmlerden biri olan Clueless yine 90’larda çekilmişti hatırlarsanız. Onun  dönüşü de bekleniyordu haliyle. Balenciaga, Burberry (normal olarak), Emilia Wickstead, Dior ve trendin önce koşanı olarak Versace bu akımı takip edebileceğiniz moda evleri.

Gucci

Gucci

Balaklava Tutar mı?

Baklava değil Balaklava. Hani önceden hırsız beresi olarak da tanımladığımız ve yüzümüzün sadece ölmeyecek kadar gerekli olan kısımlarını dışarıda bırakan bereler bu sezon çok moda. Öncelikle kısaca balaklava ismi nereden geliyor? 19. yüzyıl sonlarında gerçekleşen Kırım Savaşın’daki Balaklava isimli bölgedeki “1854 Balaclava War”da (Balaklava Savaşı) İngiliz askerlerin dondurucu soğuğa karşı korunmak için kullandıkları bir bere türü.

Christian Dior

Christian Dior

Çok soğuk bir kış mı bekleniyor, ekonomi tehlikeli işlere girmeyi düşündürtecek kadar bozuldu mu yoksa muhafazakar modanın getirisi çok mu arttı; bu trendin tam çıkış noktası nedir bilemiyorum ama Gucci, Dior, Vetements, Chanel, Acne Studio ve Calvin Klein, balaklavayı benimseyen markalardan sadece bazıları.  Peki tutar mı? Zor. Show parçası olarak tamam ama daha çok “kafamıza bir şeyler takalım” konusunda yol gösterici olacaktır. Yoksa o derece soğukla boğuşacağımızı sanmıyoruz, Rusya’ya ve Alaska’ya gidecek olanları konu dışında tutarak.

Sorry, the comment form is closed at this time.