2018’in En Çok Google’lanan Moda Trendleri ve Markaları

Moda denildiği zaman aklımıza genellikle yüzü ileriye dönük, geleceğe ait bir şeyler söylenen bir alan geliyor. Ama 2018 yılı bu konuda biraz farklıydı hatta çoğunlukla bunun tam zıttıydı. Google'da yapılan aramalar da bunu gösteriyor. Güzellik

Moda denildiği zaman aklımıza genellikle yüzü ileriye dönük, geleceğe ait bir şeyler söylenen bir alan geliyor. Ama 2018 yılı bu konuda biraz farklıydı hatta çoğunlukla bunun tam zıttıydı. Google’da yapılan aramalar da bunu gösteriyor. Güzellik konusunda yapılan aramalarda genel manada başı çeken ihtiyaçlarımız olurken (mesela kapatcılar konusu) modaya gelince asıl merak ettiğimiz sosyal medyada ya da ünlülerde gördüklerimiz üzerinden oluyor.

2018 Moda Trendlerinde 3 Ayrı Dönem Aynı Anda Popüler

Sık sık geriye baktığımız, #tbt postlarını andıran bir sene oldu 2018. 1980’ler, 1990’lar, 2000’ler diyerek giderken neredeyse dünün nostaljisini hissedecek kadar ileri gittik. Tabii ki bunun farklı farklı nedenleri var. Eskiye duyulan özlem dünyanın giderek daha da yaşanmaz bir yer olması ile artıyor mesela. O nedenle herkes kendi çocuk olduğu yıllardaki moda akımlarını anmak istiyor. Herkese göre masum olan o. Hepsinin alıcısı ve “satıcısı” da (ya da trend öncüsü diyelim) farklı. Mesela 1980’leri ananlar o yıllarda doğanlar olurken 1990’ların ekoselerini, renkli camlı güneş gözlüklerini ve postallarını giyenler Kendall Jenner, Gigi Hadid gibi isimlerin yaş grubunda toplanıyor. 2000’lerin düşük belli jeanleri, Matrix gözlükleri, mini çantaları ve kargo pantolonları ise bir küçüklere yani Bella Hadid’lere kalıyor. Tabii Google sıralaması arama sayısındaki çoğunluğa göre gittiği için 2000’ler listeye 4. sıradan girerken 90’lar 3. ve 1980’ler birinci oluyor. Çünkü Google araması yaş grubu da aslında biraz daha yüksek. Daha gençler aramalarını direkt sosyal medya hashtag’leri arasından yapıyor.

2018’in En Çok Aranan Moda Markaları

2018 yılında da FashionNova markasının akıllara durgunluk veren yükselişinin önüne hiçbir marka geçemedi. Özellikle milenyum ve Z jenerasyonlarını etkisi altına alan markanın en büyük iki farklı fast fashion anlayışını über fast fashion’a taşımış olması ve çok ucuz fiyat etiketlerine sahip olması. Marka birçok ünlü yüz ile sosyal medyada özelinde çalışıyor. Klasik reklam mecraları ile ilgilendikleri söylenemez. Geçtiğimiz senenin ikincisi Louis Vuitton, pozisyonunu korumayı başarırken üçüncü sıraya Versace yerleşiyor. Bilindiği üzere marka, Gianni Versace’yi anan defilesi, yine efsanevi moda tasarımcısının cinayetini anlatan iddialı TV yapımı ve son olarak Michael Kors’un kanatları altına girmesi ile çok konuşuldu 2018 boyunca. Düşüşte olan marka ise Gucci’ydi (çok da değil iki sıra sadece).

2018’in En Çok Aranan Moda Yüzleri

2018 yılında moda alanında en çok arananlar arasında iki prenses ya da düşes girdi diyelim. 2018 yılında düğününe şahit olduğumuz kraliyet ailesinin en yeni üyesi Meghan Markle listenin beşinci sırasında yer alırken Kate Middleton yeni bir isim olmamasına rağmen 9 sırada yer alarak ilk 10’un içinde kalmayı başardı.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.