8 Mart İçin "Elde var 8"

Her sene 8 Mart'a yaklaşan günlerde kadın sorunlarını dinliyoruz. Hiçbir gün "ateşkes"in olmadığı bir alan aslında kadına yapılan haksızlıklara karşı verilen savaş. Düşman hiç dinlenmiyor, sürekli saldırıyor. Büyük savaşlarda bile taraflar karar veriyor ve dönemsel

'Women Of The World Unite!'

Her sene 8 Mart’a yaklaşan günlerde kadın sorunlarını dinliyoruz. Hiçbir gün “ateşkes”in olmadığı bir alan aslında kadına yapılan haksızlıklara karşı verilen savaş. Düşman hiç dinlenmiyor, sürekli saldırıyor. Büyük savaşlarda bile taraflar karar veriyor ve dönemsel ateşkesler oluyor. Ya da gece uyuyor ya da kışın duruyor. Ama kadının gördüğü şiddet hiç uyumuyor. Uykuda ölüm de yakalıyor, kışın ayazında evinden kaçmak zorunda da kalıyor, evini geçindirmek için kocası kahve köşesinde otururken gittiği fabrika tacize de uğruyor. Çocuk yaşta olması da kar etmiyor. Annesi bile gözünü kırpmadan, acımadan töre böyle diye kocaman adama gelin veriyor.

Elde Var 8 - dinlerken 02

Bu çizdiğim tablo çok “sınıfsal” gibi görünmüş olabilir ama aslında kadınlar bunu her sosyal sınıfta ayrı ayrı deneyimliyor. Her canlının bir gün ölümü tadacağı gerçeklikte görülen haksızlıklar. Kurumlarda üst seviyeye yükselmesi zor, şık ofislerde “taktiksel” tacize maruz kalıyor. Eşit maaş asla alamıyor. Eve geldiğinde tüm sorumluluk yine onların üzerinde. Anne olma baskısıyla hayatları kabusa dönüyor.

Elde Var 8 - Gözde

Kadın hakları denince benim aklıma bu gibi karamsar tablolar geliyordu. Sonra Styleboom olarak çok iyi tanıdığınız arkadaşım Burçin Ünaldı’dan bir e-mail geldi. Burçin’in akademik danışmanlığını yaptığı Bilgi Üniversitesi Bilgili Liderler Kulübü Sosyal Sorumluluk Ekibi değerli ressam Gülsün Erbil ile ele ele vererek “Elde Var 8” isminde başarılı bir projeye imza atmış.

Elde Var 8-Davetiye

İsmi “Elde Var 8” çünkü kadının yüzleştiği 8 ciddi soruna dikkat çekiyor sergi. Bunu da bu 8 kadının gerçek hayat hikayeleri üzerinden yapıyor.

Çocuk gelin, yetim, mülteci, koca şiddeti mağduru, engelli, öğrenci, trans, kanseri yenen 8 güçlü kadının hikayelerini dinlemiş, fotoğraflamış, videolamışlar ve Gülsün Erbil bu hikayeleri 8 farklı esere dönüştürmüş.

Elde Var 8 - Gülsün Erbil

Bu kadınların yaşadıkları o acı olayları anlatmaları bile çok zorken onlar susmuyorlar, tüm kadınlar için mücadele veriyorlar. Biz de onların bu cesur savaşına ortak olmalıyız. Santral Istanbul’da 8 Mart- 12 Mart tarihleri arasında açık olacak sergiye giderek ve sosyal medyada #EldeVar8 etiketi ve @bilgililiderler hesabını etiketleyerek yapacağınız paylaşımlar çok değerli.

Ne demiştik savaş hiç durmadan, uyumadan, ateşkessiz sürüyor. Elimizdeki en büyük karşı silah bilinçlenmek, birlik olmak ve cesur kadınların seslerinin duyulmasını sağlamak.

Haydi kızlar göreve!

çağla bingöl