80’lerin Makyaj Trendleri Geri Dönüyor

Bizim kadar 80'ler, 90'lar seven bir yayın daha bulamazsınız. (you can try, but u cannot). Bu nedenle eğer bu iki harika dönemden geri dönen bir şey var mı diye merak ederseniz arada arama motorumuza (çok

Makyajda_80ler_geri_dönüyor_8

Bizim kadar 80’ler, 90’lar seven bir yayın daha bulamazsınız. (you can try, but u cannot). Bu nedenle eğer bu iki harika dönemden geri dönen bir şey var mı diye merak ederseniz arada arama motorumuza (çok iddialı mı oldu bölümü mü dememiz gerekiyor) yılları belirtmeniz yeterli.

Son dönemde modada sık sık 90’ları konuşuyoruz hatta öyle çok ki artık re-cycle edebilecek pek bir şey kalmadığı için tehlikeli bir hızla (ya da Trump deyişi ile “alarming rate”) 2000’lere doğru yaklaşıyoruz. Makyajda ise konu güzellik olduğu için biraz daha zor riske giriyoruz galiba. O nedenle Tommy’nin dev Amerikan Bayraklı sweatshirtlerini önce şaka ile karışık sonra ciddi ciddi benimsediğimiz bu dönemde kimsenin eli hala kahverengi dudak kontürüne gitmiyor. Belki sadece Zerrin Özer’in, o da istisnayı oluşturuyor zaten.

Fakat bu sezon 80’lerden geri gelen bazı makyaj trendleri var. Kendileri daha önce dönüş yapan “çalı kaş” ve “draping” trendinin hemen yanına yerleşti. Tek bir farkı var hepsini beraber uygulamak yerine bu sefer daha sakin davranıyoruz. O yılların hatalarını tekrarlamamaya gayret ederek sadece tek bölgeye fokuslanıyoruz. Uygulamaları da çok basit (eğer ruj sürmeyi biliyorsanız ya da kirpiklerinizden maskara kaydırma konusuna az çok hakimseniz).

Makyajda_80ler_geri_dönüyor
Far Blokları

80’li yıllar denince öncelik renklerde. O yıllarda neden ve nasıl bu kadar mutluymuş insanlar? Bu kadar rengi bir arada nasıl kullanıyorlarmış? Belki köklerini Netflix’in Narcos dizisinde mi aramak lazım? Ya da ihracatın her türüne sonuna kadar açılan kapılarda mı? Ama far bloklarında mantık o dönem evlere giren renkli TV’ler gibi. Renkler sonuna kadar açık ve göz acıtacak kadar parlak. Önce tonunuzu seçin (yeşil mi, mercan mı, pembe mi) sonra kirpik diplerinden kaşların hemen altına kadar fırça ile yarı saydam yoğunlukta uygulayın.

Makyajda_80ler_geri_dönüyor_4

Neon Dudaklar

Önce yüzünüzünü güzelce nemlendirin ve dudaklarınızı da. Sonra ortadan – yükseğe doğru kapatıcılığa sahip bir fondöten seçin. Yüzünüzün gerekli noktalarına biraz da kontür geçtiyseniz şimdi neon tonda turuncu, pembe, fuşya, eflatun bir ruj ile makyajı tamamlayın. Pratik de aslında… Ayrıca artık parlak renkler sadece yazın kullanılıyor diye bir sınırlama yok ve neon renklerde mavi alt ton olduğu için dişlerinizi daha beyaz gösteriyor.

Makyajda_80ler_geri_dönüyor_2

Kedi Gözü

Jilet gibi eyeliner çekmeyi başaramıyorsanız ve kuyruklu bir göz makyajı istiyorsanız cevabı kedi gözü olabilir. Dağıtması kolay, pastel dokuda bir kalem ve M.A.C’in çok sevilen göz kalemi dağıtma fırçası 219 ile kedi gözü formunu verin. Sonra far ile biraz daha drama katın (abartın yani). Sadece kahverengi ya da siyah değil, koyu bordo, bronz, zümrüt ve lacivert tonlarda da deneyebilirsiniz.

Makyajda_80ler_geri_dönüyor_5

Renkli Maskaralar

Siyahın dramatik etkisi çok güçlü ama bakışlarınızı biraz daha derinleştirmek, yumuşatmak için renkli maskaralar deneyebilirsiniz. Ya da ben daha da farklı bir şeyler yapmak istiyorum bugün derseniz Sephora’nın V.o.l.u.m.e maskara serisinden parlak bir ton tercih edebilirsiniz. Sonuçta makyaj biraz da eğlenmek için var. Çok ciddiye almaya gerek yok.

Makyajda_80ler_geri_dönüyor_3

Metalik Dudaklar

Biraz sim, biraz metalik… Hem de eskisi gibi sadece inci, metalik pembe ya da açık bronz tonda olmak zorunda değil. Maybelline Color Sensational Matte Metallic serisi; mordan, kiremite, altından, bordoya birçok renge sahip. Ayrıca metalik olmasına rağmen (zamane teknolojisi tabii) mat bir yapıya sahip. Bu rujları uygularken ten makyajınızın çok mat yani çok tezat dokuda olmamasına dikkat edin. Amacımız nostalji treni değil, hafif göndermeler.

troppodonna