İstanbul'da Upcycling Art Sergisi Açılıyor!

Bugünlerde kafamıza takılan sürdürülebilirlik konusunun belki de en önemli taraflarından biri dönüştürme kısmı. Çünkü düşünsenize sürekli tükettiğimiz ve bir şeylerin çöpü ile doldurduğumuz hayatlarımızın artık kapasitesi alarm vermeye başladı. Hepimiz belli bir bilinç seviyesinde görüyoruz

Kameleon_Dönüşüm_cycle_Sergisi_Gülnur-Özdağlar_Sinem_Yıldırım

Bugünlerde kafamıza takılan sürdürülebilirlik konusunun belki de en önemli taraflarından biri dönüştürme kısmı. Çünkü düşünsenize sürekli tükettiğimiz ve bir şeylerin çöpü ile doldurduğumuz hayatlarımızın artık kapasitesi alarm vermeye başladı. Hepimiz belli bir bilinç seviyesinde görüyoruz kendimizi ve Recycling konusu bize 80’li yıllardan beri pek de yabancı değil. Hatta elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Kağıtlar Tema kutularına, şişeler şişecam konteynerlarına. Bir ara kutular için de Tetrapak yapmıştı sahi onlarınki pek tutmadı.

Recycling’in dışında bir de down ve upcycling var. Down’da dönüşüme giden parça içindeki materyallere ayrılarak tekrar kullanıma kazandırılıyor, Up olan da ise yepyeni bir kullanım alanına transfer oluyor. Çoğu zaman sanat objelerine dönüşüyor.

Dönüşüm_Sergisi_Gülnur_Özdağlar_Kameleon_Galata_2

Gülnur Özdağlar

Bu anlamda beni yıllar önce duyduğum ve en çok etkileyen çalışma Amerika’da bir annenin kişisel silahlanmaya karşı başlattığı ve küçük bir bölgeden çıkıp ulusal bir harekete dönüşen projesiydi. Bu duyarlı kadın; komşularını silahlarından vazgeçmeye ikna ederek, onları eritiyor ve melek heykelleri haline getiriyordu. Sonunda proje öylesine büyüdü ki devasa bir örneği New York Ground Zero’ya taşındı.

Upcycling Art’ın en çok kullandığı malzemelerden biri plastik ve Türkiye’de bu konuda güzel eserler veren iki sanatçı şimdi bir sergi için bir araya geliyor.

Dönüşüm_Sergisi_Gülnur_Özdağlar_Kameleon_Galata_1

Gülnur Özdağlar

2008 yılından beri bu alanda çalışan ve PET şişeleri sanat objelerine dönüştüren Gülnur Özdağlar bir süredir çeşitli vesilelerle sık sık adını duyduğum, işleriyle karşılaştığım bir isimdi. İşte Özdağlar şimdi Galata’da bulunan Kameleon isimli mekanda gerçekleşecek “Dönüşüm/Cycle” isimli sergi için Sinem Yıldırım ile bir araya geliyor. Yıldırım da yine aynı şekilde PET şişeler ile çalışıyor. O da 2017 yılında hazırladığı Kanaviçe isimli koleksiyon ile Athens Jewelry Week’de ödüle layık görülmüş.

Dönüşüm_Sergisi_Sinem_Yıldırım_Kameleon_Galata_1 (1)

Sinem Yıldırım

14 Aralık Perşembe akşamı açılacak ve 28 Aralık’a kadar devam edecek sergide yer alacak eserlere birkaç örnek yazı içinde var. İncelediğiniz zaman Upcycling’in bir anlamda gündelik materyaller için bir upgrade hayali olduğunu görebilirsiniz. Hangi plastik bu hayali kurmaz ki… Düşünsenize bugün bir şişesiniz kaderiniz çöp kutusu, öbür gün birinin çok sevdiği bir takı haline gelmişsiniz. Şansınıza ve dönüşüme siz bile inanamıyorsunuz ama pahalı mücevherlerle aynı kutuda duruyorsunuz. Bunun Wall-e gibi animasyon filmi bile olur aslında.

Wall-E_Cubecolors

Kameleon’dan da mekan olarak ayrıca bahsetmek isterim. Çünkü arada sizlerle önerdiğimiz yerlerde karşılaşmak çok hoşuma gidiyor. Kameleon, Galata Müellif Sokak’ta yer alıyor. Sokağın bir tarafını blok olarak kapatan bu mekan; içinde bir konsept mağaza, bir galeri alanı bir de kafe barındırıyor. Konsept mağazada upcycling parçaların yanında Crea Design markası var. Duyduğuma göre upcycling konusunda seçkisini daha da zenginleştirmeyi planlıyorlarmış. Galeri alanında IMOGA’nın süreli sergileri oluyor. Tabii doğru planlama ile başka sanatçıların da yer alabildiğini düşünüyorum. Kafenin adı ise Bak-kal.

Kameleon_Galata_Mekan

Kameleon, Galata

Kameleon’un yaratıcısı Hacer Sayman’ı aslında siz bundan yıllar öncesinden Tünel Pasajı’ndan biliyorsunuz. Hani 2000’lerin başında “burası bir harika dostum” dediğimiz pasajı aslında kurgulayan da o. İnsan bazen sanki hep öyleydi gibi düşünüyor ama pasajdaki Artrium denen antikacıyı alması ile başlıyor aslında Tünel Pasajı’nın Re&Upcycling hikayesi. Artrium da bugün Kameleon’un karşı tarafında yine Müellif Sokak’ta yeni adresinde. Birçok hoş etkinliğe de ev sahipliği eden Kameleon’u buradan inceleyebilirsiniz.

Hacer Sayman’ın “scouting” gözüyle bakmadan tam anlayamıyorsunuz ama Müellif Sokak gerçekten içine hiç BTB ve mala dönemi “eseri” karışmamış, eski cevherlerine el değmemiş bir sokak. Sanki onu bu hale getirecek kişiyi beklemiş umutla. Muradına da ermiş. Şimdi yeni Tünel Pasajı olma yolunda ilerleyecek.

çağla bingöl