Aklımdaki Kokular: Ayşecan İpek

Geçtiğimiz dönemde Xerjoff Parfümlerinin yaratıcısı Sergio Momo ile konuştuğumuz bir şey beni çok etkilemişti. Koku hafızası aslında herkes için biricik bir konu. Mesela çocukluğunuzda size huzuru hatırlatan anneannenizin evindeki baskın koku neydi? Deterjan ya da

Geçtiğimiz dönemde Xerjoff Parfümlerinin yaratıcısı Sergio Momo ile konuştuğumuz bir şey beni çok etkilemişti. Koku hafızası aslında herkes için biricik bir konu. Mesela çocukluğunuzda size huzuru hatırlatan anneannenizin evindeki baskın koku neydi? Deterjan ya da yumuşatıcıların kokusu iyi mi hissettirir yoksa evle ilgili kötü bir anıyı mı? Aynı şekilde ütü kokusu. Yaz tatili denince sizin de aklınıza Piz Buin geliyor mu? Başarı ile eşleşen babanızın çocukken kullandığı parfüm müydü yoksa her şeyiyle kendinize örnek aldığınız ilk patronunuzun parfümü mü? İlk kalp kırığını yaşadığınız ortaokuldaki hafif isli okul sabahlarını hatırlıyor musunuz? Vapurdan esen deniz kokusu mu burnunuza güzel gelir yoksa yaz akşamüstü hafif meltemin getirdiği tuzlu koku mu? Cuma öğleden sonrası bir kutu popcorn mu, bir kadeh şarap mıdır? Belirli bir çiçeğin kokusu sizi hastanede çok sevdiğiniz birinin yatağı başında beklediğiniz o sancılı anlara götürdü mü hiç? Mesela hiç o nedenle çok popüler bir parfümü sevmemiş olabileceğinizi düşündünüz mü? Peki yazlıkta köpekleri çok seven o yaşlı teyzenin ağır baharatlı kokusunu andıran bir nota gelse burnunuza içiniz sevgiyle dolar mı? Sırf onun için hiç de yaşınıza gitmeyecek bir parfümü almış olabilir misiniz? Ya şu çok tartışmalı limon kolonyası mevzusu? Tatlı bir bayram sabahı mı? Hiç sevilmeyen bir öğretmen midir?

İşte bunların hepsi, hepsi ve daha çoğu bizim koku hafızamızı oluşturuyor ve seçimlerimizi ona göre yapıyoruz. Böyle düşününce troppodonna’nın favorisi bazı insanlara sormak istedim. Koku hatıralarında neler var?

İlk konuk tabii ki The Parfüm İnsanı Ayşecan İpek ‘ten başkası değil.

Aklındaki En Eski Koku Hatırası Nedir? 

Dedemle bahçedeki dut ağacının altına oturup atıştırırdık sürekli. O, olgun ve koyu renklileri yerdi, ben de ham ve ekşileri severdim. Aklımdaki ilk koku hatırası o dut ağacına ve tüm bahçeye ait.

Mutluluk Sana Göre Nasıl Kokar?

Sıcak, köpüklü, akla sarı, turuncu ve kırmızıyı getiren, güneş kokan bir şey gibi… Çiçekli değil… Şekerli de değil… Durağan hiç değil.

Başarı Nasıl Kokar? 

Kağıt para ve metal.

Pişmanlık Nasıl Kokar?

Baş ağrıtan, ağır ve pudralı bir gül ya da yasemin esansı gibi.

En Dayanamadığın Koku Nedir?

Yapay temizlerin hiçbirine dayanamam. Temiz çamaşır kokusu, oda kokusu, sahte beyaz sabun kokusu…

Tatil Nasıl Kokar? 

Deniz tuzu, yabani kekik ve misket limonu.

Bundan sonra tek bir koku notası kullanabileceksin, seç deseler, seçimin ne olurdu? 

Bu soru hiç bana göre değil. Tek bir parfüme bile sadık kalamazken tek bir notaya nasıl razı geleceğim?

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.