Aklımdaki Kokular: Valerie Vicky Dayan

Aklımdaki Kokular serisini iki hafta önce başlatmıştık. Aslında herkesin belirli bir koku hafızası olmasından ilhamla troppodonna'nın sevdiği insanlara çocukluklarından itibaren akıllarına yazılan kokuları, çeşitli anlar veya eylemlerle eşleşen notaları soruyoruz. Bu haftaki konuğumuz kendine özgü

Valerie Vicky Dayan, Foto: Asya Çetin

Aklımdaki Kokular serisini iki hafta önce başlatmıştık. Aslında herkesin belirli bir koku hafızası olmasından ilhamla troppodonna’nın sevdiği insanlara çocukluklarından itibaren akıllarına yazılan kokuları, çeşitli anlar veya eylemlerle eşleşen notaları soruyoruz. Bu haftaki konuğumuz kendine özgü ve özgün stili ile her zaman beğenimizi kazanan isimlerden Vogue Türkiye’nin Güzellik Direktörü Valerie Vicky Dayan.

Aklındaki En Eski Koku Hatırası Nedir? 

Anneannemin kokusu, Van Cleef & Arpels’in First’ü. Anneannem İzmir’de yaşadığı için onu hep çok özlerdim ve kavuşma anımızı hep bu koku ile ilişkilendirirdim. Her yere sinerdi, eşarplarına ve hatta bize İzmir’den yolladığı paketlere bile. First’ü koklamak bana hala kendimi huzurlu ve güvende hissettirir.

Mutluluk Sana Göre Nasıl Kokar?

Taze biçilmiş çim, deniz ve yaz meyveleri karışımı bir şey sanırım. Bu notaların karışımı pek güzel olmayabilir ama mutluluk deyince aklıma hep yaz günlerime ait anlar geliyor.

Pazartesi Nasıl Kokar?

Pazartesileri nasıl hissedeceğimiz aslında tamamen bizim elimizde. Eğer Pazartesi için bir koku seçseydim, bana kendimi iyi hissettirecek, parlak, enerjik bir koku seçerdim. Ve muhtelemen turunçgil notalarıyla açılıyor olurdu.

Başarı için bir koku tasarlasaydın baskın notası ne olurdu? 

Eğer başarı için bir koku tasarlayacak olsam, kişiye kendine güvenli ve güçlü hissettirecek notalar seçerdim. Bu da herkes için değişir. Benim notam misk olurdu herhalde. Ancak tabii ki sentetik misk!

En Dayanamadığın Koku Nedir?

Gourmand notalar denen, yemekle ilişkilendirilen kokular. Crème brûlée kokusu, pamuk şeker kokusu, çikolata notaları… Gerçekten tahammül edemiyorum. Yemek hayattaki en büyük tutkum ancak yemek gibi kokmak ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Bundan sonra tek bir koku notası kullanabileceksin, seç deseler, seçimin ne olurdu? 

Valerie notası. Kendim gibi kokmayı seçerdim.

NOT: Açılış fotoğrafı Asya Çetin’e ait. 

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.