Ay Döngüsüne Göre Hayatınızı Planlamaya Ne Dersiniz?

Biliyoruz her gün yeni bir şeyler çıkıyor karşınıza. Sağlıklı olmak için herkesin dediğini aynı anda uygulamaya kalksak büyük ihtimalle metabolizma tası tarağı toplayıp vücudu terk ederdi. Çünkü söylenen şeyler birbirine o kadar ters ki. Ay döngüsü

Biliyoruz her gün yeni bir şeyler çıkıyor karşınıza. Sağlıklı olmak için herkesin dediğini aynı anda uygulamaya kalksak büyük ihtimalle metabolizma tası tarağı toplayıp vücudu terk ederdi. Çünkü söylenen şeyler birbirine o kadar ters ki.

Ay döngüsü ne derseniz, Regl ile başlayıp biten sanki Miladi takvimden Hicri takvime geçmiş gibi farklılık gösteren aylık dönem. Kısaca hatırlamak gerekirse Regl periyoduna göre bir ay 28 gün civarında sürüyor. Bunun ilk başlagıcında 5 günü kendisi, sonra vücudun dirilişi ya da ilkbahar haftası, derken yaz benzeri sürekli güneşli bir hafta ve sonbaharda tabiatın kendini kışa hazırlaması gibi “Winter is Coming” temalı hafta. Sonra başlangıça dönüş. Bu ay döngüsünü; ne iş, ne hava durumu ne de para durumu yönetiyor. Hormonlar yönetiyor. Bunu kabul edip onların suyuna giderek yaşayadığınızda hem kendinize hem de vücudunuza daha az eziyet edersiniz. İşte bu mantığa da ay döngüsüne göre hayatı planlamak denebilir. Nasıl mı? Gelin beraberce bakalım.

Regl Haftanız

Bu haftaya çok ağır programlar (eğer elinizde ise) koymamaya çalışın. Elinizde değilse büyük sözler vermeyin. Çünkü hormonlarınız o programları bozmak için hemen bir köşe başında ellerini avuşturarak bekliyor olacak. Programlardan caymak, sözünüz sadece kendinize bile olsa, size kendinizi çok kötü hissettirir. Bile bile ladese hiç gerek var mı? Bu hafta boş zamanlarınızı 90’lar deyimi ile PTT (pijama, terlik, televizyon) olarak planlamakta bir sakınca yok. Ya da harika bir kitaba hızlı bir dalış!

Mesela tüm kitapları ile tüm dünyaya büyük ilgi gören Yuval Noah Harari'nin son eseri olabilir.

Mesela tüm kitapları ile tüm dünyada büyük ilgi gören Yuval Noah Harari’nin son eseri olabilir.

Bu dönemde diyeti unutun. Elinizdekini korumak için daha realist amaçlara yönelin. O da daha sağlıklı seçimler yapmak yönünde olsun. Mesela eğer yumuşak karnınız çikolata ise daha sağlıklı olan bitter versiyonları seçebilir miyim diye düşünebilirsiniz.

Ayrıca bu dönemde hem cildiniz hem de genel sağlığınız için yapacağınız yerinde hareketlerden biri suyu (cilt için nemi) eksik etmemek. Östrojen seviyesi düştüğü için buna ihtiyacınız olacak, yüzünüzdeki aşırı kuruluktan kolayca anlayabilirsiniz. Yoğun bir nem maskesinin tam zamanı!

Diriliş Haftası

İlkbaharda uyanan doğa gibi bu hafta kendinizi, yükselen Östrojen seviyenizle beraber çok daha iyi hissedeceksiniz. “Feeling Good” şarkısını mırıldanmaya başladınız bile.

https://www.youtube.com/watch?v=D5Y11hwjMNs

Bu haftayı ertelediğiniz birkaç işi yoluna koymak için kullanmaya ne dersiniz? Enerjiniz arttığına göre gardırop detoxu yapabilir, yeni aldığınız fotoğraf albümünü doldurarak sonunda telefon hafızası dışında bir yerlerde daha anı biriktirebilir ya da yıllık bütçe sunumunun bir kısmını deadline gelmeden yapabilirsiniz. Bu değerli haftanın biraz verimini almak size ruhsal açıdan çok iyi gelecektir.

Ayrıca bu diriliş haftasında haftasonu erkenden uyanıp uzun bir doğa/sahil yürüyüşüne de çıkabilirsiniz. Active Wear’larınızı da giymek için yerinde bir neden olur.

Hormonların yerine gelmesi ile düşen sebum (yağ) miktarı cildinizin parlamasını sağlarken, saçınızı biraz savunmasız bırakarak kurumaya neden olur. Güzel bir saç maskesi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Güneşli Günler Haftası

Hem enerjiniz yüksek olduğu hem de geçen haftayı faydalı işlerle (kısmen de olsa) geçirdiğinize göre şimdi biraz daha eğlenceli ve hareketli günlere adım atabiliriz. Zaten yumurtlama haftası da olan bu dönemde ne kadar isteseniz de kendinizi sunum başında ya da kışlıkları ayıklarken tutabilmeniz zor olacaktır. Adeta beyninize kulak tıkayan vücudunuz yüksek sesle şarkı söylecektir.

Astrolog gibi algılanmasın ama bu hafta uzun zamandır görmediğiniz dostlarınıza zaman ayırabilir, konser ve şık akşam yemeklerinde sosyalleşebilirsiniz. Kim bilir hayatınızın aşkı belki bugünlerde karşınıza çıkar.

Hazan Mevsimi

Vücudunuz, sonbaharda kendini zorlu kışa hazırlayan doğa gibi enerji kaynağı Östrojeni üretmeyi bırakıp Progesterona geçecektir. Bu hormonun vücudunuzu dinginleştiren bir özelliği var yani kendinizi biraz daha yavaşlamış bulursunuz. Arkadaşlarla sinema ya da evde (yine arkadaşlarla tabii, yalnızlığı kara kış haftasına saklayın) yemeksepeti + Netflix günü yapabilirsiniz.

Bu dönemde vücudunuz biraz ödem yapıyor değil mi? Bilmez miyiz? Zaten su içsek yarıyor bize hiç anlatmayın bile. Bu nedenle ödeme neden olacak aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Ayrıca bağırsaklarınızı rahatlacak pre/probiyotik zengini besinleri öğünlere (ara öğünlere) eklemekte fayda var.

Bu dönemde ağaçların kabuklarının kalınlaşması, hayvanların kürklerinin sıkılaşması gibi sizin de cildiniz fazladan sebum üretecektir. Bu da ciltte ölü hücrelerin atılamamasına ve gözenekleri kapatarak, matlaşmış sağlıksız bir cilt görüntüsüne hatta aralara sıkışan bakterilerle çok sevgili sivilcelere neden olabilir. Yani iyi bir scrub ile bu ölü tabakayı atmaya çalışın.

Ve ay döngüsü baştan başlar.

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.