Balenciaga'da Yeni Kan

Cristobal Balenciaga'nın moda tarihinde açtığı yol yenilikçi, deneysel, konstrüktif olarak bilinir. Marka, moda devi Kering'in (önceki adıyla PPR) kanatları altına girdiği 2000'li yıllarda da baş tasarımcısı Nicolas Ghesquiere ile aynı vizyonu sürdürdü. Öyle ki markaya

Balenciaga

Cristobal Balenciaga’nın moda tarihinde açtığı yol yenilikçi, deneysel, konstrüktif olarak bilinir. Marka, moda devi Kering’in (önceki adıyla PPR) kanatları altına girdiği 2000’li yıllarda da baş tasarımcısı Nicolas Ghesquiere ile aynı vizyonu sürdürdü. Öyle ki markaya ikinci altın çağını yaşattı Ghesquiere.

cristobal- balenciaga

Cristobal Balenciaga döneminden

Her ne kadar marka editoryal anlamda yakaladığı başarıyı satış rakamlarına birebir yansıtamasa da, Nicolas Ghesquiere’in hacimli formları, abartılı kol takımları, sofistike kumaş dokuları highstreet markalarına büyük bir ilham kaynağı (dolayısı ile satış) oldu. Sonra, bir gün mutlusuzluklar hem marka hem de tasarımcı tarafından saklanamayacak bir noktaya geldi ve 15 yıllık beraberlik sona erdi.

balenciaga_nicolas_ghesquiere_

Nicolas Ghesquiere Dönemi Balenciaga

Nicolas Ghesquiere, son dönemde aldığı en büyük kritiği (negatif manada) “artık çok Balenciaga olmak” diye anlatıyor. Bu gerçekten negatif bir şey miydi peki? Çünkü sonuç olarak o markanın adı altında çalışıyorsun. Demek ki olabiliyormuş. Bana göre buradaki sorun Nicolas Ghesquiere’in mutevazi kişiliği ve hiçbir zaman ismini markanın önüne geçirmemiş olması. Tabii bir taraftan marka politikası da bu şekilde davranmaya itiyor. PR mekanizmasında da Marc Jacobs, Karl Lagerfeld ya da Miuccia Prada’ya yapılan gibi bir yıldızlaştırma yok. Günün sonunda tasarımcının markaya tüm kattığı herşey içselleşiyor ve gelinen noktada Ghesquiere “çok Balenciaga” olmak ile suçlanıyor.

wang_balenciaga

Alexander Wang dönemi Balenciaga

Sonra, 3 senelik, Balenciaga’nın kendi kitlesine ihanet bir Alexander Wang dönemi yaşanıyor. Bu dönemde markaya ticari başarı katılmaya çalışılıyor. Fakat ticari başarı yanlış yerlerde aranıyor. Çünkü 2012’de Wang markanın kreatif direktörlüğüne getirildiğinde “sokak modası” en zirve dönemini yaşıyor dünya çapında (bizde daha geç yaşanıyor o patlama normal olarak). Wang da akımın öncü ismi. Sonra instagram’ın moda kraliçeleri yavaş yavaş düşüşe geçerken, Wang yeni yeni Balenciaga’da mahsül vermeye başlıyor ki. Tabii ten uyumu yaşanamıyor. Balenciaga bu sefer de yeterince sofistike olmamak ile suçlanıyor. (bu arada aksi gibi de Wang’ın Balenciaga 2016 yaz için hazırladığı koleksiyonu çok başarılı oluyor)

Geçtiğimiz hafta Balenciaga tarafından o çok merak edilen yeni isim telaffuz edildi sonunda! Gürcü asıllı Demna Gvasalia, 2000’lerin başındaki Nicolas Ghesquiere kadar genç ve yepyeni bir tasarım akımını benimsemiş bir isim. Paris moda sahnesinin son dönemde en merak ettiği Vetements tasarım kolektifinin basına açılan yüzü.

nicolas_ghesquiere

Nicolas Ghesquiere

Vetements markasının açılımı günümüzün yeni moda anlayışını çok iyi anlatıyor. Yerli ve yerinde üretim, eskinin geri kazandırılması, adil ticaret, kişisel stilin desteklenmesi, sürdürülebilinir gardırop, demokratik moda pazarlaması gibi değerler içeriyor ve sezon trendleri kavramına inanmıyor…

Demna-Gvasalia-

Demna Gvasalia

Bugünlerde geleneksel moda evleri arasında bu akımı kim benimsedi diye sorarsanız belki biraz Gucci (o da yeni kreatif direktörü ile) ama onunki biraz teatral kaldı. Kariyerinde Margiela ve Louis Vuitton gibi önemli basamaklar olan Demna Gvasalia, Paris ekolü tarafından couture deneyimi eksik olmasıyla eleştiriliyor. Fakat couture başarısının her zaman marka başarısına dönüşmüyor günümüzde.

vetements-gvasalia

Vetements 2016 Yaz Koleksiyonu

Bana göre Balenciaga bu sefer öncü bir adım attı ve Demna Gvasalia ile 3. parlak dönemini yaşayabilir. Fakat Demna kendi değerini göstermeli. “Mütevazi olma, öyle zannederler” sözünü biri kendisine çevirip söylemeli…

Çağla Bingöl