Balenciaga'dan Bernie Sanders'a Selam ve Sevgilerle,

Balenciaga'nın tasarımcısı Demna Gvasalia (nasıl okunuyor diye soranlara: Baştaki G sessiz. Dolayısıyla Demna Vasalya), 2017 sonbahar/kış erkek hazır giyim koleksiyonunu politik mesaj yoğunluklu parçalarla sundu. Ve Amerikan seçimlerinden sonra içten içe hep sorulan şu soruyu

balenciaga fall 2017 erkek 1

Balenciaga’nın tasarımcısı Demna Gvasalia (nasıl okunuyor diye soranlara: Baştaki G sessiz. Dolayısıyla Demna Vasalya), 2017 sonbahar/kış erkek hazır giyim koleksiyonunu politik mesaj yoğunluklu parçalarla sundu. Ve Amerikan seçimlerinden sonra içten içe hep sorulan şu soruyu sanki birçokları adına seslendirmiş gibi oldu. Ya Hillary yerine Bernie Sanders aday olsaydı?

bernie sanders

2016 Amerikan Başkanlık Seçimi Demokrat Aday Adayı Bernie Sanders

Özellikle milenyal gençlerin jenerasyonunda Bernie’ye büyük bir destek vardı. Hatta dev kurumlardan bağış almayan Sanders’a 3-5, ellerinden geldiğince destek oluyorlardı. “Feeling the Bern” sloganlarıyla farklı birinin kazanması için yepyeni bir sosyal deneyin ateşini yakıyorlardı. Bernie yaşlıydı, biraz da ters duruyordu, parayı da yanına almıyordu. Dolayısıyla kazanamıyordu.

balenciaga fall 2017 erkek 2 balenciaga fall 2017 erkek 3

Ama popüler kültürü en iyi koklayan ve koleksiyonlarına başarılı şekilde enjekte eden Demna Gvasalia, hedef kitlesi arasındaki bu yükselişe de kayıtsız kalmadı ve Bernie’nin kırmızı, beyaz dalgalı seçim logosunu Balenciaga olarak yorumladı.

Bu ne anlama geliyor? Geçen sene DHL kuryelerinin tshirtlerini giyen, çok “fashionista” grup bu sezon da Bernie’ninkileri giyeceklerdir (mesela) büyük ihtimalle.

balenciaga fall 2017 erkek 6

Balenciaga koleksiyonunun ana temasında kurumsal takım elbiselerin yorumları vardı. Tabii ki Demna’nın tasarım anlayışına göre daha bol, kat kat ve resmiyeti yitirmiş yorumlar… Balenciaga markasının başına geçince Kering’in merkez binasında çalışmaya başlayan Gvasalia, doğal olarak çevresinde gördüğü takım elbiseliler ordusundan etkilenmişti (kadınlardaki yansımasını da büyük ihtimalle Mart’ta Paris’te göreceğiz). Ama her seviyedeki takım elbiseli yansıtılmıştı koleksiyona. Yaşını almış bir genel müdür de olabilir, yükselme telaşında bir orta düzey de, işe sweatshirt ve spor ayakkabı giyerek gelmekte beis görmeyen stajyer de. Bu arada tasarımcıya backstage’de, kendisini en çok hangi pozisyona yakın hissettiğini sorduklarında cevabı stajyer olmuş.

balenciaga fall 2017 erkek 8

balenciaga fall 2017 erkek 4

Defile sonrası şüphesiz en güzel yazı New York Magazine the Cut ekibinden geldi. “Yakın arkadaşımız” diye tanımladıkları Bernie Sanders’ı arayıp kreasyonları yorumlamasını istemişler. Upuzun, zengin işi bir paltoya “hep dediğim gibi, en zenginlerin %1’inin de 10’da 1’inin giyebileceği gibi bir şey” derken, plastik yapmurluğu yorumlarken “kullanışlı ama asla fiyat etiketini görmek istemem” sözlerini kullanıyor. Kendi logosunu taşıyan üstlere ve kapütone şala “gözüm bir yerden ısırıyor bu logoyu” yorumuyla esprili yaklaşırken, jumbo boy cepleri olan bir üste de “bizi soyan banka sistemini bozmaya giderken kılık değiştirmek için kullanır, cebinde de “banka çekicim” olurdu. Nereden çıktığını hiç anlamazlardı” sözlerini kullanıyor. Son olarak duvet yelek altına kısa kol çizgili gömlek ve “dad sneaker” kombinine de yorumu “Bay Gvasalia kusura bakmasın, eminim harika bir insandır. Ama biz bu kombini yıllardır Vermont’ta giyiyoruz zaten” oluyor.

balenciaga fall 2017 erkek 5

Bernie gerçekten hayallerime yakışan bir politikacı. Ben de Bern’ü hissediyorum. 2020 için tshirt’leri de satışa çıkmış. Yanlış anlamayın Balenciaga yaptı diye değil. (geçen sene DHLci’lerden de personel tshirt’ü istememiştim. Belki önermiştim, ama istemedim.) Nedeni de şurada duruyor.

Bu arada defile için modellere yapılan nailart’ı gördünüz mü? #doyoufeelthebern

çağla bingöl