Bebek Kitabından Kendime Çıkardığım Beslenme Dersi

İsterseniz ve dikkatli bakarsanız  her zaman biraz daha fazlasını görebilir, öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey tek yönlü ya da tek boyutlu olmak zorunda değil. Mesela sevgili yazarınızı ele alın, son dönemlerde bebek bakımı ve sağlığı hakkında kitaplarla

İsterseniz ve dikkatli bakarsanız  her zaman biraz daha fazlasını görebilir, öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey tek yönlü ya da tek boyutlu olmak zorunda değil. Mesela sevgili yazarınızı ele alın, son dönemlerde bebek bakımı ve sağlığı hakkında kitaplarla yatıp kalkan bu insan, bu kitaplarda da kendiyle ilgili bir ders buldu.

Bebek bakımı ile ilgili beğendiğim tüm kitaplar katı gıdaya geçiş döneminde çocuğun önüne çeşitli yemek gruplarından parça parça koymak ve seçimi kendisine bırakmak konusunda önerilerde bulunuyor. Arkasındaki mantık da şu: Bebeğiniz içgüdüsel olarak her zaman kendisi için gerekli ve yararlı olan besinlere yönelecektir. Mesela o dönem daha çok enerji ihtiyacı varsa karbonhidrata, vitamin ihtiyacı varsa meyvelere gibi…

Biz de böyle yapabiliriz aslında. “Ama o zaman benim elim hep abur cubura, pastaya, böreğe, çöreğe gider” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun nedenini ayrıca araştırmak gerekiyor. Çünkü bu besinler sizin “kaçış alanınız” olabilir. Yani öğrenilmiş bir davranış yapısı ile kendinizi iyi hissetmek, ruhunuzu iyileştirmek için bunlara yöneliyor olabilirsiniz.

Bu durumlar dışında en doğrusu canınız gerçekten ne zaman yemek yemek istiyorsa ve neleri çekiyorsa onlarla beslenmek. Zaten vücudunuz kendisi için kötü olanlar hakkında size çeşiti sinyaller yolluyor. Bunu ya şişkinlik olarak yapıyor ya gaz ya da mide yanması. Yani sağlıklı denen her besin sizin özelinizde sağlıklı olmayabilir. Bunu en iyi laktoz intoleransı olanlarda görebiliriz.

Küçükten beri bize aşılanan süt içmenin sağlıklı olduğuna dair inanç bugün biliyoruz ki bazı insanlar için aslında hiç de geçerli değil. Ancak beslenme düzenlerinden süt ve süt ürünlerini çıkartınca şişkinliklerden ve hatta veremedikleri kilolardan kurtuluyorlar. Çünkü bu besin grubu onların metabolizmalarının önüne bir blokaj koyuyor. Böylece yavaşlayan metabolizma yediklerimizi enerjiye dönüştürmüyor, vücuda anlamsızca depoluyor ve kilo vermemize engel oluyor.

Yani beslenme konusunda vücudunuzun ihtiyaçlarını dinleyin, size en iyi diyet listesini o hazırlayacaktır.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.