Beklenen Mueller Raporunda Moda Dünyasından Bir İsim (Hayır, Ivanka Değil)

Amerika'da Trump'ın başkan seçilmesinden itibaren bu durumdan mutsuz olan Demokrat Partili kesim için tek bir teselli kaynağı vardı. O da FBI başkanı Robert Mueller'ın Donald Trump ve ailesi hakkında hazırlayacağı yolsuzluk raporuydu. Rusya'nın Trump'ı satın

Amerika’da Trump’ın başkan seçilmesinden itibaren bu durumdan mutsuz olan Demokrat Partili kesim için tek bir teselli kaynağı vardı. O da FBI başkanı Robert Mueller’ın Donald Trump ve ailesi hakkında hazırlayacağı yolsuzluk raporuydu. Rusya’nın Trump’ı satın alması, çeşitli karanlık ailelerden gelen kampanya yardımları, usulsüz ilişkiler vs. her şey ortaya çıkacak ve Trump’ın adı ile Cheetos efektli yüzü tarihin tozlu sayfalarına karışacaktı.

Ama öyle olmadı.

Yıllarca umutla ve Selamsız Bandosu edası ile beklenen rapor sonunda “Mueller team” tarafından yargıya teslim edildi. İlk yapılan açıklamalara göre (çok çok kısa bir özet) Trump’ı sorgulamaya götürecek bir gerekçe çıkmamıştı. Bu açıklama Trump’ın atadığı adalet bakanı William Barr tarafından yapıldı. Tabii Amerikan Halkı’nın yanı sıra tüm dünyada da sonuç büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Acaba aslen bir cumhuriyetçi olan Mueller’in yapmaya çalıştığı Trump’ı aklamak mıydı? Gerçi Mueller raporunun sonunda bu çalışmanın sonucunun asla Trump’ı aklamadığı belirtiliyordu. Yani arafta kalan, kadük, dağın fare doğurduğu bir iş olmuştu sanki ve insanlar daha fazlasını görmek istiyordu. William Barr raporun merakla beklenen geniş özetini dün basın aracılığı ile tüm ilgili sosyal paydaşlara servis etti. Tabii ki yine birçok sansür ile.

İşte şimdi asıl bizim ilgimizi çeken kısmına gelelim. Raporun bir yerinde Miroslava Duma geçiyor. Kendisini tanımayanlar için şu yazı ya da bu yazı aydınlatıcı olabilir. Kısaca hatırlatmak gerekirse Mira Duma döneminin etkili Rus senatörlerinden Vasily Duma’nın kızı ve kocası da Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile çalışan bir girişimci. Kendisi 2011 yılında önceki editörlük deneyimlerini üst üste koyarak (Rus L’officiel, Vogue, Tatler) kendi dijital yayını Büro 24/7’yi kurmuştu. Yayın kısa zamanda 11 ülke ile lisans anlaşması yaptı ve dünyaya yayıldı. Sonra link verdiğim yazılarda okuyacağınız ırkçı skandal ile sarsıldı Duma. Fakat zaten tam o dönemde Instagram’ını takip ederek Influencer Miroslava’yı; kah Google ana merkezinde, kah sürdürülebilirlik üzerine çalışan bir teknoloji firmasının laboratuvarında, kah Dubai’de dünya ekonomisinin ya da iklim değişiminin konuşulduğu bir forumda görüyorduk. Kısacası Duma kabuk değiştiriyordu, artık o moda haftalarında marka kıyafetleri ile sokak fotoğraflarına poz veren Influencer’lardan çok daha farklı konumlanmak istiyordu. Derken skandal patladı, o da o sırada Büro24/7’den ayrıldığını açıkladı. Bu arada Future Tech Lab diye sürdürülebilir teknolojiler üzerinde çalışan bir girişimin kurucularından olarak tanıtmaya başlamıştı artık kendisini. İşte o dönem, yani 2017 sonlarında, Mira Duma hakkında oldukça karalayıcı bir mail ortalarda gezmeye başladı. Kiev Fashion Resistance denen bir grubun gönderdiği mail’de Mira Duma, para aklama, ülkesi adına usulsüz ilişkiler kurma vs. gibi konularda suçlanıyordu. Moda basını o dönem bu konunun üzerine gitmek istedi ama ya Kievli bu gruba ulaşılamadı ya da bazı yazarlar arkadaşları tarafından bu konuyu dillendirmemeleri konusunda “dost tavsiyesi” aldılar. Sonuçta karalama kampanyası olarak yorumlandı.

Fakat şimdi Mira Duma’nın adı Mueller Raporu’nda geçiyor. Konunun detayında Duma’nın Ivanka Trump’a gönderdiği 2015 tarihli bir davet var. Fakat bu iki isim de aslında aracı. Davet aslen Rus Başbakan Yardımcısı’ndan Donald Trump’a gidiyor ve konusu da St. Petersburg’da yapılacak olan bir ekonomik forum. (Duma da bu forumda konuşmacıymış bu arada). Fakat Trump tarafı programlarının yoğunluğu nedeni ile daveti reddediyor. Şimdi düşüncem şu, ya Mira Duma hakkında söylenenler kısmi de olsa doğru ya da hazır dumanı çıkmışken sosyal medya çağında daha çok insanın ilgisini çekmek için Influencer kullanmak sadece markalar için değil politik olaylar için de önemli bir pazarlama malzemesi.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.