Benden Logomanyak Olur Mu?

Size bu sorunun cevabını vermeden önce "logomania" yazımızı okudunuz mu diye sormam gerekiyor belki. Belki de gerekmiyor çünkü bilmediğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Kısaca giydiğiniz markanın logosunu göğsünüzü gere gere üzerinizde taşımak olarak tanımlayabiliriz. Peki

Çağla_Bingöl_Troppodonna_Logomania_2

Size bu sorunun cevabını vermeden önce “logomania” yazımızı okudunuz mu diye sormam gerekiyor belki. Belki de gerekmiyor çünkü bilmediğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Kısaca giydiğiniz markanın logosunu göğsünüzü gere gere üzerinizde taşımak olarak tanımlayabiliriz. Peki nereden başımıza yine musallat oldu logomania diye sorarsanız cevabı 90’lı yılların geri gelişi olabilir.

Logomania_Moschino

logomania_acne_studios

Tanrım! Ne doksanlarmış değil mi? İlk atlattığımız dönem bir daha geri dönüp bakmayız diye düşünmüştük. Hatta o zamandan yaptığımız moda seçimlerinden dolayı kah utanmış, kah gülmüştük. Ama şimdi önce dalga geçerek, sonra ciddi ciddi aynılarını tekrarlıyoruz.

Logomania_Gucci

Büyük ihtimalle 80’leri yaşayanlar da benzer şeyler yaşamışlardır birkaç sezon önce vatkaları takarken. Ben logomanyak Kenzo kazağı yüksek belli jean’imle eşleştirerek %100 saflıkta bir 90’lar denemesi yaptım. Ama siz daha sakin olabilirsiniz. Bu arada altımdaki jean’in annemin dolabını yıllardır boş umutlarla bekleyen ama atılmaya kıyılamayan 90’lardan bir Valentino olduğunu da araya geniş geniş sıkıştırmak isterim.

Logomania_Tommy_Hilfiger

Siz öyle yapmayın.

Son dönemde hangi logomanya denemeleri gözüne çarpıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Arkadaşlar ortalık Gucci’den geçilmiyor. İnsanların eski turistik mekanlarda satılanlara benzeyen demode Gucci logosuna çok ihtiyacı varmış. Yine öne çıkanlardan biri 90’lardan dönüşü muhteşem olan Tommy’nıın bayraksı logosu. Bunun için de sanırım Gigi Hadid’e teşekkür etmeliyiz. Trendi iyi yakalayan diğer markalar Vetements (Champions olarak görebilirsiniz), Balenciaga, Dior ve Gucci Gucci Gucci oldu. Tabii trendi başlatanlardan biri olarak Levi’s’ı da unutmamak lazım.

Logomania_Levis

Yazı içinde logomania örneklerini bulabilirsiniz. En baştaki benim. Başlıktaki sorunun cevabı olarak: Benden logomanyak olmaz sanırım. Böyle sevimli aslanlı bol renkli kazaklar hariç, sıramı savdığıma inanıyorum.

Fotoğrafı çeken de sevgili Merve Ağazat. Mekan için W Akaret’lere teşekkürler.

Çağla Bingöl (a.k.a aslan terbiyecisi)