Beyoğlu Yok Olurken Doğuyor

İstanbul’un önemli eğlence ve kültür caddesi Beyoğlu bir yandan yok olurken, bir yandan da kendine geliyor

Beyoğlu_Yeniden_Doğuyor_Cüneyt_Ayral

İstanbul’un önemli eğlence ve kültür caddesi Beyoğlu bir yandan yok olurken, bir yandan da kendine geliyor…

Caddenin, Türk Edebiyatı açısından çok değerli olan Markiz Pastanesi son yıllarda yaşamakta olduğu “Yemek Kulübü” çirkinliğinden kurtulmuş kurtulmasına ama kapalı. Tarihi değeri olan bu pastahanenin eski-gerçek haliyle yeniden açılması için tarihe saygılı bir yatırımcı bulunması gerekiyor.

IMG_1650

Markiz Pastanesi, bir dönem “Yemek Kulübü” ismi ile çalışmıştı. (foto: Cüneyt Ayral)

Bir süredir Olivio Pasajı’nın sonundaki Rejans Lokantası sahibinin “cehaleti” yüzünden gerçek menüsünden kopmuş, özelliğini yitirmişti. Ancak 360 grubunun Güney Afrikalı ünlü şefi Mike Norman Rejans’ı almış ve yeniden gerçek kimliğine kavuşturmuş. Ancak lokantanın adı 1924 olarak değişmiş.

eski_rejans_yeni_1924_restoran_Atatürk_masası

Eski Rejans şimdi 1924 ismini alan restorandaki Atatürk’e sonsuza kadar rezerve masa (foto: Cüneyt Ayral)

360 grubundan önceki sahip Rejans adının da sahibi olduğu için bu adın kullanılmasını yasaklamış… Ancak bir gerçek varsa bir dönem İstanbul’a göç eden Beyaz Rus’ların kurmuş olduğu Rejans Lokantası’nın adı alınıp satılabilir bir ad olmamalıdır, çünkü şehrin tarihine ait bir addır ve Olivio Pasajı’nın sonunda alnında bu ad kayıtlıdır. Atatürk’ün sık sık ziyaret etmiş olduğu bu lokanta tarihi eser niteliğindedir. Nitekim M. Norman Rejans’ın girişinde bir masayı Atatürk’e ayırmış ve kimseyi oturtmuyor… Rejans öte yandan edebiyatımız açısından da önemlidir, pek çok eserde adı ile yer alır.

Rejans menü

Yeni adı 1924 olan Rejans’ın güncel menüsü (Cüneyt Ayral Arşivi’nden)

Mike Norman’ın eklemeler ile oluşturduğu  yeni menüsü yemek kültürümüz açısından ciddi bir kazanım…

eski_rejans_yeni_1924_restoran_1

1924 restoran (foto: Cüneyt Ayral)

Beyoğlu’ndaki bir başka sevindirici gelişme de Yapı Kredi Yayınları’nın yeni kitapçısı. Kitaba olan ilgi ve sevginin artmasına katkıda bulunabilecek nitelikte yepyeni bir kitapçının en önemli ve tarihi okullarımızdan Galatasaray Lisesi’nin hemen karşısında yer alması sevindirici bir gelişme.

Yapı_Kredi_Binası_Galatasaray

Yapı Kredi Yayınları’nın kitapçısının da bulunduğu Galatasaray’daki renovasyonu tamamlanan Yapı Kredi Binası

Tarihi tramvayın yenileniyor olması da bir başka sevindirici gelişme…

Ancak İstiklâl Caddesi boyunca, şehrin yeni turistleri Arapları yakalamaya çalışan çığırtkanlar ve her yanı sarmalayan nargile kokusu Beyoğlu’nun genel dokusuna hayli yabancı…

Cüneyt Ayral