Bu Hafta Sonu Yeniköy'e Gitmeyi Düşünüyorsanız…

Eğer bu hafta sonu Yeniköy'e gitmeyi düşünüyorsanız size iki tane önerimiz var. Öncelikle biraz Yeniköy hakkında konuşalım ama aramızda kalsın olur mu? Yeniköy şu döneme kadar sahil şeridi olmadığı için boğaz hattının en favori lokasyonlarından biri

yeniköy_haftasonu_programı
Eğer bu hafta sonu Yeniköy’e gitmeyi düşünüyorsanız size iki tane önerimiz var. Öncelikle biraz Yeniköy hakkında konuşalım ama aramızda kalsın olur mu?

Yeniköy şu döneme kadar sahil şeridi olmadığı için boğaz hattının en favori lokasyonlarından biri değildi. Ama zamanla o içe kapanık hali ve mahallelinin rağbet ettiği hoş mekanları ile her köşe başında Arap turist’e çarpan İstanbullu’nun kaçış noktalarından biri oldu. Ama dediğimiz gibi bu konu aramızda kalsın. Çok kalabalıklaştırmayalım çünkü etçi/kahvaltıcı/nargilecilerin kulağına gitmesin.

İşte Yeniköy’de iki sevdiğimiz mekan!

Yeniköy Kitapçısı:

Altında tatlı bir dondurmacı ile aynı binayı paylaşan, birkaç basamak ile çıktığınız bu kitapçıya adım attığınız anda içinizde mini bir huzur dalgalanıyor. Hafif yüksekte olduğu için deniz manzarası var ve daha önemlisi içinde özenle bir araya getirilmiş çoğu zaman alternatif yayın evlerinden harika bir kitap seçkisi var. Instagram karelerinden de görebileceğiniz gibi; ister bir tarafı koleksiyonerlerin gözlerini ışıldatacak kitapların sergilendiği orta masada oturabilir, isterseniz mekana dağıtılmış rahat oturma gruplarından birinde kitabınıza dalabilirsiniz. Tabii mekan sade ama çok lezzetli de bir kahve menüsüne sahip. Yeniköy Kitapçısı’nı semt sakinleri çok sevmiş. Sahibi ailenin özel koleksiyonundan imzalı parçaları da görebileceğiniz kitapçıda kırtasiye delilerinin iştahını kabartacak parçalar da mevcut.

Adres: Köybaşı Caddesi Keresteci Zühtü Sok. 15/1 Yeniköy

ve yayınevi, norgunk, helikopter, nod, heterotopya, iksv. n'aber?

A post shared by Yeniköy Kitapçısı (@yenikoykitapcisi) on

2. Durak Life Store:

Yeniköy’de eksik olan nedir diye sorarsanız güzel bir konsept mağaza deriz. Çünkü yediniz, içtiniz, mimari güzelliklere hayran kaldınız derken insanın canı orijinal birkaç tasarım parçası incelemek de istiyor. 2. Durak kilisenin hemen yanındaki çocuk parkının arkasında kalıyor. Aslında parktan içine giriyorsunuz. Mağazada butik markalardan seçilmiş giyim koleksiyonundan artizan takı markalarına, şık dekorasyon objelerinden dünya çapında meraklılarının koleksiyonlarını yaptığı kalem markalarına ve el yapımı defterlere kadar iddialı bir karma var. 2. Durak’ın kurucusu Özlem Merter, Türkiye ve dünyadan farklı markaları bu karmaya katmak için değerlendirirken gelen geçen trendler yerine tasarım ve materyal konusundaki başarıya önem veriyor. Böylece konsept mağazaların asıl misyonu olan bir hayat tarzını bir arada sunma konusunda kararlılığını ortaya koyuyor. Bu mekan aynı zamanda geniş iç mekanı ve hoş bahçesi ile çeşitli workshoplara ve eğitim programlarına da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Yeniköy Mah. Dirhem Sok. No: 3A Yeniköy