Bu Sezonun Yıldızlı Pekiyi Yazlık Parfümleri

Geçen gün tam bir parfüm bilgesi Ayşecan İpek ile konuşuyorduk. Parfüm konusu, ilk gençlik döneminde öğrendiğimiz koyu tenliler baharat, soluk benizliler çiçek kokusu kullanırdan tabii ki çok daha öte. Fakat parfümün kimyasal bileşiminden çok öte

Geçen gün tam bir parfüm bilgesi Ayşecan İpek ile konuşuyorduk. Parfüm konusu, ilk gençlik döneminde öğrendiğimiz koyu tenliler baharat, soluk benizliler çiçek kokusu kullanırdan tabii ki çok daha öte. Fakat parfümün kimyasal bileşiminden çok öte psikolojik bir durumu var. Kokular hayatımızdaki en önemli “ankor”lardan biri sonuçta. Yani hatıra merkezini harekete geçiren nedenler. Kokunun yanı sıra görsel ve işitsel hatta dokusal ankorlar da var. Ama biber kızartmasının kokusunda kendinizi çocukken gittiğiniz yazlığa ışınlayan, ütü kokusunda pazar akşamı ödev yetiştirmeye çalıştığınız anı anımsatan, boya kokusunda her sene okul başlamadan hemen önce evde başlayan tadilat çılgınlığına götüren çok güçlü bir ankor koku.

Doğal olarak parfüm de öyle. Mesela orta okula giderken ilk satın aldığınız ya da duty-free’den yolu geçen herhangi bir akrabanın hediye ettiği parfümünüzü hatırlıyor musunuz? Issey  Miyake’nin “Eau D’issey” isimli parfümü olabilir mi? Ya da Emporio Armani “Elle”?

Bunu iyi bilen insanlar bazen anı yaratmak için dönemsel olarak parfüm değiştirirler. Mesela bu yazıyı kaleme alan bendeniz Tom Ford’un Neroli Portofino kokusunu sadece yurtdışı seyahatlerimde kullanırım. Böylece çok arada öyle bir mutluluk anını canlandırmak için tekrar o parfüme başvurabilirim. Gibi gibi…

İşte parfümün bu psikolojik bağını bu yaz daha hafif ve mutlu hissetmek adına kullanmak isteyenler için birkaç yaz kokusu önerim var. Birincisi üstte adı geçen Tom Ford’ın turunçgilli esansı olsun.


Maison Margiela Replica “Music Festival”

Maison Margiela’nın Replica isimli serisi bu duygusal bağ konusunu çözmüş gibi. Beach Walk, By The Fireplace, Lazy Sunday Morning gibi sizi o huzurlu hissettiğiniz ana götürmeyi hedefleyen kokuları mevcut. Bu yaz size önereceğim ise Paçuli ve taze tomurcuk kokusunu harmanlayan “Music Festival”. Hem baharat hem de toprakla, bitkiyi birleştiren tomurcuğun birlikteliği oldukça kişilikli olmuş. Ayrıca uniseks.

Chanel “Paris-Biarritz”

Chanel’in geçtiğimiz mayıs ayında lanse ettiği ve içinde 3 farklı parfüm bulunan serinin yıldızı Paris-Biarrizt olmalı. Uniseks olan bu parfüm içindeki meyvemsi notaların yanında vadideki zambak kitabı var. Matmazel’in kariyerinde en fazla iz bırakmış yerlerden adlarını alan bu seri için naçizane fikrim markanın son yıllardaki en başarılı lansmanı.

Frederic Malle “Music For a While”

Şahsiyetli parfümlerin yaratıcısı Frederic Malle bu koku ile işi farklı bir düzeye taşımış. Yine uniseks olan bu kokuyu duyduğunuzda yanınıza çok cool bir insan gelmiş gibi hissediyorsunuz. Yani Ayşecan denettiği zaman, en azından kendimi onun cool bir arkadaşı ile tanışıyor gibi hissettim. Belki biraz göz korkutan bir hali de olabilir bu anlamda. Önce burnunuza ananas kokusu çarpıyor. Sonra çok ferah ama gizemli bir karışım, içinde vanilyadan lavantaya, mandalinadan ambere birçok farklı nota olan.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.