Burberry’de Bir Veda Defilesi

Christopher Bailey, milenyumun başında beri tepesinden bulunduğu Burberry markasında birçok farklı pozisyonu doldurdu. Bir tasarımcı olarak CEO da oldu, kreatif yönetmen ünvanını ilk taşıyanlardan biri de yine oydu. Sonunda konumları teker teker elinden alınan da

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_

Christopher Bailey, milenyumun başında beri tepesinden bulunduğu Burberry markasında birçok farklı pozisyonu doldurdu. Bir tasarımcı olarak CEO da oldu, kreatif yönetmen ünvanını ilk taşıyanlardan biri de yine oydu. Sonunda konumları teker teker elinden alınan da… (Konunun genişletilmiş özetini bu linkten okuyabilirsiniz.)Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_1 Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_10 Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_11

Ve bilindiği, beklendiği üzere, 17 yıllık serüvenin ardından, Bailey’nin geçen gün son Burberry defilesi Londra Moda Haftası kapsamında podyumdaydı. Koleksiyon tahmin edildiği üzere son derece kişisel düşüncelere, hislere, anılara yönelik hazırlanmış, özel detaylarla doluydu. Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_8

Chistopher Bailey; çalışan, orta direk bir aileden gelen bir başarı örneği olarak gençliğindeki İngiliz sokak kültürüne, punk ve grunge müziğe, undergroud kulüplere ve en önemlisi LGBTİ bağlarına, kısacası onu kendisi yapan değerlere, zenginliklere yer vermişti.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_9

Bu nedenle tül eteklerin üzerine giyilen, kalın polar sweatshirtler, grunge dönem ve Burberry’nin kesişim kümesi ekoseler, graffiti desenleri, kargo kesim pantolonlar, çıplak bedene bol rüzgarlıklar, plastik vizörler fakat en önemlisi gökkuşağı deseni koleksiyonda yer buluyordu.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_16

Gökkuşağı deseninin bulutlu ve gri gökyüzünü kesmesine benzer Burberry’nin ekosesini kesmesi oldukça espriliydi. Sanki katılaşmış ve kalıplaşmış toplumsal yapının içinden parlayan rengarenk bir kültürel çatlak gibiydi.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_6

Christopher Bailey’nin veda koleksiyonu ayrıca Burberry’nin de geçmişine ayna tutuyordu. Markanın en çok taklit edilen ekose ve eşarp desenleri baskın olarak kullanılmıştı. Fakat asıl highlight bu senenin “Bootleg” trendine de gönderme yapan “Burberry of London” nakışlarının geri gelmesiydi. 1980 ve 90’lı yıllarda markanın lisanslı olarak bu logoyu kullanım hakkını ellere vermesi ve sonunda çirkin eşofman ve sweatshirtler ile imajını zedelemesi yıllar boyunca derinliklere gömülüp unutturulmaya çalışılsa da bu koleksiyonda bilerek ve isteyerek tekrar gündeme getirilmişti. Çakmacılık kültürünün tekrar modaya hakim olduğu bu günlerde en çok çakmaya kurban olan markaların da geçmişleri ile barışmaları ve “biri bu işten yararlanacaksa, bu sefer o ben olacağım” stratejileri oldukça yerinde. Ama #metoo aksiyon bu konuda maalesef biraz kabak tadı vermeye başladı. Sanki 10 yıl sonra bakınca hangisi işportadandı hangisi podyumdandı ayırt edemeyecek noktaya geliyoruz.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_12

Sonuç olarak tüm gökkuşaklı parçaların “see now, buy now” konsepti dahilinde, limitli sayıda, LGBTQ+ hakları yararına çalışan derneklere kaynak yaratmak için satılacak olması güzel haber. Bakalım ünlülerden hangi isimler bu koleksiyon aracılığı ile duyarlılıklarını gösterecekler? Paramı Rihanna’ya yatırıyorum.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_3

Herkesin ardından “bir dönemin sonu” sözü kolaylıkla söyleniyor artık. “Kelimelerin bittiği yer”, “kabul edilemez”, “fake news”, “kırmızı çizgi sözleri” ile beraberce tükenmişlik sendromu yaşıyor… Ama konu Burberry ve Christopher Bailey olunca yerine oturuyor.

Burberry_Christopher_Bailey_Veda_Defilesi_15

Ağır havayı dağıtıp, toprağı kurumadan soralım o zaman: Şimdi yerine Phoebe Philo mu Kim Jones mu gelir?

çağla bingöl