Burberry'nin Yeni Tasarımcısı Ricardo Tisci Oldu

Burberry'den sonunda beklenen haber ulaştı. Marka sonunda yeni kreatif direktörü ile anlaştı ve bunu dün basına duyurdu. Açıklanan isim beklediğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Céline markasından ayrılan Phoebe Philo çıkmadı. (Aslında her şey ne kadar sırasına

a

Ricardo_Tisci
Burberry’den sonunda beklenen haber ulaştı. Marka sonunda yeni kreatif direktörü ile anlaştı ve bunu dün basına duyurdu. Açıklanan isim beklediğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Céline markasından ayrılan Phoebe Philo çıkmadı. (Aslında her şey ne kadar sırasına göre de ilerliyordu değil mi? Nasıl derseniz cevabı burada). İngiliz modasının devi “herhalde herkesin ilk düşündüğünü yapacak bir marka değiliz!” diyerek Ricardo Tisci ile anlaştı.
Ricardo Tisci ise geçtiğimiz sene Givenchy’de uzun zamandır doldurduğu kaptanlık koltuğundan kalkmıştı. Hatta hakkında Donatella Versace’nin yerine geçecek (tabii ki moda güneşinin izni ve kararı ile) gibi bir söylenti vardı ki kendisini oraya yakıştırıyorduk da aslında. Fakat Ricardo Tisci’nin Burberry markasının yeni CEO’su Marco Gobbetti ile olan mazisi de unutulmamalı. Çünkü kendisi Givenchy markasındayken Tisci’yi keşfeden ve pozisyona yerleştiren kişi.
Ricardo Tisci’nin Givenchy için hazırladığı lüks giyim ile sokak modası referanslarını harmanlayan koleksiyonları aslında bu yeni pozisyonu için de temelleri oluşturdu denebilir. Çünkü Burberry’nin yaptığı açıklamaya göre marka artık lüks sokak modasından beslenmek istiyor.
Lüks sokak modası son dönemde zorluk çeken moda endüstrisine de bir hayat öpücüğü oldu. Yapılan analizlere göre geçen sene tek başına sektörün %5 büyümesini sağladı.
Burberry bu yakınlaşmanın işaretlerini son koleksiyonlarındaki tasarımlarla da vermişti. Şimdi Burberry’nin önünde büyük değişimlerin yaşanacağı ve kendini yeniden lüks segmentte konumlandıracağı yeni bir dönem başlıyor.
Ricardo Tisci, resmi olarak göreve 12 Mart itibarı ile başlıyor ve ilk koleksiyonu Eylül 2018’de görücüye çıkacak. Tabii son not olarak Tisci’nin Kanye ve Kim Kardashian ile olan yakınlığı da Burberry’nin yeniden güncel olma çabaları içinde unutulmamalı.
çağla bingöl