Call Me By Your Name Gençlik Filmi Olursa

"Call Me By Your Name" bu yıl Oscar'ın en havalı adaylarından biriydi. Luca Guadagnino'nun yönettiği yapım en iyi film ve başrollerinden Timothee Chalamet de en iyi erkek oyuncu dalında aday oldu. Tabii Oliver ve Elio'nun hikayesi

Call-Me-by-Your-Name-1-620x388
Call Me By Your Name” bu yıl Oscar’ın en havalı adaylarından biriydi. Luca Guadagnino‘nun yönettiği yapım en iyi film ve başrollerinden Timothee Chalamet de en iyi erkek oyuncu dalında aday oldu. Tabii Oliver ve Elio’nun hikayesi geçen sene gay kontenjanını Moonlight  doldurduğu için ödül alamadı.
Sonuçta “dayvörsiti” sevilse de bir yere kadar seviliyor Hollywood’da. Yani tüm endüstri lezzetli bir kekse, azınlıklar (Museviler harici) kekin üzerinde ağız sulandıran bir krema, LGBTİ+ topluluklar ise kremanın tepesindeki kiraz şekerlemesi. Yani çok şık duruyor ama daha ziyade optik bir gereklilik endüstri için. O nedenle bir kotası var.

Call Me By Your Name: This Time It’s Personal! Geliyor!
Geçtiğimiz günlerde filmin 2.sinin çekileceği haberi basına yansıdı. Elio ve Oliver, filmin adapte edildiği, yazar André Aciman‘a ait, aynı isimli kitabın içinden ilk bölüme aktarılmayan bir hikaye ile karşımıza çıkacaklar. Şu an izlediğimiz hikayenin 6 sene sonrasında, Amerika’da geçen 2. film 1990lar modasını nasıl işlemişler gözüyle de tarafımızdan merakla beklenecek. Tabii bir de, Oscar gecesi Barbie’nin uzatmalı sevgilisi Ken’in cana gelmiş hali olarak tanıtılan Armie Hammer‘ı tekrar görmek isteriz. (Neden istemeyelim?)
Fakat geçtiğimiz gün çok eğlenceli bir çalışma ile karşılaştık. 2. film haberi biraz bunun gölgesinde kaldı açıkçası. Call Me By Your Name’in bu işlerden anlayan bir fan’ı (Malcolm Edits) filme 80’ler usulü bir gençlik komedisi fragmanı hazırlamış.

Aklınıza gelebilecek tüm klişeler var. Tüm komedi filmlerinin vazgeçilmez fragman seslendirmecisi daha ilk andan sizi American Pie kıvamına sokuyor, ve tabii müzikleri de. Ama asıl bomba daha ilk anda kullanılan şeftali sahnesi. Sonra kızlara açılamayan Elio’nun yaz tatili boyunca ona bir abi gibi kol kanat geren Oliver tarafından eğitildiğini görüyoruz. Elio yazın sonunda dans etmeyi, kızlarla konuşmayı, kendine güvenmeyi bilen tam bir çapkına dönüşüyor. Filmin ismi komediye ve başınız sıkıştığınızda arayacağınız dosta gönderme yapması için “Call Me” olarak kısaltılmış.
Bu zekice ve espri dolu çalışmayı yapan fan’ın ellerine sağlık, bize filmde kurgunun önemini bir kez daha hatırlattı.
çağla bingöl