Calvin Klein’dan “Özel Dikim” Koleksiyon

Geçtiğimiz ağustos ayında Calvin Klein, Christian Dior'dan ayrılan Raf Simons'ı kapmıştı biliyorsunuz. Dior'la Raf Simons hiçbir zaman aklıma tam olarak oturmuyordu. Ama Antwerb ekolünün önemli isimlerinden Simons; Jil Sanders ve Martin Margiela'nın en yakın Amerikan

calvin klein by appointment 1

Geçtiğimiz ağustos ayında Calvin Klein, Christian Dior’dan ayrılan Raf Simons’ı kapmıştı biliyorsunuz. Dior’la Raf Simons hiçbir zaman aklıma tam olarak oturmuyordu. Ama Antwerb ekolünün önemli isimlerinden Simons; Jil Sanders ve Martin Margiela’nın en yakın Amerikan versiyonu olan Calvin Klein’a gidince, sanki Sindirella’nın ayağına tam uyan cam ayakkabıya verdiğim tepki gibi “heh!” dedirtmişti (içimden).

raf simons portre

Raf Simons

Calvin Klein minimalist tavrı, uniseks seksapeli ve ikonik jean/iç çamaşırı koleksiyonları ile Ralph Lauren’in yanında Amerika’nın en iyi tanınan markalarındandır. Fakat son yıllarda bir durgunluk içindeydi. Parfüm, gözlük, çanta vs. gibi para kazandıran lisanslı işler iyi gitse de bunlar imaj olarak markaların moda dünyasındaki başarısından nemalanan alanlar. Hatta onların pazarlama aracı gibi düşünebilirsiniz. O nedenle moda tarafı kendinden söz ettirmeli, güncelliğini korumalı ki lisanslı ürünler de başarısına devam etsin. Bu anlamda geçen sezon hazır 90’lar moda olmuşken, relanse edilen jean ve iç çamaşırları yükselme sağladıysa da yeni bir kreatif stratejiye ihtiyaç vadı. O da Raf Simons’dan geldi.

calvin klein by appointment 2Raf Simons, Haute Couture konusunun çok tartışıldığı bu günlerde, hem Dior’dan gelen hevesini konuşturduğu hem de Amerikalı’lar da couture yapar anlamında bir “özel dikim” koleksiyon ile Calvin Klein’da başlangıç yaptı.

Bu koleksiyona Haute Couture denilemez tabii çünkü onun Fransa tarafından biçilen çok farklı şartları var. Ama yine bu koleksiyonla Raf Simons’ın modayı özelleştirme konusunda yeni bir cephe açtığı, konuya taptaze bir bakış açısı getirdiği kesin.

calvin klein by appointment 3

Bunu açık açık söylemiyor tabii. Yapılandan anlamamızı bekliyor. Her zaman yaptığı gibi çok az bir açıklama ile koleksiyon Calvin Klein websitesi’nde şu an tanıtılıyor. Adı da “By Appointment”. 14 tasarımdan oluşuyor sadece. Sistem şöyle işleyecek: New York Mağaza’dan 1 Nisan’dan itibaren isteyen herkes özel dikim için randevu alabilecek. Sitede söylendiğine göre bir star olmanıza gerek olmayacak. 🙂

calvin klein by appointment 4

İmaj çekimleri fotoğrafçı Willy Vanderperre tarafından gerçekleşen koleksiyon; Raf Simons ve onun sağ kolu, kreatif yönetmen Pieter Mulier imzalarıyla hazırlanmış. Çekimlerin en tanıdık yüzü geçen yıl Stranger Things dizisindeki harika performansı ile herkesin kalbini fetheden ve son günlerde tam bir moda perisine dönüşen Millie Bobby Brown. Güzel bir konsept, harika tasarımlar (görülebildiği kadarıyla), iyi bir cast ve güçlü fotoğraflar. Fakat tek anlamadığım her sayfada kıyafetin yanında duran beyaz slip oldu.

“O kadar da değil sanki” dedirtti.

Calvin Klein 2017 sonbahar/kış koleksiyonu için tıklayınız. 

çağla bingöl