Calvin Klein'ın Yeniden Doğuşu

Raf Simons'ın Calvin Klein'daki "ilk sahne"si merakla bekleniyordu. Sahne diyorum çünkü geçtiğimiz sezonu pas geçen tasarımcı, önce tadımlık olarak küçük bir çekim ile kişiye özel koleksiyonlarının lansmanını yapmıştı. Böylece markanın gireceği yeni yol hakkında biraz

Calvin Klein Fall 17 cover

Raf Simons’ın Calvin Klein’daki “ilk sahne”si merakla bekleniyordu. Sahne diyorum çünkü geçtiğimiz sezonu pas geçen tasarımcı, önce tadımlık olarak küçük bir çekim ile kişiye özel koleksiyonlarının lansmanını yapmıştı. Böylece markanın gireceği yeni yol hakkında biraz bilgi vermiş oldu. Sonra yeni logo çalışması geldi (evde eşime gösterdim “senin Century Gothic sevgin Simons’da da var anlaşılan” dedi). Yani kısacası sıra geçen günlerdeki defileye gelene kadar Raf Simons, minimalist ama ters köşe tarzının, kemiklerine kadar markaya işleyeceğini hissettirmişti.

Calvin Klein Fall17 3 Calvin Klein Fall17 4

New York moda haftasının bu sezonki en ağır topu olarak, merakla beklenen show’un açılışını David Bowie’nin “This is not America” şarkısıyla yaptı ki bu tasarımcının politik tavrını da açıklamış oldu. İçeride ve dışarıda Amerika küskünlüğünün yaşandığı bu dönemde, Calvin Klein gibi New York’un simgesi olmuş bir markanın hala ülkenin farklı seslerine sahip çıkan yapısının altını çizen bir koleksiyon sundu Simons ve sağ kolu Pieter Mulier.

Calvin Klein Fall17 1

Calvin Klein Fall17 2

Podyumun açılışını pantolon-gömlek ikilisi yaparken, devamında Aviator deri ceketler, “Canadian Tuxedo” denim takımlar ve balıksırtı ceketler görüldü. Bando üniformalarından alıntılanan pantolon şeritleri, kovboy çizmeleri, Patchwork astarlar ve bir noktada Amerikan Bayrağı’ndan sarma eteğe kadar varan koleksiyon sonunda büyük alkış aldı. Kıyafet kesimlerine son dönemde Louis Vuitton’da da gördüğümüz gibi daha düşük beller ve bol kalıplar hakimdi.

Calvin Klein Fall 8

Calvin Klein Fall17 6 Calvin Klein Fall17 7

Calvin Klein ve Raf Simons birbirlerine iyi gelecek gibi görünüyor. Çünkü New York seyircisinin özlediği gibi birçok kültürü aynı potada eriten kozmopolit ruhun yansıması vardı. Bir de üzerine naylon kaplanmıştı. Sanki “New Yorker” ruhun “adapte olabilen” hali gibi şıklığımdan ödün vermem ama olur da yağmur yağar, rüzgar şehri sararsa üzerime bir koruma geçirip yoluma devam ederim diyordu.

#KeepWalking

2017 sonabahar/kış Londra Moda Haftası notları için tıklayınız.

House of Holland’ın Woody Woodpeckerlı koleksiyonundan notlar için tıklayınız.

New York Moda Haftası’nın ilk muhafazakar defilesinden notlar için tıklayınız.

çağla bingöl