Canım İstanbul'da Gördük

Canım İstanbul isimli websitesini biliyor musunuz? Hemen şuradan üye olabileceğiniz site önceleri hayatımıza kısa e-newsletter'ları ile girdi. İstanbul'da gözden kaçan etkinlik, yeme/içme, tasarım, kültür/sanat, gezi gibi birçok konuyu onların e-maillerinden takip etmeye başladık. Mesela yeni

screen-shot-2016-11-15-at-10-39-58

Canım İstanbul isimli websitesini biliyor musunuz? Hemen şuradan üye olabileceğiniz site önceleri hayatımıza kısa e-newsletter’ları ile girdi. İstanbul’da gözden kaçan etkinlik, yeme/içme, tasarım, kültür/sanat, gezi gibi birçok konuyu onların e-maillerinden takip etmeye başladık. Mesela yeni bir aksesuar tasarımcısını onlarda gördük, İstanbul’da en iyi 5 doğa rotasını tanıdık, festivallerin en kaçmaz filmlerini listelediler gibi gibi. Hem de hiç sıkıcı olmadan haftada 2 kere. Sonra yavaş yavaş Canım İstanbul bize değil biz ona gitmeye başladık. Onlardan gelen mailler az bile kaldı ki birçok mailling sistemine dayanamaz hale geldiğimiz günler bunlar. Kurucusu Joseph Donyo olan yayının  yazarlığını Talya Arditi, Serra Ardem gibi isimler üstleniyor ve eğlenceli sosyal medyasını da sevgili  Miray Uçar yönetiyor. Kendilerini bu dönemde böyle başarılı bir iş yaptıkları ve e-mail kargaşasında bir yıldız gibi parladıkları için kutlarız öncelikle. Sonra da yakın dönemde Canım İstanbul’dan aldığımız TOP 5 haberi sıralamak isteriz.

people-attract-people-foto1

İstanbul Modern “İnsan İnsanı Çekermiş” Sergisi

Evet, sanata doyduğumuz günler yaşıyoruz. Contemporary Istanbul’da ayaklarımızı hissetmeyene kadar dolaşmış olabiliriz. Ama eğer fotoğrafa meraklıysanız, özellikle de insan konusuyla ilgileniyorsanız bu sergiyi kaçırmayın, oldukça ilham verici. Türkiye’den 80 fotoğrafçının, 80 yıl içinde çektiği karelerden oluşuyor. 18 Aralık son gün! Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz. 

basta-street-food-1024x576

Basta!: Sokaktan Gurme Lezzetler

Canım İstanbul’un güzel yanlarından biri de ara sıra unuttuğumuz Kadıköy’ü bize hatırlatması. Kadıköy çok güzel, Moda harika ama Avrupa yakasındansanız gitmek için sizi oraya gerçekten çeken bir rota olması lazım. İşte bunlardan biri Basta! (İtalyanca’da yeter anlamına geliyor. Ama bizdeki, biri-sana-daha-çok-yemek-ikram-edince-elini-göğüsüne-hafifçe-vurup-yetti gibi de kullanılıyor.). Başarılı şeflerin özellikle dürümler üzerinden giderek sokak tatlarına fiyaka kattıkları büfe-vari mekanda fiyatlar 20 TL’yi geçmiyormuş. Dahası için buraya tıklayabilirsiniz. 

yildizparki-foto

İstanbul’da Sonbahar: 5 Yürüyüş Rotası

Sonbaharda  İstanbul’da yapılacak en iyi şeylerden biri bulduğunuz son kalan doğa boşluklarında yürüyüşe çıkmak. Eğer Belgrad’ın aynı parkurunda defalarca yürümekten sıkıldıysanız Canım İstanbul size alternatiflerini çıkarmış. Aklımıza hiç gelmemişti, Heybeliada bile var. Devamı için lütfen tıklayın.

cltvblmxiaamarf

Zipcar: İstediğin An Araban Olsun

Bir dünya düşünün: aracınız var ama verginiz yok, araç taksiti ödemiyorsunuz ama her istediğinizde kullanabildiğiniz bir aracınız var. Yani araç hem sizin hem de değil. Neden mi bahsediyoruz?” diye anlatıyor Zipcar’ı Canım İstanbul. Eğer şehrin göbeğinde yaşıyorsanız ve otopark masrafı kor bir alev gibi her ay kalbinize düşüyorsa denemeye değer. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz. Ya da şuraya.

nardis-foto

İstanbul’un En İyi Caz Kulüpleri

Gece hayatının gittikçe kısırlaştığı İstanbul’da farklı farklı zevklere göre mekan bulmak da zorlaşıyor. Ama çok ciddi caz festivalleri olan şehre de bu müzik çok yakışıyor. Tabii elini sallasan ellisine çarpmıyor ama gideceksem en iyisine gideyim diyorsanız cevabı Canım İstanbul’da bulabilirsiniz. Detaylar için lütfen tıklayınız. 

Kim bilir sizinle bu adreslerden birinde karşılaşırız belki bir ara, bizim yakada hep kırmızı gül olacak. 🙂 Bu arada İstanbul’da yaşayan yabancı dostlarınıza da Canım Istanbul’a üye olmalarını önermelisiniz. Çünkü İngilizce versiyonu da mevcut (çok iyi değil mi artık sizi sorularıyla sıkmayacaklar).

troppodonna