Celine / Old Céline ve Aradaki Adam (Slimane)

Bu yazıyı çok uzatmamaya çalışacağım ama bakalım başarılı olabilecek miyim. Çünkü birkaç gün içinde konu yeterince deşildi. Neredeyse Celine markasının ve Phoebe Philo ile Hedi Slimane'ın ana karnı pozisyonlarına kadar inildi. Kısaca şu ana kadar


Bu yazıyı çok uzatmamaya çalışacağım ama bakalım başarılı olabilecek miyim. Çünkü birkaç gün içinde konu yeterince deşildi. Neredeyse Celine markasının ve Phoebe Philo ile Hedi Slimane’ın ana karnı pozisyonlarına kadar inildi. Kısaca şu ana kadar ne olduğunun özetini geçmek gerekirse: Geçtiğimiz senenin sonlarında Phoebe Philo ha bıraktı ha bırakacak diye konuşulduğu üzere Céline markasından ayrıldı. Bilemiyorum, ya gerçekten sıkılmıştı dolu dolu bir 10 senenin üzerine ya da fazla naz aşık usadırmıştı da bırakmak zorunda kalmıştı.

Céline 2018 İlkbahar/Yaz koleskiyonu Phoebe Philo’nun son tasarımlarından

Ama arkasından Hedi Slimane göreve geldi. Normal olarak herkes çok şaşırdı. Çünkü LVMH grubun (Celine’in şemsiye firması) Philo yerine Slimane tercihi, sanki eski işinde gücünde kız arkadaşı tarafından terk edilen erkeğin tepki olarak partileme düşkünü bir kız bulması gibiydi. Phoebe Philo’un Céline markasında minimalist, dekolte ihtiyacı hissetmeyen, ayakları yere basan, sofistike bir kadın vardı. Hedi Slimane ise Saint Laurent yıllarında prematüre rock prensesleri yaratması ile tanınıyordu. İncecik, güneş yüzü görmeyen, asi, makyajı hafif akmış, deri ceketini prenses tütüsünün üstüne geçiren, Peter Pan sendromlu kızlar… Hedi Slimane o dönem Saint Laurent markasına geçince de bir tufan kopmuştu ama bu güçte asla değildi. Orada da Yves ismini atmış, artık burası tek bir adamın yasını tutan bir moda evi değil, koskoca bir marka demişti. Erkek, kadın, aksesuar koleksiyonları hatta mağaza tasarımlarına kadar her şeyin kendi yüce vizyonuna bağlanmasını talep etmişti. İstediğini almıştı da. Ama başarılı da olmuştu. Sonra içinde bir sıkıntı hissetti ve ben artık modada olmak istemiyorum diye bıraktı gitti.

Celine 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu Hedi Slimane tarafından tasarlanan ilk defile

Şimdi hızlıca kasedi ileri sararsak geçtiğimiz günlerde 2019 İlkbahar/Yaz sezonu için Celine markasına hazırladığı ilk koleksiyon ve ona gelen tepkilere doğru geliriz. Slimane önce tam kendi gibi bir hareket yaparak Céline markasının adını nasıl değiştirebilirim, nasıl kendi çağımı başlatabilirim dedi ve E’nin üzerindeki aksan ile vedalaştı ki marka 1960’lı yıllarda da bu şekilde kendini ifade ediyormuş. Sonra tüm koleksiyonu Saint Laurent’de bıraktığı noktadan devam ettirdi. Sanki zaman durmuş ve Slimane “nerede kalmıştık?” diyerek ara vermeden yeni sezonu tasarlamaya başlamıştı. Show’u izlerken birileri içeri koşup “Hedi sen karıştırdın galiba nerede olduğunu” demek istemiştir. Tabii daha defile bitmeden inanılmaz bir tepki oluştu. Çünkü Saint Laurent markasındaki kimi kadını rencide eden seksist tavır devam ediyordu. Diyebilir ki “e o zaman bayılıyordunuz ama?”. Ama işte o zaman bu zaman değil. O zaman daha Trump “grab them by the pussy” diye buyurmamış, #metoo hareketi hiç başlamamış, diversity yasası moda dünyasına kodlanmamıştı. Sanki Slimane 2010’un ikinci yarısına hiç geçmemişti. Sanki kafasını elim bir kazada künt çarpmış ve uzun süre uyumuş gibiydi. Ama uyanınca hiç bir hemşire gelip de “Beyefendicim 2018 yılının sonlarına geliyoruz ve artık kadınlar yürüyen seks oyuncağı gibi görülmek istemiyor” diye izah etmemiş miydi? Florence Nightingale’de olsa ederlerdi.

View this post on Instagram

In last night's @celine show , Hedi Slimane picks right back up where he left off at @ysl .  TBH, did we expect anything else?  Hedi is a branding virtuoso with a focused, but narrow repertoire of retro club kid looks. With the likes of Anthony Vaccarello and Alexandre Vauthier churning out more elevated mega-watt 80s-inspired collections in recent years, Slimane's now look high-street by comparison.  A few sharply tailored XXL shouldered looks stole the show, but most glaring was the fact that it took 30 exits to see a model of color.  While he has a way of unearthing our hidden desires from time to time (all the financial reports from his tenure at Saint Laurent will attest to that), the white youth obsession is something we definitely won't be buying into lol.  LVMH is banking on the $limane dollars, but apparently not the creativity. We were hopeful and prepared to be surprised, but seeing the new season thumbnail on the Vogue Runway app stacked ahead of all of Phoebe's glorious collections for Céline reminds us to always remain cynical. • #celine #hedislimane #lvmh #saintlaurent #ysl #anthonyvaccarello #yvessaintlaurent #phoebephilo #retro #glam #club #clubkid #vintage #80s #newwave #rocknroll #dejavu #sequins #ruffles #minidress #ootd #wiwt #pfw #parisfashionweek #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

Bazı eleştiriler yine de suçlayıcı parmaklarını tam olarak Slimane’a yöneltmiyor, onu göreve getiren LVMH ile ortasında kalan bir yeri gösteriyorlar. Hatalı olmayabilirler çünkü onu Celine’e getirip “Her şeyin President’ı” yapan da onlardı kuşkusuz. Belki intikam düşüncesiyle, belki Philo’nun son kalan izlerini de tamamen silmek için belki de gerçekten Saint Laurent’de bir dönem kazandırdığı çili çili Dolar’ı kendilerine çekmek için. Ama o rock prenseslerine seslenen başka tasarımcılar var şu an. Mesela Saint Laurent’da Slimane yerine gelen Anthony Vaccarello var.

Sanırım sorun daha çok Celine markası tam bir kızlar kulübüyken bir erkek tarafından bozulması oldu. Çünkü kadınlar için tasarlayan kadın, illa seksi dekoltelere ihtiyaç duymayan moda anlayışı, kadına kendini olduğu gibi iyi hissettiren vizyon gitmişti baştaki Philo’nun kulüpten ayrılışıyla. Hedi Slimane da yine erkek eli ile oraya getirilmişti. Hedi de kendinden önce gelene hiç saygı duruşunda bulunmamıştı ki bu modada bir nezakettir. Hem meslektaşa hem de markanın müdavimlerine.

Şimdi sosyal medyada Celine markasının postlarının altı nefret söylemleri ile dolu. @Oldceline diye hesap açıldı ve içinde Philo anma törenleri düzenleniyor. Sokakta Celine afişlerinin üzerine aksanlar kazınıyor. Philo’nun Céline’ini sevmek kadınlar arasında bir statü göstergesi gibi görülmekteydi. Onun tasarımlarını anlamak  Bağımsız Avrupa Filmlerini anlamak gibi entellektüel hissettirirdi. O nedenle giyemesen bile eski Céline’i yad etmek bu günlerde senin ne kadar sofistike olduğunu gösteriyor. Yani o @oldceline hesabını takip etmek de böyle bir gösterge.

View this post on Instagram

Spring Summer 2015 #jurgenteller

A post shared by CÉLINE (@oldceline) on

Bu işin geleceğine dair öngörüler “Hedi Slimane yine markaya para kazandırır ama yeni bir müşteri kitlesi olur” yönünde. Philo’yu Chanel’e geçer diye bekleyenler var. Bana göre belki Céline’den boşalan alanı bir nebze de olsa yeni Givenchy doldurabilir. Sonuç olarak bir yakınlık var. Ya da Philo tövbe eder, dönülmez yeminlerden döner ve moda dünyasında tekrar karşımıza çıkar. Belki o zaman nihayet kendi  markasını kurar.

Yazının açılışında çok uzatmamaya çalışacağım demiştim fakat olmadı. 🙂

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.