Céline'in Yeni Yönü Belli Oldu (mu)?

Phoebe Philo, 10 yıl boyunca emek verdiği ve lüks modanın zirvelerine taşıdığı Céline markasına geçtiğimiz aylarda veda etmişti. Daha önce de haberini yaptığımız gibi bu hamle 2015 yılından beri moda dünyasınca bir bakıma bekleniyordu. Yerine kimin

hedi-slimane_celine_e_geçiyor

Phoebe Philo, 10 yıl boyunca emek verdiği ve lüks modanın zirvelerine taşıdığı Céline markasına geçtiğimiz aylarda veda etmişti. Daha önce de haberini yaptığımız gibi bu hamle 2015 yılından beri moda dünyasınca bir bakıma bekleniyordu.

Yerine kimin geçeceği ise pek tahmin edilemiyordu. Çünkü yine öyle bir dönemdeyiz ki pozisyonlar çok hızlı değişiyor, takibinde zorlanıyoruz. Beklenen haber dün ulaştı hem de erkek moda haftalarının ortasında, sahne ışıklarını üzerine çekip rol çalarak. Céline markasının geçen isim Hedi Slimane oldu.

saint_laurent_hedi_slimane_Dönemi

Hedi Slimane, 2000’lerin başında Dior Homme markasının başına geçene kadar Yves Saint Laurent’de çalışmıştı. Dior’da yarattığı slim fit erkek imajı ile hem yeni bir silüete imza atmış hem de kadınları Dior erkek koleksiyonu müdavimi yapmıştı. Sonra düşman saflara geri geçerek (LVMH Grubu’ndan Kering Grubu’na) Yves Saint Laurent’e dönmüştü. Oradaki ilk icraatı ise hazır giyim koleksiyonundaki Yves adını kesmek oldu. Artık marka Saint Laurent olarak anılacaktı. Hatta o dönem neden olduğu “Ain’t Laurent without Yves” yazılı parodi tshirtleri hatırlarsınız. Kendisi bu şakaya çok kızmış o günlerde tshirtleri satışa sunan Colette mağazasını da “küsmek”le tehdit etmişti. Saint Laurent’de hem erkek hem kadın markalarının yönetimini üstlenen Slimane, özellikle kadın koleksiyonunu bir arzu nesnesi haline getirdi. Koleksiyonlarının satışları 3 sene içinde 3 katlandı (kafiye olsun diye değil). Fakat marka için yarattığı “genç prenses rock konserine gidiyor” imajı çok satmasına rağmen moda kritikleri tarafından çoğu zaman eleştiriye maruz kaldı. Bu arada atlanmaması gereken bir nokta bu imajı yaratmak için Kaliforniya kızlarından ilham alan Slimane, tasarım üssünü de Paris St German’dan Los Angeles’a taşıdı. Kering yönetimi ilk başta tüm bu isteklere evet dese de bir noktadan sonra aralar açılmaya başladı. Hızlı ve kanlı bir boşanma süreci yaşandı. Hatta sosyal medyadan tüm Slimane tarihinin silinmesi ile marka, bir ilke imza atarak profesyonel hayata “instagram ayrılığı” kavramını taşıdı. Aralarında hala hukuki süreç devam etmekte.

Celine-pre-fall-2017-ad-campaign-the-impression-03

Céline ile Saint Laurent karşılaştırıldığında marka imajı, hitap ettiği kitle ve tasarım anlayışı açısından pek bir yakınlık kurmak mümkün değil. Saint Laurent’de dediğim gibi daha ziyade Los Angeles ilhamlı genç ve asi bir kadın var. Céline ise son derece olgun, ayakları yere basan, bağırıp çağırmayan bir kadın (damarına basılmazsa tabii). Tasarımcılar açısından da bakarsanız farklılar çok. Hedi Slimane, sektör tarafından beğenilen, hayran olunan ama çok sempatik bulunmayan bir kişilik. Kötü eleştiri alınca davetli listesinden çıkaracak kadar eleştiriye kapalı. Basına röportaj vermekten kaçınan… Phoebe Philo da PR kraliçesi değil ama nedeni daha sessiz ve derinden çalışması.

Sonuç olarak Hedi Slimane ismini duyunca ilk aklınıza gelen “Céline’de kaçık siyah çorapları, akmış smokey makyajları ve prenses taçları görecek miyiz?” sorusu oluyor. Tabii ki bu iş çocuk oyuncağı değil herkes işinin profesyoneli. Ama hatalar hiç mi olmuyor? Slimane da dişli bir insan. Aldığı pozisyon ise hiç azımsanacak gibi değil: “Artistic, Creative and Image Director”.

Bakalım Céline’nin oturmuş kadını Slimane’ı mı kendine çekecek yoksa Céline yeni bir müşteri kitlesi ile mi tanışacak bekleyip göreceğiz. Ama özellikle kadınların seslerini, profesyonel duruşlarını ve yerlerini güçlendirmek istedikleri bu yeni dönemde ben isterim ki Céline bildiğimiz gibi kalsın.

NOT: Hedi Slimane, Céline’nin ilk erkek koleksiyonuna ve 1964 yılından sonra ilk büyük parfüm lansmanına da imza atacak.

çağla bingöl