Cildiniz Kuru mu? Susuz mu?

Cilt tiplerinin yağlı, karma ve kuru diye 3'e ayrıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bir de kuru cildin kuzeni susuz cilt tipi var. Ve ikisi birbirine çok karışsa da aslında çok farklı bakım gerektiren, şifasını ayrı ayrı

susuz_cilt_kuru_cilt

Cilt tiplerinin yağlı, karma ve kuru diye 3’e ayrıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bir de kuru cildin kuzeni susuz cilt tipi var. Ve ikisi birbirine çok karışsa da aslında çok farklı bakım gerektiren, şifasını ayrı ayrı ürün tiplerinden bulan tipler. Hatalı bakım ise sorunu daha kötü hale getirebilir.

Şimdi önce birbirinden nasıl ayrılır ona bakalım

Kuru cilt geçici bir heves değildir, ömür boyu sürer. Ama susuz kalmış cilt çölde vahayı arayan bedevi gibi dönemsel bir durumdur. Kuru ciltte pul pul dökülmeler, ölü deri birikiminden dolayı yer yer kalınlaşmalar ve elastikiyet kaybı görünür. Susuz kalan ciltlerde ise pare pare kızarıklıklar ve matlık olur. Hatta yüzünüzün içten yandığını hissedebilirsiniz.

Neden olur?

Kuru cilt Allah vergisi ya da daha hormonel değişimlere bağlıyken, susuz cilt mevsim değişimi, beslenme ve uykusuzluk sorunları, fazla güneş ama en çok da az su içmek nedeni ile görülür.

Nasıl iyileştirilir?

Kuru cilt kalıcı bir durum olmakla beraber eğer uygun bakım uygulanırsa daha parlak ve sağlıklı görünmesi sağlanabilir. Bunun için de cilt bakımı rutinine yağ bazlı, besleyici bir serum eklenmelidir. Ayrıca çok sert cilt temizleyicilerden uzak durmak önemlidir. Onun yerine yağ bazlı cilt temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Susuz kalmış bir ciltte ise yağ serumlar yerine nemini geri kazanması adına hyalüronik asitli ve su bazlı serumlarla nem spreyleri cilt bakımını tamamlamalı. Scrub türü eksfolyantlar yangına körükle gitmek gibi olacaktır sakınmakta yarar var. Ama en önemlisi su miktarını arttırmalı. (2 litre iyi bir ölçü). Yine yoğun nem sağlayan karpuz, salatalık, yeşil salata çeşitleri, portakal ve avokado da beslenmeye eklenebilir.

troppodonna