Cildinizin Düşmanı Besinler

Bana hiç söylenmedi ama arkadaşlarımdan çok duymuşumdur. "Kahve içme kararırsın." Yani ne yersen osun gibi bir yere çıkan ama -maalesef- (bazı kararmak isteyenlerimiz için) bir yalandı. Fakat kahve hakkındaki o haberler asparagas çıksa da yediğimiz/içtiğimiz şeylerin

landscape_nrm_1422893126-hbz-clear-skin-index

Bana hiç söylenmedi ama arkadaşlarımdan çok duymuşumdur. “Kahve içme kararırsın.” Yani ne yersen osun gibi bir yere çıkan ama -maalesef- (bazı kararmak isteyenlerimiz için) bir yalandı.

Fakat kahve hakkındaki o haberler asparagas çıksa da yediğimiz/içtiğimiz şeylerin cilt güzelliğimizi etkilediği dermatologlar tarafından doğrulanan bir bilgi. O zaman sorarlar o doktora ne yiyelim biz diye. Değil mi? Biz de bunun cevaplarına baktık.

Şekerle vedalaşıyoruz! (adiyö-mon-amur)

Şekerin kötü çocuk olduğunu zaten biliyorduk. Diyabet hastalığı ile başlayan listeyi tekrar tekrar kurcalamaya gerek yok ama cildinizin hızlı yaşlanmasında da şekerin önemli bir rolü olduğunu unutmayın. Çünkü şekerin neden olduğu Glikasyon cildinizin gençliğini ve sıkılığını koruyan kolajen ve elastinlerin faaliyetlerini olumsuz etkiliyor. Ayrıca cildinizin enflamasyonlara (iltahaplanma) karşı korumasız hale getiriyor ki bu da bol bol sivilce demek. (şimdi “çikolata yeme sivilcelenirsin” konusu biraz daha açık oldu sanırım.)

Yarım Yağlı ya da Yağsız Kandırmacası

Uzun yıllar böyle geçti. Diyet yapanların ilk adımı normal sütlerini, peynirlerini ve yoğurtlarını yarım yağlı/yağsız olanlarla değiştirmeleriydi. Ama bu gibi fazlasıyla işlenmiş besinler lezzetlerini iyice kaybetmesinler diye çeşitli kimyasallarla dolduruluyor ki bu toksik maddeler cildinizi yoruyor, solduruyor, yaşlandırıyor.

Suçlulardan Biri de Gluten!

Bugün artık glutensiz beslenme, diyet hakkında birşeyler okumamış olanımız çok azdır. Kilo sorunundan, uyku problemine ve hazımsızlığa kadar bir sürü rahatsızlığın arkasında çoğu zaman buğday kaynaklı gluteni gördük. Mayo Klinik’in açıklamasına göre gluten dünya üzerinde en alerjen besinler arasında 8. sırada. Yani bilmesek de çoğumuz glutenden muzdarip olabiliriz. Çünkü alerji demek cildin yine eflamasyon yani sivilceler ile tepki göstermesi demek. Ayrıca sedef, egzama, aşırı kuruluk gibi cilt rahatsızlıklarının arkasından da çoğu zaman gluten intoleransı çıkabiliyor. Aklınızda bulunsun.

Peki neler yiyelim derseniz yulaf ezmesi, badem, blueberry, çilek, somon balığı, hindistancevizi suyu ve yağı, brokoli ve yoğurt cildinize sağlık katacak besinler arasında gösteriliyor. Tabii aralarında herhangi birine intoleransınız yoksa.

“Yazın Formunuzu Korumanıza Yardımcı olacak 10 Süper Besin” için Tıklayınız. 

çağla bingöl