Defilesine Kraliçe Gelen Tasarımcı: Richard Quinn

Düşünsenize bir tasarımcısınız ve 91 yaşında olan, şu ana kadar hiçbir moda haftasına katılmamış Kraliçe 2. Elizabeth defilenize geliyor. Hem de yeni bir tasarımcısınız, sadece 2 yıldır sektörde olacak kadar yeni. İşte bu dev talih

a

Richard_Quinn_2018_Sonbahar_Defilesi

Düşünsenize bir tasarımcısınız ve 91 yaşında olan, şu ana kadar hiçbir moda haftasına katılmamış Kraliçe 2. Elizabeth defilenize geliyor. Hem de yeni bir tasarımcısınız, sadece 2 yıldır sektörde olacak kadar yeni. İşte bu dev talih kuşu geçen gün genç İngiliz tasarımcı Richard Quinn‘in başına kondu.

2016 yılında prestijli moda okulu St. Martins’in master programından mezun olan ve o dönemden beri H&M, Liberty of London gibi markaların dikkatini çeken Richard Quinn, meşhur İngiliz Çiçek desenlerini başarı ile kullanan bir tasarımcı. Kısa kariyerindeki tüm bu yıldızlı pekiyi gelişmeler British Fashion Council ve bu sene ilk defa “Queen Elizabeth II Award for British Designer” ödülünü verecek olan Majestelerinin de şüphesiz dikkatini çekmiş. Ama ne çekmek!

Queen_Elizabeth_You_cant_Sit_With_us_LFW

Kraliçe 2. Elizabeth ve Anna Wintour’dan tam bir “You can’t sit with us” pozu

Sadece bu ödülü vermiş olsaydı belki de daha sade bir haber ile konu geçip giderdi ama Kraliçe bir de hayatının ilk moda defilesine katılmaya karar verip, Front Row’da modanın aristokrasisi kabul edilen Anna Wintour ile yan yana oturunca medya dünyası hafiften kafayı yedi.

Richard_Quinn_Queen_Elizabeth

Richard Quinn, Kraliçe 2. Elizabeth’ten ödülünü alırken

Peki Neden Şimdi?

Bu sorunun en tatlı cevabı The Crown dizisinden sonra popülaritesi artan Kraliçenin daha çok günlük hayatta yüzünü göstermek istemesi olsa da asıl konu Brexit ile ilgili olabilir. Çünkü 2018’in başlarında yapılan ve sızan bir gizli (çok çok gizli) çalışmaya göre, Avrupa Birliği’nden en kolayından en kanlısına tüm çıkış senaryolarında maksimum darbe alacak 2 sektörden biri tekstil olacak. Diğeri de hazır gıda. Bunun önüne geçmek için yapılan çalışmalardan biri bu ödülün icadı olabilir. Tabii gönüllerin esas prensesi Kate Middleton da ülkesinin moda markaları ve tasarımcılarını başından beri dünyaya tanıtıp, satışlarının yükselmesine yardımcı oluyor. Kendisini asla yabana atmamak gerekir. Çünkü özellikle kraliyet ailesi nosyonu ile kafayı bozmuş olan dev Amerikan pazarı, Middleton’ın tüm kıyafet seçimlerinin stoklarını kurutuyor. Yeni gelin adayı Meghan Markle‘ın da tam bir modern peri masalı modeli olarak aynı yolda ilerlemeye başladığını görüyoruz. Bu anlamda Markle İngiltere’nin Amerika’dan ithal ettiği en değerli şey haline gelebilir.

çağla bingöl