Deodorantta Yepyeni, Sağlıklı Bir Nesil Geliyor!

Son yıllarda öncelikle beslenmemizde sonra da güzellik ürünlerinde seçimlerimizi en sağlıklı alternatiflerden yana kullanmaya çalışıyoruz. Kimyasallardan uzak olduğuna emin olmak için etiketlerini didik didik araştırıyoruz. Kremse paraben olmasın, tavuksa antibiyotik ile yetişmiş olmasın, sentetik boya

Sports Luxe Editorial by Jay Mawson

Son yıllarda öncelikle beslenmemizde sonra da güzellik ürünlerinde seçimlerimizi en sağlıklı alternatiflerden yana kullanmaya çalışıyoruz. Kimyasallardan uzak olduğuna emin olmak için etiketlerini didik didik araştırıyoruz. Kremse paraben olmasın, tavuksa antibiyotik ile yetişmiş olmasın, sentetik boya içermesin, kısacası bazımız daha çok bazımız daha az ama çoğunluğumuz belirli bir bilincin üzerindeyiz artık.

Ama farkında mısınız bu bilinçten en az nasibini alan kişisel bakım, hijyen malzemeleri. Yani mesela tüm gün elimizi yıkadağımız sabun, vücut şampuanı, el kremi gibi. Bu tarz ürünler vücudumuzda az kalıyor diye belki zararlarının da az işlediğini düşünüyor olabiliriz. Ama bir konuyu atlıyoruz o da kullandığımız deodorantlar. Aslında tam olarak atlıyoruz denemez çünkü çevremizde giderek daha sağlıklı bir deodorant arayanlar çoğalıyor. Biz de bu konuda çok soru alıyoruz ve sizin kullandığınız birçok sağlıklı deodorantı biz de kullandık. Bunun içinde aluminyumsuz olanlar da var, kayatuzu kristalleri de. Fakat biliyoruz dönüp dolaşıp geldiğiniz yer yine geleneksel deodorantların yanı oluyor. Ya da antiperspirantların. Çünkü doğal seçenekler kolaltı bezlerinizi tıkamadığı için terlemeyi önlemiyor. Nemli ve daha kötüsü kokulu gezmenize neden oluyor.

Slider_1_-_Ingredient_To_Know__Fern

Hadi ıslaklığı ve lekeyi bir tarafa bıraktınız ve sağlığım sonuçta dediniz ama iş kötü kokuya gelince siz de kırmızı çizgiyi çektiniz değil mi çoğu zaman. En azından önemli günlerde riske atmak istemediniz.

Peki son yıllarda (ki en az 10 yıldır mesela) meme ve lenf kanserinin ne derece arttığının farkında mısınız? Evet sorumlusu yediklerimiz, stresimiz,  bünyemiz ama daha çok da kullandığınız deodorantların içindeki aluminyum başta olmak üzere kimyasallar. Nereden mi biliyoruz? Çünkü kanserli hücrelere yapılan laboratuar testlerinde içinden aluminyum çıkıyor da oradan. Hatta erkeklerde bile artık meme kanseri ciddi boyutlarda yaşanıyor.

Başka ne oluyor? Antiperspirant ürünler ter bezlerini tıkıyarak sizi koruyor. Böylece tüm toksini koltukaltında zehirli bir depo oluştursun diye biriktiriyor. Hem de yıllarca! Mesela farkında mısınız ki antiperspirantları gün içinde etkisi geçtikçe tekrarlamak gerekir. Tekrarlamayınca o depoların kapakları gevşer dışarı sarı renkli, pis kokulu bir sızıntı olur (işte beyaz gömleğinizin düşmanını da bu arada bulmuş oldunuz). Sonuç olarak daha çok kullanıp daha çok biriktirirsiniz. Böylece daha büyük “zehirli atık” depolarınız olur. Ticari döngüyü de böylece görmüş oluyoruz.

İşte tüm bu nedenlerle uzun zamandır hem sağlıklı hem de işe yarayan deodorant arıyorduk. Aradığımızı da yepyeni bir deodorant neslinde bulduk. Bu ürünler krem yapıda. İçinde bitkisel bileşenler var. Alkol yok, aluminyum yok, kimyasal yok. Dolayısıyla tıkanan lenfler yok, kanser riski yok.

Bu markalardan biri artık Türkiye’de. Adı da Schmidt’s Deodorant. Amerikan malı, vegan, glutensiz ve cruelty free ürün sertifikalı. En önemli iki içeriğinden biri karbonat (detoksifiye ederek kokuya yol açan asitik ortamın nötrülize olmasını sağlıyor ) diğeri de nişasta (bezleri tıkamadan, koltukaltını kurutan bitkisel bir pudra görevi görüyor). Bunun haricinde cilt kuruluğunu önleyen hindistancevizi yağı ve farklı çeşitlerine göre doğal esanslar var. Cam kavanoz ve stick versiyonları var. Cam kavanozun içinden spatula çıktığı için ürünün kendisi direkt teninizle temas etmiyor. Böylece el kreminden bile daha hijyenik olarak evde birkaç kişi kullanabiliyorsunuz.

Schmidt’s’in en güzel yanlarından biri de ilk kullanmaya başladığınızda diğer deodorantlardan  dolayı koltukaltındaki yılların birikimini atmanızı sağlıyor. Yani bir çeşit detoks gibi. Günde bir kere olmak üzere çok az miktarda kullanıyorsunuz. Gün içinde tekrarlamamanızı öğütlüyor marka. Spor sırasında ter bezleri daha çok çalıştığı için insanlar gym’e giderken özellikle kullanıyorlarmış Amerika’da. Kanser konusunda Amerika’daki “Keep a Breast” isimli organizasyon ile çalışan bu deodorant hem kanser hastalarına hem de hamilelere doktorlar tarafından fazlasıyla öneriliyor. Marka Instyle, Glamour, Allure, Totalbeauty gibi birçok prestijli Amerikan yayınından da en başarılı doğal deordorant ödüllü bir de. (daha ne olsun :))

Satın almak için www.schmidts-turkiye.com adresine başvurabilirsiniz.

troppodonna