Dolgu Değil, Likit Yüz Kaldırma!

Estetik trendleri ve genç kalmanın en yeni nesil yöntemleri hakkında doktorumuz Semih Gök ile sohbete dolgu konusuyla ama daha doğrusu Likit Yüz Kaldırma/ Liquid Face Lift ile devam ediyoruz. Öncelikle bu terminoloji değişikliğinden bahsedelim. Dolgu kelimesi

face lift

Estetik trendleri ve genç kalmanın en yeni nesil yöntemleri hakkında doktorumuz Semih Gök ile sohbete dolgu konusuyla ama daha doğrusu Likit Yüz Kaldırma/ Liquid Face Lift ile devam ediyoruz.

Öncelikle bu terminoloji değişikliğinden bahsedelim. Dolgu kelimesi aslında yapılan işlemin hakkını vermiyor, Semih Bey’in dediği gibi “Dolgu kelimesini kullanmayı sevmiyorum. Çünkü ben doldurmuyorum, şişirmiyorum, kocaman yüzler yaratmıyorum.” Bunun yerine yüzü likit bir malzeme olan Hyalüronik Asit ile doğru noktalardan kaldırıyorlar. (aslında Türkiye’de kaldırma da yanlış anlaşılabilir. Çünkü o da içinden tellerle, iplerle yüzü asmak gibi farklı bir yere çıkabilir. Ama öyle değil.)

Peki nasıl?

İşte size klişeleşmiş kulaktan dolma dolgu bilgilerinizi yıkacak herşey!

İlk iş kısaca yaşlanma nasıl oluyor ona değinelim. Yüzdeki kemikler, kaslar, bağlar ve dokular eridikçe yaşlanıyorsunuz. Ama en önemlisi, yüzün taşıyıcı iskeletini oluşturan kemiklerin erimesi nedeni ile bağların dolayısıyla cildin kendini bırakarak sarkması. İşte o boşalan alanı bir şeylerle doldurmak gerek.

Öncelikle eskiden yapılan Kolajen dolgulardan kısaca bahsedelim. Kolajen 1990’lı yıllarda cilt bakımında da önemli bir furyaydı hatırlarsanız. Aslında cildin kendisinde bulunan ve genç kalmasını sağlayan önemli bir madde ve teoride bunu dış kaynaklardan gerek kremle gerek enjeksiyonla desteklemek mantıklı geliyor. Fakat kolajen enjeksiyonları hayvanlardan elde edildiği için insan bünyesinin büyük tepkisiyle yani alerji ile karşılanıyormuş genellikle. Bu nedenle de uygulama öncesinde bir ay kadar sonuçları beklenen alerji testine tabi tutuluyorsunuz. Onun sonunda da eğer şu zavallı yazarınız kadar alerjik bir yapınız varsa gençleşme şansınız kalmıyor. Bu  nedenle uygulaması pratik olmamış. *** O zaman buradan yola çıkarak o dönem kolajen bulunan kremleri kullananların kulaklarını çınlatalım: Ürünlerin her insana uyması açısından aslında ne kadar minimum miktarda kolajen içerdiğini anlayabiliyoruz. ***

Bugün en çok kullanılan malzeme ise Hyalüronik Asit. Kendisi yine vücudumuzda doğal olarak var olan bir destek maddesi. Cildimizin dolgunluğunu veriyor, nem rezervini oluşturuyor, parlak ve diri kalmasını sağlıyor. (Çok tatlı, çok minnoş değil mi? İsmi bu kadar zor olmasa insanın eve alıp besleyesi geliyor.) Ayrıca Hyalüronik Asit bir tür şeker molekülü (demiştim size çok tatlı diye). Gençliğimiz için çalışan bilim adamları şeker molekülünü almış üzerinde o uzay çağı teknolojili laboratuarlarında oynarak HA’yı yaratmışlar. Yani vücudumuzda doğal bulunan bir maddeyi bize geri veriyorlar. Çünkü neden? Çünkü her sene bizdeki rezervi azalıyor. Hatta bunu çok “sevimli” bir şekilde açıklıyor Semih Bey. Mesela 50 yaşında bir kadın artık doğal olarak vücudunun gereksinimi olan Hyalüronik Asit miktarının ancak %50’sini üretebiliyormuş. (Bu hesap şöyle: Kaç yaşındaysan yüzde o kadarını artık üretemiyorsun. Mesela geçen gün efsane PR gurusu Betül Mardin 89 yaşına girmiş. Yani %89’unu üretmiyor gibi…)

Hyalüronik Asit moleküllerinin ham halinde kendilerinin bin katı kadar şişebildiğini biliyor muydunuz? Yani su tutarak şişiyor ve zamanla kuruyarak vücutta sıfırlanıyor. Kaldığı dönem boyunca da cildinizi dolgun, gergin, esnek ve aydınlık gösteriyor. Tabii ham hali ile ejnekte edilmiyor kullanım için bir miktar şişmiş halde hazır ediliyor.

Semih Bey’in en sinir olduğu konulardan biri insanların kulaktan dolma yanlış bilgilerle işin uzmanının karşısına gelmesi. Yani hani demiştik ya “botokslu gibi olmasın ama doktor bey” gibi dolgu konusunda da “yanaklarım şişmesin ama doktor bey” denmesi. Çünkü doğru yapılan bir likit yüz kaldırma işlemi, yüzünüzü bir inşaat gibi değerlendirerek kolonları ve çatıyı ayrı ayrı güçlendirmek üzerine planlanmalı Semih Gök’e göre. Yani önce dikey desteklerle gerekli noktalardan kolonların güçlerini geri kazanmalarını sağlayacaksınız, sonra da çatıyı yani yüzün en üst katmanını yatay desteklerle sağlamlaştıracaksınız. Bunu yaparken de her yüze göre ayrı bir projelendirme yapmak gerekiyor. Bunun için de farklı farklı Hyalüronik Asit çeşitleri ile çalışıyorlar. Mesela “Dinamik Dolgu” diye bir çeşidi var, son dönemde oldukça yıldızı parladı ve iyi doktorlar da tercih ediyorlar. Ama bunun dışında daha kalın ya da ince çeşitleri de var. Kalın yapılı bir ciltte ince bir dolgunun hiç işe yaramayabileceği gibi ince bir ciltte de kalın dolgu çok hatalı bir seçim olabilir. Eğer sadece çatı dediği üst yüzeyi desteklerseniz işte o zaman şişkin suratlar oluyor. Ayrıca statik proje eksikliğinden büyük ihtimalle normal halinizden daha kötü çökmeler oluyordur ileriki dönemde.

Semih Gök’ü bu konuda iddialı yapan bu işi çok sevmesi. O nedenle üzerinde çok çalışmış. Yüzü doğru okumayı öğrenmiş (ileri düzeyde anatomi ve kadavra bilgisi de çok etkili tabii) bir de üzerine yüksek teknolojik bazı aletler edinmiş (bir odada robot benzeri duruyorlar kendileri). Bunların ve bilgisayar hesaplamalarının da yardımıyla likit yüz kaldırmayı en doğal genç versiyonunuza ulaşmak üzere çok geliştirmiş. Bir anlamda insan üzerinde yapılan “organik heykeltraşlık” gibi. Ya da iyi ressamların kendi imzaları haline gelen fırça darbeleri misali çalışıyor. Boyaları, renkleri karıştırır gibi o da dolgu miktarını, türünü, yerini herkese farklı planlamalarla uyguluyor.

Sonuçta da ne oluyor biliyor musunuz? Yaptığı iş çok doğal ve yerine göre kademeli olduğu için dıştan anlaşılmıyor. Sadece genç ve bakımlı bir insan haline geliyorsunuz. Zaten bilmemiz gereken bir konu var ki çevrenizde sandığınızdan çok daha fazla estetik müdahale gören insan var. Ama bunu iyi doktorlar yapınca fark etmiyoruz. Sadece kötüleri görebiliyoruz. Kimse de durup dururken açıklamadığı için doktorlar “yanağım çok şişmesin ama” diye ön yargılı bir kitle oluşuyor. Bu da iyi doktorların üzerindeki bir lanet herhalde…

NOT: Semih Gök ile Botox hakkında konuştuğumuz herşey için lütfen tıklayınız. 

Semih Gök’e ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

çağla bingöl