Dünyanın En Üzgün 40+ Şarkısı Listesini Gördünüz mü?

Bu yazıyı bir cuma günü kaleme almamın sebebi sizin modunuzu düşürme ihtimalini en aza indirmek. Cuma akşamı için hiçbir plan yapmamış bile olsanız yarının tatil olması yeterli. Hafta sonu için de plan yapmamış olabilirsiniz yine

Bu yazıyı bir cuma günü kaleme almamın sebebi sizin modunuzu düşürme ihtimalini en aza indirmek. Cuma akşamı için hiçbir plan yapmamış bile olsanız yarının tatil olması yeterli. Hafta sonu için de plan yapmamış olabilirsiniz yine de bembeyaz bir sayfa gibi 2 koca gün duruyor önünüzde.

Pinterest “belki ilginizi çeker” tadında öne çıkan bazı pin’leri üyelerine mailing yapıyor biliyorsunuz. Normalde Pinterest’in inancının tersine pek ilgimi çekmez çünkü bir zamandan sonra bu otomatik mailleri gözünüz görmüyor bile. Ama 40 üzgün şarkı listesi olunca önünüze çıkan ister istemez bakıyorsunuz. Acaba benim favorilerim içinde mi diye.

Ben size bir nefeste, Çin lokantasında sipariş verir gibi, bu 40 şarkı içindeki favorilerimi sayabilirim. Başlıyorum: 1, 17 , 5, 8, 38 . Ama listede önemli eksikler var. Mesela dünyanın bana göre en ağlak şarkılarından Jewel “Foolish Games” atlanmış. Ayrıca Superman’den “Five For Fighting”i de göremedim. Sizin de bunun gibi aklınıza gelen şarkılar vardır kesin.

Peki üzgün şarkıları dinlemenin arkasında yatan duygu nedir, mantık nedir? Mantık olmadığı kesin. Çünkü böyle bir şeyi hiç bilmediğinizi düşünün. Yani hayatınızda daha hiç üzgün bir şarkı duymamışsınız. Ben size açıklamaya çalışıyorum. Sözleri üzgün bir şarkı var ve dinledikçe daha da üzülüyorsun, hatta kötü bir anıya geri dönüp ağlıyorsun falan diye…

Bana mutlaka “o zaman ben bunu niye dinleyeyim ki?” diye sorardınız. Niye mutlu olmak varken üzülmek isteyeyim? Ama bunun üzerine kurulmuş dev bir sektör var. Türkiye’ye dönüp baktığınızda durum daha da beter. İntizar edenler, kavuşması hayal olanlar, öl hatta orada diyenler, işte biz o gün üzüleceğiz diye tarih verenler, eski dostları ananlar sadece bazıları.

Başka bir şarkıdan gönderme yaparak sözü bağlarsak, ağlamak bazen güzeldir gerçekten. Çünkü dökülürken gözlerinizden o yaşlar bir kısım stres hormonundan da kurtulmuş olursunuz. Ağla da açıl ise bu önermenin atasözü versiyonu. Ama üzüntü hem bulaşıcı hem de bir tiryakilik. Bir zaman sonra doğal ruh halinizmiş gibi algılıyorsunuz ve oradan dönüş iyice zorlaşıyor.

Kısacası bu listeye dikkat edin, kendinizi daha fazla dibe itmeyin, üste çekin. Hem bakın daha bembeyaz bir sayfa gibi önünüzde duran, hiç yaşanmamış bir hafta sonu var. Kim bilir?

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.