Edwina'nın Elimizden Düşmeyen Yemek Kitabı

Bir yemek kitabına ne kadar uzun bakılabilirse o kadar baktık. Çünkü sadece tarifler değil ayrıca hayatın değerini iyi bilen, pozitif bir insanın da ruhu geçti üzerimize. Edwina Sponza, üç güzel çocuğu ile İstanbul'da yaşayan ama

MIMOZALAR VE LOR PEYNIRI

Bir yemek kitabına ne kadar uzun bakılabilirse o kadar baktık. Çünkü sadece tarifler değil ayrıca hayatın değerini iyi bilen, pozitif bir insanın da ruhu geçti üzerimize. Edwina Sponza, üç güzel çocuğu ile İstanbul’da yaşayan ama kalbi her daim İzmir’de kalan psikoloji mezunu ve yoga eğitmeni tatlı bir insan. Instagram’daki postlarını karıştırırken kendisine “en samimi ve yaşam dolu” hesap oscar’ı vermek istiyoruz.

Troppodonna’ya daha önce “makyaj çantam” dizisinde konuk olmuştu (Kaçıranlar için Edwina’nın makyaj çantası burada!). Sonra “Mimozalar ve Lor Peyniri” isimli kitabı çıktı. Tabii bizler için harika oldu çünkü aslında bu kitap ve içindeki süper tarifler sadece bir grup şanslı arkadaşına noel hediyesi olarak verilmek üzere düşünülmüş. Hani “kime niyet, kime kısmet” diye bir laf vardır. Ben söyliyeyim: Bize kısmet.

IMG_3752

Öncelikle isminin nereden geldiğini konuşuyoruz. Çünkü çoklarımızın nefret ettiği ve adı diyet listeleri ile lekelenmiş lor peyniri Edwina sayesinde sonunda hakkettiği saygıyı ve sevgiyi görüyor. İzmirli’lerin çok sevdiği bu peynir Edwina’nın da tariflerinin vazgeçilmezi. Mimoza ise çiçeklere çok düşkün olan yazarımızın favorilerinden, özellikle ona yeni umutları çağrıştıran sarı rengiyle… Tabii mimozanın Çeşme bağlantısını da atlamamak lazım.

mimozalar-lor-peyniri-kitabi-edwina-sponza-Front-1

Edwina “çok sağlıklı yediğim söylenemez aslında” diyor ve devam ediyor “tatlı da severim, içki de içerim.” Yemek yemeği ailesi ve dostları ile paylaşılacak anlar yaratmak olarak görüyor. Üzerine de kıymetlisi anneannesinden aldığı sevgi dolu, lezzetli sofralar donatma mirasını eklemiş. Edwina’nın yazdığı bu samimi kitabının önsözünden son sözüne anneannesine, ailesine, çocuklarına, mutfaktaki arkadaşı Huriş’e ve dostlarına, sevgisi sizin de içinizi ısıtıyor, evet ben de artık böyle sofralar kurup unutulmaz anılar biriktirmek istiyorum diyorsunuz.

2009 yılından beri Yoga yapan ve şu ara mentorship dahilinde YogaŞala’da ders veren Edwina meyve, sebzeyi arttırmış. “Çünkü asiditesi fazla olan besinler kasların esnemesi zorlaştırıyor” diye açıklıyor. Bu sebeple de beslenmesinde eti azaltmış.

MIMOZALAR VE LOR PEYNIRI 1605

Kitaptaki tarifler hem çok sağlıklı hem lezzetli hem de en önemlisi pratik. Pratik olma mezvuunu önemsiyorum çünkü bu hayat temposunda pratik olmadı mı ne sağlığı ne de lezzeti görüyor insanın gözü. Ayrıca “Mimozalar ve Lor Peyniri” daha kişisel bir bakış açısı ile hazırlandığı için “gözlerimi açar açmaz”, “yoga, koşu sonrası”, “çocuklarla akşam yemeği” gibi tatlı bölümlere sahip. Böylece Edwina gibi düzenli yaptığınız bir spor varsa “sonrasında ne yerim?” diye ilham alabilirsiniz.

IMG_2983

Devamı gelir mi diye soruyorum çünkü insan o daha çok anlatsın diye düşünüyor, sadece ne yediğini değil, çocuklarının nasıl bu kadar güleryüzlü olduğunu anlatsın, zevkli stilinin sırlarını versin, doğal güzelliğini nasıl koruduğundan bahsetsin istiyorsunuz. Ama o “kitap inanın tamamen sürpriz olarak bu hale geldi. Sonuçta yazar değilim ya da aşçı. Tek amacımız doğal bir günü tatlı bir dille paylaşmaktı. Bunu ilerleteceğimi sanmıyorum. Çocuklarla birlikte bize güzel bir anı oldu. Ne bir guru ne de rol model olacak bir bedene ya da güzelliğe ya da bilgiye sahibim” diyor. Ama çok okuyor, araştırıyor, deniyor ve önce kendine saygısı olan bir insan olarak ona iyi gelen şeyleri yapmaya çalışıyor. Ezbere diyetlerden, illa yedirilmeye çalışılan ara öğünlerden, yoganın erdem olduğundan falan bahsetmiyor.

enginar çorbası

Kitabı alacaklar Edwina’nın vazgeçilmezi “yeşil su” tarifine öncelikle baksın. Hani Agatha Christie romanlarının sonuna dayanamayıp bakar gibi. O akşamüstü içkisi olarak cin&tonik seviyor. Hendricks Gin, Bodrum mandalinası ve salatalık önerisi.

edwina sponza 4

O neler okuyor, izliyor derseniz bugünlerde sadece yoga üzerine okumaya çalışıyor çünkü Eylül ayında üniversitelilere düzenli ders vermeye başlıyormuş. Her işine saygılı insan gibi daha çok öğrenmek, donanım sahibi olmak adına… Bir de şu aralar bestseller listelerinde başları çeken Brain isimli kitabı okuyor ve tavsiye de ediyor. Coldplay sevdiği bir grup (belki favorisi “Yellow” şarkısıdır 🙂 ). Klasik müzik ve Türkçe de dinliyor. Dizi olarak da şu ara House of Cards’a takılmış. (bunu da hazır lafı geçmişken ben öneriyorum)

Yaz bitmeden başlayıp zamanınız oldukça bir tarif denemek adına ideal bu kitabı, hem kendiniz ve hem de sevdiklerinizin sağlıklı damak tadı için kitaplığınıza eklemelisiniz.

çağla bingöl