English Patient Filminden Kopya Çekmek

Yanlış anlamayın yanarak değil. Ama son dönemde film kostümleri ile zamanın ruhunu yakalayan birkaç filmden biri olarak. 90'ların sadeleşmiş, net hatları ve pastel tonları 2017'de moda dünyasını sararken dönemin filmlerine bakıp ilham almamak olmaz. Bunun için gidebileceğiniz

English Patient Filmi Modası 12

Yanlış anlamayın yanarak değil. Ama son dönemde film kostümleri ile zamanın ruhunu yakalayan birkaç filmden biri olarak. 90’ların sadeleşmiş, net hatları ve pastel tonları 2017’de moda dünyasını sararken dönemin filmlerine bakıp ilham almamak olmaz.

Bunun için gidebileceğiniz en yanlış yön “Clueless”. Tersi yani doğru yön ise The English Patient filmindeki Kristin Scott Thomas’a çıkıyor.

THE ENGLISH PATIENT, Kristin Scott Thomas, 1996. ©Miramax Films

Makyajının güzelliğini de atlamamak lazım tabii. Çöl yanığı ve gül kurusu tonlar, çok abartıdan uzak kaşlar, gölgeler…

Geçen gün filme kanallar arası gezerken rastladım (uyarı: 3 saate yakın sürüyor) ve beni tıpkı McDonald’s gibi, Hugo yarışması gibi, Levi’s 501 gibi çok candan karşıladı. O yıllarda annemin en sevdiği filmlerden biri olduğu için Cine5’ten çok defalar izlemiştik İngiliz Hasta’yı. Fakat 9 Oscar almış olmasına rağmen sonradan çok da adı anılmayan yapımlardan biri oldu. Kısa süre içinde Leonardo DiCaprio’nun The Revenant filmine olduğu gibi.

English Patient Filmi Modası 4

Ama tekrar izleyince moda anlayışı olarak şu an sevdiğim bazı trendlere ne kadar yakın olduğunu gördüm. Öncelikle film kum ve topraktan bir coğrafyada geçtiği için o fonun içine gizlenebilen kahve tonları hakim. Bazardaki diyalog sahnesinde kullanılan taba süet ceket bunun en güzel örneklerinden. Onu yüksek belli bol bir kesim tamamlıyor.

English Patient Filmi Modası 6

Çölde, ateş çevresinde oturulan bir akşam vakti kırık beyaz gömlek üzerine atılan etnik desenli şal, herhangi bir Ralph Lauren koleksiyonunda her an karşınıza çıkacak tatta.

English Patient Filmi Modası 3

Oteldeki kokteyl sahnesinde kullanılan ipekten gecelik elbise de birkaç sezondur zirveden inmeyen gecelik/pijama akımının uygulaması gibi.

English Patient Filmi Modası 7

Cepli ceket ile Ralph Fiennes’a kafa tuttuğu sahnedeki saça bağlanan eşarp da kendini daha tam hissettirmese de ufak ufak karşımıza çıkan aksesuar kullanımlarından.

English Patient Filmi Modası 11

Yani kısacası klasikler hep klasik olarak kalıyor. The English Patient, aslında 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasını anlatıyor. Kıyafetler o zamana da 90’lara da 90’ları geri döndüren şimdiye de uyuyor. Tüm gardırobunuzu saklayamazsınız tabii ama detoks yaparken akıllıca elemek gerekiyor. He, bir de satın alırken doğru parçaya yatırım yapmak.

çağla bingöl (a.k.a Ralph Fiennes’in o kadar da ünlü olmayan kardeşi)