Fast Fashion’da Son Noktaya Yaklaşıyor muyuz?

Dün gece instagram'da turlarken bu post'a denk geldim. Bir elbise Instagram'da görüldüğü için artık bir daha giyemeceğine dair bir düşünce etikete not düşülmüş. Yani elbise %100 fast fashion ürünü. Geldiğimiz son noktayı çok güzel açıklayan

Dün gece instagram’da turlarken bu post’a denk geldim. Bir elbise Instagram’da görüldüğü için artık bir daha giyemeceğine dair bir düşünce etikete not düşülmüş. Yani elbise %100 fast fashion ürünü. Geldiğimiz son noktayı çok güzel açıklayan bir kare.

Eski nesillerde insanlar özel davetler için bir araya gelirmiş ve bir baloya giyilen bir elbise yeniden giyilmezmiş genelde. Giyilecekse de kol kısmında, süsünde, etek büzgülerinde değişiklikler yapılırmış. (O dönemlin recycling anlayışı). Dijital öncesi yaşadığımız yıllarda da bu az çok böyle süregeldi. Ama davet dediğimiz şeyin türü belki arkadaş görüşmelerine ya da iş etkinliklerine kadar indi. Fakat şimdi çok farklı bir durum var. Çünkü o zaman, farklı çevrelerin içine gireceksek pekala da aynı elbiseyi giyebilirdik. Ama şimdi bir kıyafet Instagram’a çıkınca herkes onu görmüştür deniyor. Çok takip edilen insanlar için doğru olsa gerek, bir de o seviyeye ulaşmak isteyenler için bir kural olabilir.

Halbuki bir taraftan Kate Middleton gibi herkesin gözünün önünde olan bir isim, bilinçli bir tercih olarak giydiği kıyafetleri farklı farklı davetler için tekrar değerlendiriyor ki bu aslında örnek alınması gereken bir davranış. Bir kıyafeti recycle etmenin (yani bir kereden çok giymenin) birçok faydası var. Birincisi sizin kendi cebiniz için iyi. İkincisi üreticiyi daha kaliteli mal arz etmeye yönlendiriyor. Daha kalitelisi için kullanılan malzemenin ve uygulanan işçiliğin kalitesinin de artması gerekiyor. Bu da işin içinde olan tüm partiler için daha iyi koşullar demek.

Peki hem fast fashion’ın sonuna kadar yaşandığı hem de sürdürülebilirlik, çevre bilinci, tüketim çılgınlığı gibi konuların konuşulduğu bir dönemde hangisi ağır basıyor dersiniz? FashionNova gibi bir fenomenin var olduğu bir zamanda büyük ihtimalle fast fashion galip geliyor. O zaman yaşasın 2. el satış siteleri. En azından onların sürdürülebilirliğe bir katkısı bulunuyor.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.