Fondöteniniz Süper Kapatıcı mı? Süper Doğal mı?

Son yıllarda güzellik adına en önemli trend doğallık ve "no make-up" sonuçlar diye lanse edilirken diğer taraftan özellikle vlogger camiasının arkasında durduğu oldukça "yapılı" uygulamalar da var. Yani iki tezat aynı anda yükselişte! Hatta dalgalı kaş

fondöten_en_iyi_kapatıcı

Son yıllarda güzellik adına en önemli trend doğallık ve “no make-up” sonuçlar diye lanse edilirken diğer taraftan özellikle vlogger camiasının arkasında durduğu oldukça “yapılı” uygulamalar da var. Yani iki tezat aynı anda yükselişte!

Hatta dalgalı kaş şekilleri, kat kat kirpik uygulamaları, siyah ve bordo tonlarda gölgelendirmeler Youtube kanallarında her geçen gün kendine daha geniş yer buluyor. Tabii bunun sonucu defile izlerken ezbere sorulan o çok tanıdık soru karşımıza çıkıyor. Normal hayatta kim yapacak bu makyajları (normal hayatta kim giyer bu kıyafetleri gibi)?

Hal böyle olunca güzellik dünyasında şu an eş zamanlı ilerleyen iki trend görüyoruz. Bir tanesi hiç makyaj yokmuş gibi duran yüzler, yataktan öyle kalkmışsın gibi saçlar, cımbız değmemiş kadar doğal kaşlar… Diğer tarafta ise anatomi professörü yerleştirmiş kadar iyi ayarlanmış elmacık kemikleri, gölgeler, aydınlatmalar, pürüzsüz bir cilt, Japon çizgi filmindeki kadar düzgün dudaklar ve tabii milim yörüngeden şaşmayan kaşlar.

No_makeup_makyaj_görüntüsü

Yani Alexander Wang defilesindeki kızlar kadar doğal ve umarsız mı olacaksınız yoksa Tom Ford takımı kadar küçük dağları ben yarattım tavrında mı?

tom-ford-lips-boys-makyaj

Fakat ikisinin de ortak kümesinde duran bir eleman var, o da fondöten. Neden mi? Çünkü Selfie!

Hangi tarafta durursanız durun iyi bir Selfie istersiniz değil mi? Selfie tiryakisi olmasanız da en azından kızlar grubu buluştuğunda “hadi grup fotoğrafı!” diye neşeli çığlıklar eşliğinde kameraya en sevdikleri pozlarını verirken siz soluk ve “pürüzlü” çıkmak istemezsiniz.

İşte bu durum son dönemde kullandığımız doğal sonuçlu fondötenler hakkında yeniden düşünmemize neden oldu. Acaba yine daha kalın fondötenlere mi dönseydik?

rihanna-fenty-makyaj_föndten

Hatta bu ikilemi en iyi yakalayan Rihanna oldu. Kendisi de hem sahnede, hem sosyal medyada hem de günlük hayatta kusursuz görünmek isteyen bir yıldız olduğundan bu işin “doğal yollar”la çözümlenemeyeceğini düşünmüş olmalı. Çünkü hiç de ince bir sonucu olmayan, ilhamını 90’lardan alan Fenty Beauty Pro Filt’r Soft Matte Longwear Fondöteni çıkarttı.

fenty_beauty_rihanna_Fondöten

Siz de onun gibi görünmek isterseniz, selfie makyaj yapmalıyım diyorsanız ve Fenty’nin 40 çeşit rengi ile nam salan fondötenine ulaşma fırsatınız olmadıysa sizin için birkaç önerimiz var.

Estee_Lauder_Double_wear_Fondöten

Estee Lauder Double Wear Fondöten

Adı üzerinde “Double Wear” formülü sanki astarlı bir elbise gibi iki kat ile cilt kusurlarını yüksek oranda kapatıyor. 15 saat parçalanmadan tende kalıyor. Bulaşmıyor ve saten bir sonuç veriyor.

Laoncome_Teint_Idole_Ultra_Kalıcı_Fondöten (1)

Lancome Teint Idole Ultra 24 H Fondöten

Uzun yıllardır birçok kadının müdavimi olduğu bu fondöten yenilenmiş formülü ile 24 saat kalıcılık vadediyor. Uzun süre nemini koruyur, kapatıcılığı yüksek ve sonucu mat.

Rimmel_Lasting_Finish_Kalıcı_Fondöten (1)

Rimmel Lasting Finish Fondöten

Cilde kolayca nufüz ediyor ve ısıdan, dokunmadan etkilenmeden uzun süre kalıcılığını sürdürüyor. Çok fazla renk alternatifi yok, belki iki ayrı ton karıştırılarak kullanılabilir.

NOTE_yüksek_kapatıcı_Mattifying_Extreme_Fondöten

NOTE Mattifying Extreme Wear Fondöten

Profesyonel makyaj artistlerinden ilham alan NOTE, içerisindeki sandal ağacı yağı ve spiraea özü ile cildin yağ dengesini sağlıyor. Dolayısıyla tende ürünün parçalanmasının önüne geçiyor. Kapatıcı formülü ile gün boyu ciltte kalıyor.

Fakat dikkat! 

Bu kapatıcı formülleri kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu önden cilt bakımınızı yüzünüzün tipine göre eksiksiz uygulamak. Eğer temel sağlam değilse üzerine koyduğunuz tüm malzeme sallanacaktır.

troppodonna