Gucci x Dapper Dan Koleksiyonu Hazır!

Eğer Muhammed dağa gelmezse dağ Muhammed'e gider derler (ya da tam tersi) ya moda dünyasında da şimdi böyle bir dönem yaşanıyor. Yıllarca süren kopyacılık savaşları, işportacıları polisiye diziler sosunda kovalama sahnelerinden sonra büyük markalar

gucci-dapper-dan-collection-34 Eğer Muhammed dağa gelmezse dağ Muhammed’e gider derler (ya da tam tersi) ya moda dünyasında da şimdi böyle bir dönem yaşanıyor. Yıllarca süren kopyacılık savaşları, işportacıları polisiye diziler sosunda kovalama sahnelerinden sonra büyük markalar 1980’lerde başlayan “bootleg” akımını kendi yanlarına çektiler.
gucci-dapper-dan-collection-33
Kısaca neydi bu Bootleg işi diye hatırlamak gerekirse, merdiven altı üretimlerle büyük markaların logolarını kendi, kalitesi çok şüpheli tekstil ürünlerine basmak. Bazen harf hataları yapmak. Bilinçli ya da bilinçsiz. Gucci yazarken bilinçsiz olarak ne kadar hata yapabilirsin ki? Sonuçta beş harf diyebilirsiniz. Ama Bangladeş’in ücra bir köşesinde çok çok ama çok cüzzi bir paraya Bootleg sweatshirtleri nakışlayan kadın ne bir Gucci hayranı ne de adını nasıl yazıldığı ile zerre ilgilenmiyor.
gucci-dapper-dan-collection-35
Bootleg konusunun 1980’li yıllarda poster çocuğu olan Dapper Dan ise işportacı dediğimiz  ekipten biraz daha farklı. O dönemde Harlem’de markaların lüks imajına aşık bir grup Afro-Amerikalı’nın taleplerini karşılamak için harekete geçmiş bir öncü Dapper Dan. Birgün Harlem’deki dükkanında “kendi işine bakarken” bir müşterisi girer içeri ve Louis Vuitton’dan aldığı cüzdanını gösterir sanki yeni doğmuş çocuğunu gösterir gibi sevgi ve gururla.

dapper-dan-harlem-gucci-

Dapper Dan’in kendisi

Dapper Dan de içinden der ki “vay be, el kadar bir cüzdan kocaman adamı bu kadar sevindiriyorsa, kim bilir üzeri LV logolu montlar, tracksuitler için neler yapmaz”. (tam kelimeler bu olmayabilir, ben kendi derlememi yaptım). Böylece dönemin birçok rapçisine, sporculara, oyunculara Gucci, Dior, Louis Vuttion logolu kıyafetler yapıyor. Ona göre bu bir kopyacılık, bir sahtekarlık değil. Çünkü üstte adı geçen markalar Afro-Amerikan kesimin sevdiği gardırop klasiklerini yapmıyor ve bu eksiği Dapper Dan tamamlıyor.
gucci-dapper-dan-spring-collection-2018-1
Bugüne geldiğimizde Bootleg trendi markalar tarafında sahiplenildi ve üzerinde silik bir logo olan, belki de görmekten bıktığınız Gucci tshirt birkaç yüz Dolar’a satılıyor. Diesel “Deisel” diye pop-up mağaza açıyor. Louis Vuitton uzun süre davalı olduğu sokak markası Supreme ile ortak koleksiyon çıkartıyor. Bizler de bu olanları kah çok esprili buluyor; yahu modacılar ne kadar erdemli, kendilerini tiye alabilen insanlar diyoruz, kah çocukluğumuzda tatil yerlerinde gördüğümüz işporta tezgahlarını hatırlayıp nostalji yaşıyoruz.
gucci-dapper-dan-collection-36
Fakat tüm bu akım içinde konuyu en çok üstlenen Gucci ve tasarımcısı Alessandro Michele oldu sanırım. Gucci Resort 2018 koleksiyonunda Dapper Dan’in geçmiş dönemden ikonikleşen tasarımlarını taklit eden marka şimdi de kendisi ile hazırladığı bir koleksiyonu satışa sundu. Bu koleksiyon uzun zamandır konuşuluyor ve kendi kitlesi tarafından heyecanla bekleniyordu. (Bakalım hangi önemli isim ilk giyen olacak?) Yazı içinde imaj çekimlerini görebileceğiniz (çekimlerdeki altın rengi ışık tam bir nokta atışı) koleksiyon SoHo mağazasının vitrinlerini süslemeye başladı, eğer yolunuz düşerse…
Çağla Bingöl