Gucci Yine 12’den Vurdu

Gucci, Alessandro Michele'nin gelişinden itibaren hem koleksiyonları hem de reklam kampanyaları ile çok farklı sinir uçlarına dokunuyor. Bunu olumsuz bir şey olarak algılamayın lütfen. Pozitif ya da negatif, düşündüren, eskiden kalan ve uzun zamandır


Gucci, Alessandro Michele’nin gelişinden itibaren hem koleksiyonları hem de reklam kampanyaları ile çok farklı sinir uçlarına dokunuyor. Bunu olumsuz bir şey olarak algılamayın lütfen. Pozitif ya da negatif, düşündüren, eskiden kalan ve uzun zamandır hiç aklınıza gelmeyen bir duyguyu hatırlatan, mutlu eden, rahatsız eden, içinizdeki nerd’e, garip çocuğa dokunan imajlar yaratıyor.

Önceki dönemde Star Trek göndermeleri, garip diskolar, UFO’ya binen inekler (gerçek inek), diğer inekler (nerd inek), mesajı olan graffitiler, Dapper Dan, protestocu öğrenciler (yemek ücretlerini mi ediyorlarmış üzerlerindeki Gucci’lerle? #lol) ve Harry Styles’ı görmüştük.

Bu kampanyanın adı ise “Gucci Collector”. Alessandro Michele’nin, kendi tasarımlarından ya da eski dönemlere ait koleksiyonlardan olsun, tam bir Gucci koleksiyoncusu olduğu biliniyor. Bu anlamda markanın gözdesi olan fotoğrafçı Glen Luchford ile hazırladıkları Gucci Collector kampanyası öncelikle kendisine hitap ediyor. Ama onun dışında da son dönemde yükselişte olan “bit pazarı gezme” merakımızı  hedef alıyor. Sizi bilemiyorum ama beni bıraksanız her gün bit pazarlarındaki garip oyuncaklara ve biblolara ve aile fotoğraflarına bakabilirim. Son Budapeşte seyahatimiz de bunun sağlaması gibiydi. Ayrıca tüm o kopuk bebek kafalarını, gözü düşmüş oyuncak ayıları, her an Adderall almış gibi bakan bibloları satın almak isteyebilirim. O nedenle “hoarder” olmakla aramda ince bir çizgi var.

Gucci Collector kampanyası da bu içinizdeki Hoarder (istifçi) ruha dokunuyor işte. Tabii anlatım olarak kendini oradan uzak tutmaya çalışıyor marka. Gucci’ye göre “değişik” insanlar yaratıcı olan insanlardır ve kampanya onların hayatlarından karelere yer veriyor.

Benim, hayatımda istifçilik konusunu ve nedenlerini çok düşündüğüm bir zamana denk geldi bu reklam çalışması. Çünkü TLC’de Hoarder’ları konu alan bir programa takılmaya başladım. O sebeple daha dikkatli baktım karelere. Karelerin içindeki bibloları da “şunu ben de alırdım” ilgisiyle inceledim. Bir de maymun rol alıyor ki troppodonna’yı yakından takip edenler bilir, başta Bubbles olmak üzere bu sitede maymun familyasına ihtimam gösterilir her zaman.

Moda tarafından bakarsak da Alessandro Michele ve Glen Luchford zaten maksimalist olan parçaları daha da maksimalist bir ortam içinde fotoğraflayarak “more is more”un doğru uygulanabildiğinde çok da güzel göründüğünü kanıtlıyor.

Ya da bilemiyorum içimdeki küçük istifçiye seslendiği için bana çok güzel geliyor.

Not: İstifçilik ya da tam tersi obsesif kompülsif temizlik, ikisi de takip edilmesi gereken ve alarm veren özellikler. Titizlik ya da anılara bağlılık diyerek iki ucu da yumuşatmamak gerekiyor. Çünkü ikisi de çok önemli ruhsal hastalıkların yansıması olarak kabul ediliyor. 

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.