Gucci Zamanın Ruhunu Yakalıyor

Gucci'de yeni dönemi başlatan Alessandro Michele hakkında Troppodonna'da sık sık yazılar okuyorsunuz. Kendisinin direksiyonunda hayata geçen ilk Gucci koleksiyonu 2015-16 Sonbahar/Kış oldu. Bu koleksiyon hakkında yorum yaparken Wes Anderson notalarından ve markanın daha genç, daha

GUCCI1Gucci’de yeni dönemi başlatan Alessandro Michele hakkında Troppodonna’da sık sık yazılar okuyorsunuz. Kendisinin direksiyonunda hayata geçen ilk Gucci koleksiyonu 2015-16 Sonbahar/Kış oldu. Bu koleksiyon hakkında yorum yaparken Wes Anderson notalarından ve markanın daha genç, daha hayatın içinde, yepyeni bir kitleyi de hedeflediğinden bahsetmiştik.

Bu sabah elimize Gucci’nin kış sezonu için hazırladığı reklam kampanyası ulaştı ve arşivden defile hakkında yazdıklarımıza geri döndük. Evet, Gucci yeni reklam kampanyası ile koleksiyonun yakalamak istediği kitleye başarı ile ulaşıyor.

GUCCI2Alessandro Michele kampanya konsepti olarak “artık”, “henüz” gibi kavramların üzerine yoğunlaşıyor. Bu da günümüzün “anı yakalayan” instagram kültürü ile iyi bir uyum sağlıyor. Retrica filtresi ile karşımıza çıkan karelerde dünyanın herhangi bir yerinde olma hissi var ve ilk defa sokaktaki “halkın” bu karelere fon olarak yansıdığını görüyoruz (büyük ihtimalle Tom Ford’un gözleri kör olmuştur bu kampanyayı görünce). Bu da önceki dönemdeki Alessandro’nun savunduğu “Ready to Wear” koleksiyonlarının daha gündelik ve giyilebilir olma tezlerine destek oluyor.

GUCCI3Hangi koleksiyon parçalarının bu kampanyada yer alacağı da titizlikle seçilmiş gibi duruyor. Marka bu anlamda klasik monogram çantanın desen ve aksesuarlarla daha kişiselleşmiş versiyonunu, retro çiçek desenli takımlarını ve kürk konçlu loafer’larını öne çıkartıyor ki bunların hepsi aynı zamanda gözün rahatça seçtiği instagram kareleri olarak da tanımlanabilir.

GUCCI4Son söz olarak, Alessandro Michele yönetimindeki ekip Gucci’de gerçek anlamda yepyeni, genç ve zamanın ruhuna uygun bir dönem başlatmışa benziyor. Gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.

Kampanya Künyesi

Kreatif Direktör: Alessandro Michele

Sanat Direktörü: Chris Simmonds

Fotoğrafçı: Glen Luchford

Stilist: Joe McKenna

Modeller: Tessa Charlotte Bruinsma, Tobias Lundh, Lia Pavlova, Sven de Vries

Saç Stilisti: Paul Hanlon

Makyaj Sanatçısı: Yadim Carranza

Çağla Bingöl