Gucci'nin Yeni Tasarımcısı Kim?

[caption id="attachment_1744" align="aligncenter" width="796"] Frida Giannini Son Veda[/caption] Aralık ayında Frida Giannini'nin uzun süredir dümeninde olduğu Gucci'den bazı yüksek sesler gelmeye başlayınca moda alemi gözlerini merakla markaya dikti. Son dönemlerde yüksek bir başarıdan pek bahsedilemeyen ve

frida

Frida Giannini Son Veda

Aralık ayında Frida Giannini’nin uzun süredir dümeninde olduğu Gucci’den bazı yüksek sesler gelmeye başlayınca moda alemi gözlerini merakla markaya dikti. Son dönemlerde yüksek bir başarıdan pek bahsedilemeyen ve herkes de “bi Tom Ford değil tabii” gibi hislere neden olan Giannini markadan ayrılıyordu. Tabii moda takvimini yakından takip eden herkes bu ayrılığın Şubattaki moda haftası sonrasında olacağını düşünüyordu. Fakat dedikodu kazanlarında kaynayana göre Gucci’nin başına yeni gelen CEO’dan gelen bir rica ile yeni tasarım ekibinin bir an önce duruma ısınması için daha erken bırakması istenmiş. Hatta 19 Ocak (dün) gerçekleşen erkek defilesinde bile olması istenmemiş.

Öncelikle Frida’nın arkasından kısa bir anma programı hazırlayacak olursak tasarımcı gerçekten çok zor bir ismin yerini doldurmaya çalıştı yıllarca. Markanın her dönemde en çok satış yaptığı çanta, aksesuar bölümünden buraya yükseldi. Yıllarca da emek verdi. Kendi vizyonunu yansıtmaya çalışan birinin artık mobing’e varan düzeyde eskisi ile karşılaştırıldığı iş ortamları zaten klasiktir. Ama asıl çok fena olan markaların baş tasarımcıları ile yollarını ayırma şekilleri. Sadece moda ya da marka ya da göz önündelik olarak görmeyin bunu aslında. Sizin de başınıza gelmiş olabilir belki ya da çevrenizde yaşayan birinin üzüntüsüne tanık olmuşsunuzdur. Kurumlar ve çalışanlar araları iyi olarak ayrılsalar iki taraf için de ne güzel olurdu. Tabii ki içte olanlar asla tam olarak bilinemez ama dıştan görünen o ki şu anda bir marka yıllardır çalıştığı tasarımcıdan, baş tacı yaptığı, arkasında durduğu isimden kurtulmaya çalışıyor. Çok bıkmış kocalar gibi… Bence yine olan markaya oluyor.

Frida’yı da böylece andıktan sonra şimdi asıl gündeme gelelim. Markanın başına geçecek isimler arasında kimlerden bahsedilmedi ki! Ricardo Tisci (ona Kanye izin vermemiş, zaten Givenchy’de bile kaliteli zaman geçiremiyoruz. Gucci’de iyice koparsın benden ben Kim’in paracıklarından sana o promosyonu veririm demiş. Yani en azından benim kafamda öyle oldu), Joseph Altuzarra (o da nereye gidiyor, daha yeni oturttu ismini dursun markasının başında), Chistopher Kane (buraya da ciddi yatırım var, o proje nedeni ile olmaz), Peter Dundas (Dundas gelse Pucci’den Gucci’ye diye başlık atabilirdik aslında), hatta ve hatta Tom’un bile adı geçti. (hangi Tom? Ay. Tom Ford canım işte)

ALESSANDRO

Alessandro Michele

Ama ipi göğüsleyen, tıpkı bir dönem Frida Giannini’nin olduğu gibi, çanta departmanının başındaki Alessandro Michele oldu. Bu da bence Gucci için sevindirici bir haber. Çünkü içeriden yükseklen tasarımcılar bence markanın tüm değerlerini çok daha iyi anlıyor. Ayrıca altındaki ekip için de her zaman umut olduğunu gösteren de birşey. Tabii Ford laneti onun da üzerini kara bulutlar gibi kaplamazsa…

Çağla Bingöl