Güneş Sonrası Kabus Olmasın

Eskiden harika güneş yağı reklamları vardı değil mi? İlk aklınıza gelen hangisi? Bana göre Delial sonra Piz Buin. Siz Hawaiian Tropic efsanesini de düşünmüş olabilirsiniz. Hepsinin ortak yanı model kızların hiçbir kanser endişesi olmadan


Eskiden harika güneş yağı reklamları vardı değil mi? İlk aklınıza gelen hangisi? Bana göre Delial sonra Piz Buin. Siz Hawaiian Tropic efsanesini de düşünmüş olabilirsiniz. Hepsinin ortak yanı model kızların hiçbir kanser endişesi olmadan gönlünce yanmış olmalarıydı. Bugün bu cins bir reklamı dergiye bassanız büyük ihtimalle üç vakit sonra (artık saat mı diyelim, ay mı, gün mü) linç altında kalırsınız. Çok da haksız olmaz tabii ama insan da çocukluktan kodlanınca bronzluk dendiği zaman bu ciğerlik seviyesi geliyor akla istemsiz.

Güneşle iç içe geçen bir tatilin en zor yanı nedir diye sorsanız kızarma riskidir herhalde. Hem kızarıp herkesin ukalalığına maruz kalırsınız hem de canınız acır. Ukalalığa herhangi bir çare bulamayacağım çünkü o maalesef dermansız bir insan kusuru ama can acısını ve aşırı kızarmayı almak için birkaç önerim olabilir.

Aloe Vera, Aloe Vera, Aloe Vera

Geçen gün bir cilt uzmanı ile konuşuyorduk. Ona evdeki yanık kazaları için en iyi bitkiyi sordum. Dedi ki, önce buz kompresi sonra sadece aloe vera. İlk anda sadece bunları önerdi. Bu nedenle güneş sonrasında cildinize buz dolabında beklettiğiniz aloe vera jeli sürebilirsiniz. Benim size önerim Garage Organics Pure Aloe. Hem dünyanın en kaliteli aloe vera tarımının yapıldığı Meksika’dan geliyor hammaddesi hem de %99 organik (Cosmos Organic sertifikalı). Ben evimde büyütüyorum diyebilirsiniz. Ama nasıl Isparta’nın gülü Rio’nun Acai’siyse, Meksika’nın da aloe verası. Tüm vücut ve yüzde kullanabilirsiniz, hem de istediğiniz sıklıkta.

Çay Banyosu

Bunu çok yanması ile meşhur olan İngilizler öneriyor. Güneş sonrası eğer küvet imkanınız varsa, sıcak suyu doldurun içine 8-10 poşet iyi kalite Earl Grey çay poşeti koyun. Oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin ve içine yatın. Zaten bergamutun aromaterapik kokusu ile hemen içiniz açılıyor. İçindeki tanin maddesi ve bergamut yağı hem cildi sakinleştiriyor hem de hücreleri güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca antioksidan yapısı ile bergamut yağı lekelerle de savaşıyor. (tabii bunun için bergamut yağına biraz takviye gerekebilir.)

Sütlü Banyo

Ilık banyo suyuna bir litre kadar tam yağlı süt ekleyin. (Sek olsun). Sütün içindeki yağlı ve proteinli yapı, enflamasyonları ve gerginliği gidererek rahatlama sağlar. Ayrıca cildin pH yapısını da düzenler. Bu arada banyodan çıktıktan sonra Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Hani şu hem yemeğe kullandığınız hem de cilde sürebildiğiniz süpermarkette satılanlardan. Hem çok kolay dağılıyor ve içinde kimyasal olmadığı için cilt anında emebiliyor hem de çok yoğun nemlendirip, harika kokuyor.

Buzlu Yeşil Çay ve Su (Tabii ki)

Yeşil çay antioksidan zengini bir bitki olarak tüm vücutta hücrelerin tamirine yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak vücuda zararlı toksinlerin de atılmasını sağlar. Bir de bol bol bol su içerek tüm gün içten ve dıştan çölleşen cidinizi neme doyurmayı unutmayın.

Şimdiden acısız, kızarıksız iyi tatiller dilerim.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.