H&M x Erdem Koleksiyonu Çok Hazır!

H&M'in her sezon farklı bir moda evi ile hazırladığı kapsül koleksiyonlara vakıfsınızdır. Yıldızlar kadrosunu andıran bu projeden kimler gelip, kimler geçmedi ki

hm-erdem-koleksiyonu_1

H&M’in her sezon farklı bir moda evi ile hazırladığı kapsül koleksiyonlara vakıfsınızdır. Yıldızlar kadrosunu andıran bu projeden kimler gelip, kimler geçmedi ki… Lanvin’le başlayan seride Versace’sinden, Balmain’ine, Kenzo’sundan Isabel Marant’ına birçok isim yer aldı.

hm-erdem-koleksiyonu_5

Fakat hiç biri daha ilk bakışta bu derece beğeni ile karşılanmamıştı sanırım. Erdem’in tasarım stilinden daha önce H&M işbirliği konulu bir başka yazıda bahsetmiştim. Kısaca bol bol floral desenler, Viktoryan esintiler, lüks kumaşlar ve buram buram Anglosakson bir feminenlik kokan sonuçlar olarak  özetleyebiliriz belki tekrar. H&M ise bu tarz koleksiyonlarda tasarımcıların en çok ilgi çeken, onunla özdeşleşmiş parçalarını görmek istiyor. Sonuç olarak istenen ve verilen birbirini iyi karşılamış.

hm-erdem-koleksiyonu_14

Geçtiğimiz gün basına servis edilen koleksiyon çekimi Michal Pudelka imzalı. Kendisi özellikle Valentino markası için gerçekleştirdiği şiirsel görsellikteki çekimleriyle ünlü. Tabii bu koleksiyon ile adı yan yana anılınca istemeden “acaba koleksiyonun çok allanıp pullanmaya ihtiyacı mı vardı ki onunla çalıştılar?” diye düşünüyorsunuz. Ama çekim fotoğrafçısına oranla son derece sade ve kıyafetlerden rol çalan detaylar yok.

hm-erdem-koleksiyonu_3 hm-erdem-koleksiyonu_2

Açılış karesindeki Viktoryan yaka detaylı beyaz bluz koleksiyon hakkında yeterli ön bilgiyi sağlıyor zaten. Sonrasında Erdem’in çiçek desenleri dantel detaylı elbiselerde, pijama ve ceket-pantolon takımlarda  kendini gösteriyor. Aynı floral desenle hazırlanmış sweatshirt, bu klasik gardıroba bir es veriyor. Sonra tüm ihtişamı ile dört gözle beklediğimiz palto serisi geliyor. El örgüsü tadında ajurlu trikolar, fiyonk aksesuarlar, kroko baskı çantalar ve çiçeki Doc Martin tarzı postallarla koleksiyon zenginleşiyor. Öyle ki, bu koleksiyondan alacağınız bir elbise ile önemli bir davete gidebilir, takımlarını beraber ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz, “statement piece” paltosunu kış gardırobunuzun demirbaşı haline getirebilirsiniz. Kısacası çok yönlü bir seçki.

hm-erdem-koleksiyonu_7 hm-erdem-koleksiyonu_8

Erkek serisine gelirsek, Erdem Moralıoğlu bu kapsül çalışma ile rüştünü ispatlıyor. Büyük ihtimalle kendi de memnun kalmıştır ve önümüzdeki sezonlarda artık Erdem’ı erkek moda haftalarında da görürüz diye düşünüyorum. Ya da birçok markanın taktiği ile o da kadın koleksiyonuna erkek, erkek koleksiyonuna da kadın serpiştirir.

hm-erdem-koleksiyonu_6

Sonuç olarak tabii ki H&M’in uygun fiyat politikası nedeni ile kumaş, dikiş, kalıp uygulama konusunda yaşanabilecek bazı aksaksıklar olabilir. Fakat şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla her şey yolunda. Kolekisyonun ön tanıtımı 19 Ekim’de (bu perşembe) başlayacak olan Tasarım Tomtom Sokakta etkinliğinde yapılacak. İlgilenenlere duyurulur.

çağla bingöl