"Hormonaldir" Dediler…

Bazı kadınlar hormonları yüzünden sürekli sinirli, neşesiz ve ters olabiliyorlar. Bazıları ile sadece regl dönemlerinde ya da hamileyken tırnaklarını çıkartabiliyorlar. Hamilelere daha anlayış göstermekle birlikte (çünkü sonuç olarak karnında çok değerli birşey taşıyorsunuz ve inanılmaz

Crazy_tiffany

Bazı kadınlar hormonları yüzünden sürekli sinirli, neşesiz ve ters olabiliyorlar. Bazıları ile sadece regl dönemlerinde ya da hamileyken tırnaklarını çıkartabiliyorlar. Hamilelere daha anlayış göstermekle birlikte (çünkü sonuç olarak karnında çok değerli birşey taşıyorsunuz ve inanılmaz bir sorumluluk) hormonal iniş çıkışları çok uçlarda olan ve bunu oruçlu bir taksici edasında çevrelerine yansıtanları çok anlayamıyorum. Çünkü normal hayatımda sürekli gülümseyen bir insan olmasam da (bunu konuşmuştuk sanırım, yalandan gülümsemek yerine gözlerimle gerçekten gülmeyi tercih ederim) çevreme karşı saygı ve sevgi seviyemi de korumaya daima dikkat etmişimdir. Regl sendromu geçiren kadınlardan çok korkmakla beraber çevrelerine yaşattıkları terörü de oldukça haksız bulurum. Hele de çocuklarına ve eşlerine, annelerine vs. karşı…

Siz de kendinizi bazı dönemlerde hormonal değişimler nedeni ile biraz çekilmez buluyorsanız, hormonlarınızın zıplamasının sorumlusu bir tek regl döneminiz olmayabilir bunu bilmelisiniz. Ayrıca bu keyifsizlik, öfke, sevimsizlik sorunu sadece problemin su yüzüne çıkan kısmı. Bir de tiroidden, kilo almaya, yumurtlamadan, kansere kadar hormonal dengesizliklerin ciddi sonuçları da var.

dbf13411666782c7e4dfbfcbc9419377

İşi kestirme yoldan regldendir diye basitleştirmemek ve tüm kız kadeşlerimin sağlığını (her türlü; hem fizik/ hem akıl) koruyabilmesi için bu mini araştırma armağan olsun!

Regl döneminde artan şeker tüketimi aslında hormonal saçmalamanızın nedeni olabilir. Çünkü şeker alımı insulin direncini arttırıyor. Yani bunu daha basit anlatmak gerekirse hücreleriniz glukozu aldığında “kesseler acımaz” diyor. Kimsenin sahip çıkmadığı bu şekerlere karaciğer kucak açıyor ama depolarken yağa çeviriyor. Yağın vücudunuza kattığı o tatlı ağırlığı hissettiniz mi? İşte bu sizin biraz sinirinize dokunuyor olabilir. Ayrıca şekere karşı hissizleşen bünyenizi tatmin etmek için sürekli daha çok tatlı istersiniz. O nedenle Kıbrıs’ta kumar batağına düşmüş adamın kaybetme sarmalından kurtulması gibi,  kaybettikçe ortaya konan meblağı arttırmak yerine masadan kalkın.

tumblr_mravbpCRVP1qjaziio1_500

Ojelerin yüksek oranda kimyasal içermesi son dönemde tıbbi otoritelerin ve bizlerin onlara şüphe ile bakmamıza neden oldu. Nasıl olmasın ki çoğunu biraz fazla kokladığınızda kafanız iyi oluyor. Her neyse, şüphelerimizde haksız değilmişiz ojelerin çoğunluğunun içinde bulunan “triphenyl phosphate” isimli bileşen hormonal zararlarından ötürü yumurtlama düzenini etkileyebiliyormuş. Onun haricinde bazı ojelerde bulunan ve “toksik üçlü” olarak adlandırılan kimyasal formaldehit +teratogens toluene+ dibutyl phthalate kadınların yumurta kalitesine de ciddi zararlar verebiliyormuş.

Çok fazla spor yapmak da hormonal sorunlara yol açabiliyormuş. Nasıl mı? Mesela spinning ya da koşma gibi  yüksek tempolu sporlar stres oranınızı yükseltebiliyor. Böylece stresimi atayım diyerek gidilen bir ders sinirle bitebiliyor. Kendinizi stres altında hissettiğiniz zaman içinizdeki mağara adamı konuyu fiziksel bir saldırı altındaymış gibi hissediyor ve ortalığa bununla savaşmak için Kortizol salıyor. Kortizol de saldırılardan vücudu korumak için yağlara sarılıyor. Bir de her vücuda bir miktar yağ gerekiyor unutmayın! Eğer yağ olmazsa östrogen ve progesteron gibi açlık hissini, modunuzu ve hatta regl düzeninizi etkileyen hormonlar çalışamıyor, aç ayının oynamadığı gibi… Buna karşın acaba strese neden olur mu diye düşündüğümüz interval çalışmalar çok daha başarılıymış.

tumblr_mrz0o3n7cK1r1p6s1o1_500

Arkadaşlarınıza zaman ayırmamak. Bu konuyu kendimden biliyorum, kocam ve ablam en yakın arkadaşlarım olsa da o kız gruplarına karışmak aslında mutluluk hormonu demek. Tek mesele o ekibi iyi seçmek. Sizin hakkınızda içten içe kötü düşünenlerden, aslında başarınızdan hiç hoşlanmayanlardan (bunları sosyal medyadaki like’larından hissedebilirsiniz) ve çok eleştirenlerden kurtulun ya da “yok benim çevrem illa geniş olmalı” diyorsanız daha az görüşün. Ama iyi bir arkadaş grubu içinde keyifli bir sohbet seratonin seviyenizi arttırıyor.

Bir ev hayvanı edinmek. Size olan sevgisinden kuşku duymadığınız bir canlı ile kurulan bağ ve ondan aldığınız rahatlatıcı etki  hiçbirşeyde yok. Hadi arkadaşlar kendinizi daha fazla bu harika deneyimden mahrum etmeyin şimdi şuraya göz atın. Ya da instagram üzerinden #tanışonunla ve #satınalmasahiplen hashtaglerine bakabilirisiniz.

tumblr_n2u9ze1sYy1slhwslo2_250

Aşırı steril olmaya çalışmak. Nasıl o bakteriler yoğurdunuzu şifa kaynağına dönüştürüyorsa sizin için de biraz gerekli. Ellerinizi gün içinde, obsesyona vardırmamak kaydı ile, sabun ve su ile yıkamanızda pek sorun yok. Ama birkaç sene önce kuş gribi dönemi tanıştığımız dezenfektanları alışkanlık haline getirdiyseniz tehlike çanları çalabilir. Çünkü içinde bakterileri  kırımdan geçiren triklosan isimli madde tiroid bezlerinin çalışmasında soruna yol açıyor.

dab00e15369cb4c5669fb69dd57738b8

Paraben içeren tüm kozmetik malzemelerini artık çöpe atın. Paraben vücütta östrojen hormonunu yiyor ve onun gibiymiş gibi rol oynamaya çalışıyor. Ama fark Ashton Kutcher ile Michael Fassbender’in Steve Jobs’ları kadar farklı. Paraben göğüsteki kanserli hücrelerin arasına sızıyor. İçinde bulunması ile direkt sebebi olması arasında bağlantı %100 kurulamamış olsa da östrojeni hormonuna zarar verdiği biliniyor. Sadece Paraben değil, ortalama bir kadının günlük kullandığı (sertifikalı organik harici) cilt ürünlerinde toplamda 515 civarında kimsayal var. Bunların hangilerinin neremize ne derece zararlı olduğunu tam bilmiyoruz bile…

Çağla Bingöl