Influencer Efekti Gücünü Koruyor Mu?

Şu an dünyanın en önemli Influencer'ı kimdir sizce? Rihanna mı? Yoksa çok mu geride kaldı BadgalRiRi? Meghan Markle mı? En genç milyarder ünvanlı Kylie Jenner mı? Yoksa Kim Kardashian hala yarışı önde mi götürüyor? Şüphesiz ki

Şu an dünyanın en önemli Influencer’ı kimdir sizce? Rihanna mı? Yoksa çok mu geride kaldı BadgalRiRi? Meghan Markle mı? En genç milyarder ünvanlı Kylie Jenner mı? Yoksa Kim Kardashian hala yarışı önde mi götürüyor?

Şüphesiz ki Meghan Markle’ın yarattığı ve adına “Markle Sparkle” denen efektin gücü yadsınamaz. Meghan ve Prens Harry nişanlandıklarını tüm dünyada duyurdukları o özel gün Markle’ın üzerindeki Line marka beyaz, kalın kuşaklı kaban internette arama rekorları kırmıştı. Markanın açıklanmasının üzerinden 15 dakika geçmeden Kanadalı Line’ın sitesi yoğun ilgiden çökmüştü. Aynı etkiyi Givenchy kadar büyük bir marka bile gelinlik seçimi nedeni ile yaşamış, bir anda Givenchy gelinlik aramaları zirveye tırmanmıştı.

Meghan Markle Line marka beyaz kabanıyla

Ama bu devlet kuşu efektini dünya aslında Kate Middleton’dan biliyordu. Kate Middleton daha rakibi/arkadaşı Markle gelmeden önce özellikle İngiliz markalarını meşhur etmekle meşguldü ve bunlardan en akılda kalanı belki de LK Bennet olmuştu. Fakat sürekli aynı markayı tekrar etmesi ve biraz da yüzünün eskimesi LK Bennet’ın ilk dönem yaşadığı satış patlamasını maziye itti yıllar içinde. Marka bu momentum’u fırsata çevirirken gereksiz büyüme adımları attı, hayat hep bayram olacak zannetti ve şimdi ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Middleton, LK Bennet’ı tamamen terk etmedi belki ama “eski haber” haline geldi. Markanın ışığı söndü.

Markle ise Middleton’a göre çok daha zekice bir strateji uyguluyor. Sosyal duyarlılığı olan, kadın haklarını savunan, vegan vb. markaları bulup giymeye özen gösteriyor . Ayrıca tekrara düşmediği için her markayı sanki peri çubuğu değdirmiş gibi ışıldatıyor. Outland Denim, Veja, Line ve Birdies bunlardan bazıları.

Meghan Markle, Veja marka vegan spor ayakkabılarıyla

Markle Sparkle şu ara gerçekten çok güçlü. Peki diğer Influencer’larda durum nedir? Markaların ağzından son dönemde en çok duyduğumuz sözlerden biri mikro influencer. Nicelik yerine niteliğe bakıyorlar. Çünkü artık her influencer’ın aynı anda aynı markayı tanıtması, her markaya sanki vazgeçilmeziymiş gibi davranması ve bir insanın bu kadar çok şeyi aynı anda sevemeyeceği gerçeği ayyuka çıktı.

Bu durumdan makro influencer’lar mutsuz olabilirler çünkü çok sevilmek, çok takip edilmek onların suçu değil tabii. O mikro isimlere de sahayı bırakmak istemezler ama onların da takipçilerine olan sorumluluklarını hatırlamaları şart. Bugün Chiara Ferragni anlaştığı bir markanın tabii ki bilinirliğini arttırır ama peki aynı oranda satış başarısı sağlar mı, samimi durur mu? Bu tarz isimlerin biraz kendilerini dinlendirme ve derslerine Markle gibi çalışıp yeni yıldızlar keşfetme zamanı gelmedi mi?

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.