İsveç’te Karların Ortasında Altın Bir Sürpriz Yumurta

Yumurta, doğumu, yeniden doğumu, hayatlarımıza katılan yenilikleri ve sürprizleri (Kinder) simgeleyen bir şekildir. Bu çağrışımları ile sanatta sık sık kullanıldığını görürsünüz. İşte İsveç'te böylesine bir yumurta var kocaman, altın panellerden yapılmış, kardan bir hiçliğin ortasında

Yumurta, doğumu, yeniden doğumu, hayatlarımıza katılan yenilikleri ve sürprizleri (Kinder) simgeleyen bir şekildir. Bu çağrışımları ile sanatta sık sık kullanıldığını görürsünüz. İşte İsveç’te böylesine bir yumurta var kocaman, altın panellerden yapılmış, kardan bir hiçliğin ortasında duruyor.

İsveç’in en kuzey uçlarındaki madencilik şehri Kiruna’da karların ortasında, hiçliğin içinde gibi duran bu yumurta aslında sanatçı ikili Bigert & Bergstrom tarafından hayata geçirilmiş bir sauna projesi. Kiruna’nın demir madenciliği sebebiyle aldığı çevresel hasardan dolayı insan yerleşiminin daha ileri taşınması projesi Kiruna 4-ever’dan sorumlu mimarlık firması Riksbyggen tarafından sanatçı ikiliye komisyon edilmiş bir Land Art eser bu.

Bu yumurta şeklindeki sauna aslında insanların toplandığı ve konuştuğu bir alan olarak da düşünülmüş, Iskandinav kültüründe saunanın yerinden yola çıkarak. 8 kişilik sauna 69 titanyum altın kaplama panel ile bezeli içi ise kavak ve çamdan döşenmiş. Göstermelik değil gerçekten kullanılabiliyor. Ayrıca istenirse sergilenmek üzere (İkea’dan oldukça tanıdık olarak) parçalara ayrılarak istenen mekana taşınabiliyor. Hatta böylesi bir sergileme çalışması Paris’te gerçekleşmiş.

Eğer yolunuz düşerse, İsveç’in bu en kuzey taraflarına, bir “world-record-egg” kadar ünlü olmasa da bu yumurtayı yakından görmek güzel olur.

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.